Modzel - domowe sposoby na usunięcie

Aby uniknąć pojawienia się modzeli należy dokładnie osuszać stopy i przestać nosić zbyt ciasne buty. Jeśli masz go na rękach ważne jest, aby były zawsze dobrze nawilżone.
Modzel - domowe sposoby na usunięcie
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2023

Jeśli nie dbasz należycie o swoje ciało od razu jest to widoczne w formie pojawiającego się problemu. Obszary na ciele, których dotyczy ten problem są widoczne dla zwykłego obserwatora. Jedną z tych niedogodności jest modzel.

Kalusy to pogrubione warstwy skóry, które są odpowiedzialne za ochronę obszaru, w którym tarcie lub ucisk obcisły swoje piętno. Mogą one występować na rękach lub stopach i są bardzo powszechne wśród osób w każdym wieku.

Jedno trzeba wyjaśnić: nie ma się czego obawiać. Ten rodzaj problemu nie jest poważny i prawie zawsze można go rozwiązać domowymi sposobami. Po prostu postępuj zgodnie ze wskazówkami, którymi się dzisiaj z tobą dzielimy, a na pewno zobaczysz poprawę.

1-Kąpiel w rumianku, aby wyeliminować modzele

Znajdź odpowiedniej wielkości pojemnik, w którym będziesz mógł zanurzyć rękę lub stopę z kalusem. Wlej do pojemnika wrzątek i wsyp kwiaty rumianku. Gdy płyn się ostudzi, mocz w nim nogi lub ręce przez 10 minut. Spowoduje to rozpuszczenie kalusa i będziesz go mógł łatwo usunąć.

2-Naturalne kwasy

Pokrój cytrynę w plasterki i przyłóż je do miejsc, gdzie znajdują się modzele, następnie owiń ściereczką, aby się nie przemieszczały. Kwasy z owoców cytrusowych pomogą usunąć modzele, ale potrwa to nieco dłużej niż w przypadku leczenia rumiankiem. Zalecamy pozostawienie okładów na noc.

cytryna na odciski

Zachowaj ostrożność i nie wystawiaj tych miejsc na słońce. Promienie słoneczne mogą spowodować pojawienie się plam na skórze i w następstwie pozostawić brzydkie ślady.

3-Mieszanka wody i sody oczyszczonej

Możesz zrobić pastę przy użyciu ciepłej wody i sody oczyszczonej. Zwykle należy używać tylko trzech łyżeczek sody oczyszczonej na każdą filiżankę wody. Kiedy już uzyskasz pożądaną konsystencję, nałóż pastę na kalusa. Pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz.

4-Łatwe i domowe smarowidła

Jeśli masz w domu trochę czosnku i oliwy z oliwek możesz zrobić maść, aby rozwiązać ten problem. Weź ząbek czosnku i zetrzyj go z oliwą z oliwek. Podobnie jak w przypadku plasterków cytryny, potrzeba będzie więcej czasu, aby zobaczyć efekty, dlatego pozostaw to smarowidło na noc.

czosnek dobry na kalusy

5-Cebula

Jest to leczenie wymagające cierpliwości. Cebula jest warzywem, które ma właściwości przeciwzapalne. Jest idealna jeśli masz problem z modzelami. Przekrój cebulę na pół i nałóż ich połówki na wymagane obszary.

Potrwa to trochę czasu, ale jeśli jesteś cierpliwy doczekasz się pozytywnych rezultatów.

6-Biały ocet

To kolejny składnik, który zawiera kwasy pomagające rozwiązać problem. Wymieszaj biały ocet z wodą i zwilż kalusa. Przykryj miejsce i pozostaw na noc. Rano spróbuj go zetrzeć. Następnie wyczyść miejsce i sprawdź efekty.

biały ocet pomaga na odciski

7-Pokrzywa

Pokrzywa to roślina, która jest często używana w medycynie alternatywnej dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Nie jest to wyjątkiem jeśli chodzi o usuwanie modzeli. Stosując pokrzywę możesz się ich całkowicie pozbyć.

Wymieszaj pokrzywy z gorącą wodą do uzyskania pasty. Nałóż na kalusa, przykryj i pozostaw na kilka godzin.

Nagietek to kolejna roślina, która jest idealna do leczenia tego problemu. Możesz przygotować pastę, jak w przypadku pokrzywy i zastosować w taki sam sposób.

Modzel – jak zapobiegać

Możesz przestrzegać kilku prostych zasad, aby zapobiec pojawianiu się tych niechcianych gości na twojej skórze. Kiedy kupujesz buty, upewnij się, że nie są zbyt ciasne.

Ponieważ modzel może również pojawić się na rękach, ważne jest, aby były stale nawilżane. Używaj kremów nawilżających po kąpieli.

Powinieneś także unikać nakładania pewnych rzeczy na dłonie i stopy:

  • Materiałów ściernych, które wywierają duży nacisk
  • Nie wysuszać tych miejsc całkowicie
  • Zawsze nosić te same buty i rękawiczki

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.