Mleko z płatków owsianych - dlaczego warto je pić
Czy wiesz, jak dobre dla naszego zdrowia jest mleko z płatków owsianych? Coraz więcej osób decyduje się na wyeliminowanie nabiału z diety i zastąpienia go mlekami pochodzenia roślinnego. Powodem tej decyzji jest nie tylko fakt, że mleka roślinne są bardziej lekkostrawne, ale również ich doskonałe właściwości prozdrowotne.
Z tego artykuły dowiesz się, jaki wpływ na zdrowie ma mleko z płatków owsianych.
Czym jest mleko z płatków owsianych i jak je pić?
Mleko z płatków owsianych, jak sama nazwa wskazuje, jest wytwarzane z owsa, co czyni je produktem w 100% roślinnym. Jest to produkt najczęściej wybierany przez osoby na diecie wegańskiej lub cierpiące na nietolerancję laktozy.
Mleko z płatków owsianych możesz pić na zimno lub na ciepło, jako dodatek do herbaty, kawy lub czekolady. Poza tym można stosować je w różnego rodzaju przepisach, na przykład na kremy, sosy, koktajle, a nawet wypieki.
Możesz kupić gotowe mleko z płatków owsianych w niemal każdym większym sklepie (niektóre marki mają nawet mleko owsiane o różnych smakach, jak waniliowy czy czekoladowy) lub przygotować je samodzielnie w domu.
Zobaczmy, jak to zrobić.
Składniki
- 6 łyżek stołowych płatków owsianych (60 g)
- 4 szklanki wody (1 litr)
Przygotowanie
- Włóż płatki do blendera.
- Dodaj wodę i dobrze zmiksuj (powinieneś uzyskać białawy płyn).
- Odcedź je używając gazy lub ściereczki (filtr do kawy również się sprawdzi).
- Płynu używaj jako zamiennik mleka. Resztki możesz wykorzystać do przygotowania wypieków lub w innych przepisach.
Jeśli chcesz uzyskać mleko o gęstszej konsystencji, dodaj 1 lub 2 łyżki stołowe płatków owsianych. Jeżeli jednak chcesz, żeby było rzadsze, wykorzystaj wodę pozostałą w filtrze. Do słodzenia mleka zalecamy używać miodu. Możesz również wykorzystać brązowy cukier lub stewię.
Pomimo tego że mleko z płatków owsianych jest bardzo zdrowe i ma dużo wartości odżywczych, jego spożywania nie zaleca się osobom cierpiącym na alergię na gluten (celiakię).
Zalety mleka z płatków owsianych
Ponieważ zapewnia nam tak wiele naturalnych składników odżywczych, mleko z płatków owsianych jest zalecane dla osób w każdym wieku. Jest łatwiejsze do strawienia niż mleko krowie oraz dostarcza nam dużych ilości błonnika, który pomaga między innymi w walce z zaparciami.
Przyjrzyjmy się niektórym z jego licznych zalet.
1. Oczyszcza ciało
Jeśli chcesz oczyścić organizm z toksyn, pozbyć się wzdęć i cieszyć zdrowym, sprawnym ciałem, nie wahaj się, tylko sięgnij po mleko roślinne.
2. Opóźnia procesy starzenia
Zawarta w mleku owsianym duża ilość przeciwutleniaczy pomaga również chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (które są przyczyną wielu chorób oraz przedwczesnego starzenia się).
Ta korzyść jest również zasługą niezbędnych aminokwasów dostarczanych przez ten napój. Pomagają one naszemu organizmowi prawidłowo funkcjonować i utrzymują komórki w zdrowiu przez długi czas.
3. Pomaga pozbyć się wzdęć
Jeśli masz problemy z jelitami, mleko owsiane może Ci pomóc!
Zawarty w mleku owies doskonale reguluje florę bakteryjną dzięki dużej zawartości błonnika roślinnego. Nie wahaj się pić go rano do śniadania (na przykład jako dodatek do kawy).
4. Reguluje poziom cukru
Osoby cierpiące na cukrzycę zauważają interesującą poprawę swoich wyników badań poziomu cukru podczas picia mleka owsianego. Dzieje się tak, ponieważ owies ma zdolność kontrolowania poziomu cukru we krwi.
Przeczytaj również: Cukier – Poznaj 5 jego doskonałych zamienników
5. Obniża poziom złego cholesterolu
Dzięki temu, że zawiera słuszną dawkę nienasyconych (lub dobrych) tłuszczów omega 3 i 6, mleko owsiane może obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów, jednocześnie zwiększając dobry cholesterol.
Również picie tego napoju w różnych dniach tygodnia może pomóc poprawić zdrowie Twojego układu krążenia poprzez wyeliminowanie gromadzenia się tłuszczu w ścianach tętnic.
6. Pomaga na niestrawność
Wiele osób pijących mleko krowie ma problemy gastryczne lub żołądkowe. Dzieje się tak dlatego, że nabiał zawiera substancje, które są trudne do strawienia (nie wspominając nawet o hormonach, które podaje się zwierzętom, aby wytwarzały więcej mleka).
Jeśli chodzi o mleko z płatków owsianych dobra wiadomość jest taka, że żołądek posiada narzędzia niezbędne do strawienia go. To sprawia, że ten napój to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają problemy z uczuciem ciężkości po posiłkach.
Zobacz także: Niestrawność – czym się objawia i jak ją leczyć?
7. Chroni Twój układ nerwowy
Ci, którzy mają do czynienia ze stresem, lękiem, depresją lub innymi zaburzeniami pracy układu nerwowego, mogą naprawdę skorzystać na włączeniu mleka owsianego do swojej diety.
Ten napój zapewnia dużą ilość witaminy B, która pomaga nam się uspokoić. Tak więc, po długim dniu pełnym obowiązków i problemów dniu, przed pójściem spać warto wypić ciepły kubek mleka owsianego z miodem.
Możesz pożegnać się z bezsennością lub innymi zaburzeniami snu.
8. Wspomaga pracę Twoich mięśni i kości
Ten napój warzywny ma wiele białek, które wzmacniają Twoje mięśnie. Jeśli ćwiczysz, mleko owsiane może nawet zapobiegać skurczom. Jeśli przez cały dzień siedzisz przy biurku, mleko owsiane również może zmniejszyć prawdopodobieństwo przykurczy mięśniowych.
Owies zawiera również potas, cynk i magnez, trzy najważniejsze składniki odżywcze wykorzystywane przez organizm do tworzenia i wzmacniania kości.
Dlatego polecany jest dzieciom i osobom starszym.
9. Pomoże Ci pozbyć się zbędnych kilogramów
Mleko z płatków owsianych może działać jako idealny regulator apetytu. Dzięki temu, że jest bardzo pożywne, pomaga unikać podjadania między posiłkami i chroni przed sięganiem po niezdrowe przekąski.
Ponadto to ziarno zmniejsza retencję płynów. Jest jeszcze bardziej dietetyczne niż mleko odtłuszczone, ponieważ w ogóle nie zawiera tłuszczy zwierzęcych.
10. Leczy i pomaga zapobiegać problemom tarczycy
Choroby, które powodują zaburzenia funkcji tarczycy, stają się coraz powszechniejsze w naszym społeczeństwie.
Jeśli cierpisz na nadczynność tarczycy, zalecamy picie mleka owsianego, ponieważ zawiera ono jod, który jest niezbędny dla poprawy Twojego stanu zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Adom, K. K., & Liu, R. H. (2002). Antioxidant activity of grains. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf0205099
- Katz, D. L. (2001). A Scientific Review of the Health Benefits of Oats. Public Health. https://doi.org/10.1007/978-3-642-19231-9
- Meydani, M. (2009). Potential health benefits of avenanthramides of oats. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2009.00256.x
- Clemens, R., & Van Klinken, B. J. W. (2014). Oats, more than just a whole grain: An introduction. In British Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1017/S0007114514002712