Mój partner nadal rozmawia ze swoją ex
Większość ludzi twierdzi, że przeszłość ich partnera nie ma znaczenia, dopóki nie odkryją, że nadal rozmawia ze swoją ex czy ze swoim ex. To jeden z momentów, w których mogą pojawić się wszelkiego rodzaju myśli i negatywne emocje.
Nawet jeśli może to powodować dyskomfort, należy starać się zachować spokój i w miarę możliwości spokojnie porozmawiać z partnerem. Jeśli poruszysz problem w sposób szczery i pełen szacunku, możliwe, że wspólnie znajdziecie rozwiązanie i sytuacja się wyjaśni.
Co zrobić, jeśli Twój partner nadal rozmawia ze swoją ex?
1. Mów szczerze i nie rób wyrzutów
Mówiąc o problemie, ważne jest, aby oboje partnerzy byli szczerzy w swoich uczuciach i myślach, a także okazywali szacunek. Wyrzuty, krytyka i szydercze uwagi nie pomogą w rozwiązaniu niczego.
Możesz otwarcie powiedzieć, że kontakt z byłym partnerem czy partnerką powoduje twój dyskomfort. Jednak z drugiej strony, okazywanie, że to go obwiniasz, nie jest dobrym pomysłem.
Poprzez zdrowy dialog możesz ujawnić swoje obawy, rozwiać wątpliwości, a nawet uzgodnić granice, aby nie zaszkodzić Twojemu związkowi.
Pamiętaj też, że nie wszyscy byli partnerzy mają złe intencje. Bardzo często chcą po prostu utrzymać serdeczne relacje lub przyjaźń.
Odkryj też ten ciekawy artykuł: Oznaki braku szacunku w związku i jak je poprawić
2. Nie przejmuj się tym zanadto
Zachowywanie się jak detektyw stanowczo nie jest dobrym pomysłem! Nie wpadaj więc w obsesję na punkcie sprawdzania sieci społecznościowych, połączeń telefonicznych lub e-maili partnera w poszukiwaniu ewentualnych oznak niewierności. Zamiast rozwiać twoje obawy, tylko powiększasz problem.
Kiedy ktoś czuje się prześladowany, śledzony i kontrolowany przez partnera w taki czy inny sposób, może się od niego zdystansować. Możliwe też, że straci pewność siebie w związku i trudno mu będzie czuć się swobodnie.
Krótko mówiąc, należy pamiętać, że naruszanie prywatności innej osoby nie jest zdrowe. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić zamiast tego, to szukać zdrowego dialogu.
Być może zainteresuje Cię też ten artykuł: Jak rozpoznać osobę kontrolującą
3. Unikaj porównań
Porównania są nienawistne i niezdrowe. Pamiętaj, że każdy związek ma swój czas i swoje mocne strony, a zatem swoje własne okoliczności. Dlatego związek, w którym jesteś teraz, nigdy nie będzie taki sam, jak ten, który miałeś w przeszłości.
Nie warto tracić czasu na porównywanie jednej sytuacji z drugą, czy też cech jednej osoby z drugą, bo ostatecznie nie pomaga to iść naprzód i budować czegoś nowego.
4. Pamiętaj o dobrych stronach i wszystkim, co Was łączy
Fakt, że Twój partner jest w kontakcie ze swoją ex, nie oznacza, że nie docenia swojego obecnego związku lub że chce wznowić związek z tamtą osobą. Często jest to zwykła przyjaźń lub po prostu przyjacielski, swobodny kontakt.
Jeśli ten punkt został już wyjaśniony, to pozostaje przestać zwracać na to uwagę i pracować nad własnym poczuciem bezpieczeństwa. Aby to zrobić, dobrze jest pamiętać o wszystkich dobrych aspektach związku, o tym, co Was łączy, a nawet o powodach, dla których się zakochałaś.
A co jeśli partner ukrywa fakt, że nadal rozmawia ze swoją ex?
Kiedy twój partner potajemnie kontaktuje się ze swoją ex, należy postępować ostrożnie i starać się o tym spokojnie porozmawiać. W niektórych przypadkach jest prawdopodobne, że Twój partner postanowił nie rozmawiać o tych rozmowach, aby uniknąć zazdrości i kłótni.
Nie zawsze musi za tym stać niewierność. Jeśli jednak tak jest, należy przeprowadzić ważną rozmowę, zaprosić osobę do szczerego wyznania i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla wszystkich.
Nie wyciągaj pochopnych wniosków, gdy twój partner nadal rozmawia ze swoją ex
Jeśli Twój partner nadal jest w kontakcie ze swoim byłym, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest próba szczerej rozmowy na ten temat, a tymczasem nie wyciągaj pochopnych wniosków. Nie zaleca się również robienia wyrzutów lub scen zazdrości, ponieważ może to prowadzić do zniechęcenia. Pamiętaj, że nie wszyscy byli partnerzy mają złe intencje i niekoniecznie musi za tym kryć się niewierność.
Jeśli oboje będziecie dążyć do utrzymania relacji, w której dialog może odbywać się w zdrowy sposób, znacznie łatwiej będzie przezwyciężyć wszelkie trudności i rozwijać związek. Aby to zrobić, możesz również skorzystać z pomocy psychologa par.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Montesano, A. (2015). Claves fundamentales en terapia de pareja: Una guía de navegación para la práctica. Revista de psicoterapia, 26(102), 161-174. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5399362
- Scheinkman, M. I. C. H. E. L. E., Werneck, D., & LOGA, P. (2010). Desactivar los celos en las relaciones de pareja: un enfoque de múltiples dimensiones. Family process, 486-504.
- Tapia-Villanueva, Luis & Molina P, María Elisa. (2014). Primera entrevista en terapia de pareja: co-construcción de un encuentro situado. Revista Chilena de Neuropsiquiatría , 52 (1), 42-52. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-92272014000100006