Mity na temat czyszczenia materaca i pościeli

Brud i plamy, które możesz znaleźć na swoim łóżku mogą cie zaskoczyć. Poznaj fałszywe przekonania dotyczące czyszczenia materacy i pościeli. Naucz się prawidłowo je czyścić!
Mity na temat czyszczenia materaca i pościeli

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Jednym z miejsc, w których spędzamy najwięcej czasu jest łóżko. Dlatego nie wyobrażamy sobie, ile roztoczy, bakterii i kurzu się w nim gromadzi. Aż do dziś pokutują liczne mity na temat czyszczenia materaca i pościeli. A czy ty znasz właściwy sposób ich czyszczenia i prania?

W rzeczywistości jest to niezbędne dla zdrowia i odpowiedniego wypoczynku w czasie snu. Jednak, jak w przypadku wielu tematów, każdy ma swoje zdanie, przekonanie i doświadczenie. Prezentujemy ten artykuł, aby rozwiać najczęściej komentowane mity na temat czyszczenia materaca i pościeli. Czytaj dalej, aby je poznać i skorygować!

1. Mity na temat czyszczenia materaca: jeśli ma ochraniacz, nie musisz czyścić materaca

Wręcz przeciwnie do tego, co większość osób uważa, pokrowce na materace nie zapobiegają pojawianiu się roztoczy i innych mikroorganizmów wywołujących alergie. W rzeczywistości, według Narodowego Stowarzyszenia Zarządzania Plagami (National Pest Management Association) w Stanach Zjednoczonych, materace mogą zawierać nawet do 2 milionów roztoczy, które mogą podwoić swoją wagę po 10 latach.

Ochraniacze pomagają jedynie filtrować niektóre wycieki (ponieważ są wodoodporne), ale nie mają magicznej mocy. Dlatego zaleca się czyszczenie materaca dwa razy w roku. Dobrą sztuczką jest przeprowadzanie tej czynności przy zmianie pory roku.

2. Pokrowca na materac się nie pierze

Chociaż prawdą jest, że te produkty nie muszą być prane tak często i regularnie, jak reszta pościeli, to pokrowce na materace również trzeba prać. Najlepiej robić to co sześć miesięcy, w tym samym czasie co materac, a nawet co cztery miesiące.

3. Mity na temat czyszczenia materaca: łóżko trzeba ścielić zaraz po przebudzeniu

Zasada porządku tutaj się nie liczy, ponieważ roztocza są bardziej aktywne tam, gdzie jest ciepło. Po ośmiu godzinach snu materac będzie cieplejszy niż kiedykolwiek.

Pomożesz im się jeszcze szybciej rozmnażać, jeśli od razu pościelisz łóżko. Pozwól mu ostygnąć przez co najmniej pół godziny. Przed zaścieleniem i w jego trakcie otwórz okno, aby odświeżyć sypialnię.

Okna służą do wentylacji pomieszczeń i pomagają, aby materace nie wypełniały się roztoczami.

4. Poduszek się nie pierze

Brud, pot, ślina, kurz i wiele więcej. To wszystko zbiera się w poduszkach.

To akcesoria do łóżek, których zawsze dotykamy i z tego powodu wymagają czyszczenia co kwartał. Po kilku praniach najlepiej wymienić je na nowe.

5. Mity na temat czyszczenia materaca: pościel pierze się w 30 stopniach Celsjusza

Możesz nie wiedzieć, jak ważna jest temperatura podczas prania pościeli. Ale najkorzystniejszą temperaturą do wykonania tego zadania jest 60 stopni Celsjusza, ponieważ daje to gwarancję, że ​​zarazki znikną.

6. Piżamę nosi się tylko raz

Higiena Twojej bielizny nocnej zależy od wielu czynników. Na przykład, jeśli klimat, w którym mieszkasz i śpisz, jest bardzo ciepły i pocisz się w środku nocy, nie możesz ubierać piżamy więcej niż raz.

Tymczasem, jeśli ubierasz ją świeżo po kąpieli, w chłodnym pokoju, możesz jej użyć dwa razy, ale zawsze zdejmuj ją, gdy wstaniesz. W każdym razie, jeśli wygląda na brudną lub brzydko pachnie, wrzuć ją do pralki!

7. Można spać tylko w bieliźnie

Prawda jest taka, że ​​kładąc się do łóżka w bieliźnie, ale bez piżamy, nie ma nic złego, o ile jest czysta. Problem pojawia się, gdy te części garderoby są zanieczyszczone bakteriami pochodzącymi z genitaliów.

W ten sposób zarazki łatwiej rozprzestrzenią się w łóżku, co ostatecznie doprowadzi do problemów zdrowotnych, których nikt nie chce mieć.

8. Mity na temat czyszczenia materaca: wszystkie poszewki zmienia się w tym samym czasie

Nie. Poszewki na poduszki i poszwy na kołdry (to znaczy koce lub kołdry) to dwa elementy o różnym przeznaczeniu, a co za tym idzie, innym schemacie prania i czyszczenia.

Z jednej strony poszwę na kołdrę należy prać co tydzień lub co 15 dni. Z drugiej strony, ponieważ poduszka jest bezpośrednim odbiorcą potu i kremów, poszewki należy zmieniać co 3-4 dni.

Prawidłowe wskazówki, które obalają mity na temat czyszczenia materacy

Właściwe czyszczenie materacy przełoży się na jakość naszego życia, ponieważ od tego zależy nasze zdrowie i codzienny sen. Jedną z korzyści jest również to, że żywotność pościeli będzie znacznie dłuższa. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami.

Codziennie wietrz swoja sypialnię

Kiedy ostatnio otwierałeś okno? Niezależnie od tego, czy o tym pamiętasz, czy nie, nadszedł czas, aby robić to codziennie, przez co najmniej pięć minut, najlepiej między 7 a 10 rano. Wentylacja sypialni jest kluczem do prawidłowego sprzątania.

Odplamiaj regularnie materac

Poplamienie materaca jest nieuniknione, ponieważ zbiera się w nim dużo płynów i substancji, które mogą dotrzeć do jego powierzchni, nawet jeśli ma ochraniacz. Najlepsze produkty do czyszczenia to soda oczyszczona lub pasta, cytryna, biały ocet, woda utleniona i zimne mleko.

Dla każdej plamy będzie określona procedura, którą wyjaśnimy tutaj. W zależności od każdego zabrudzenia użyj określonych środków:

  • Plamy z potu: cytryna z wodą, biały ocet (po zmieszaniu jednej części octu i czterech części wody) lub połączenie trzech łyżek amoniaku, jednego litra wody i trzech łyżek mydła w płynie – oto szczególne skuteczne środki dla tych śladów.
  • Plamy z wymiocin i moczu: świetnie jest spryskać cytryną z wodą, ponieważ owoc ten oprócz usuwania plam ma właściwości antyseptyczne. Inną opcją, zwłaszcza jeśli plama jest sucha, jest posypanie sodą oczyszczoną, przykrycie plastikowym materiałem, pozostawienie a następnie odkurzenie.
  • Plamy z krwi: do ich usuwania idealnie nadaje się nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona. Wystarczy trochę nałożyć, poczekać, aż pojawią się bąbelki i usunąć wilgotną szmatką.
  • Plamy z wilgoci: czy to z powodu potu czy rozlanej wody, wilgoć jest kolejną przyczyną plam. Najpierw wysusz materac w pełnym słońcu lub suszarką do włosów, potem dodaj niewielką porcję rozpuszczalnika, spłucz letnią wodą, a na koniec spryskaj odrobiną środka dezynfekującego.

Dogłębne czyszczenie materaca co sześć miesięcy

Skorzystaj ze zmiany pory roku, aby wyczyścić materac. Aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy, rozsmaruj trochę sody oczyszczonej, połóż ściereczkę lub prześcieradło i pozostaw na kilka godzin lub cały dzień.

Unikaj moczenia materaca podczas czyszczenia, nie powinien nabrać wody! To uszkadza tapicerkę i powoduje rozwój pleśni, grzybów i bakterii. Wyrzuć odkurzacze parowe z listy.

Przeciwwskazane jest również trzepanie materaca, aby usunąć kurz. Zawsze wybieraj specjalny odkurzacz do łóżka i tapicerki. Odkurz, spryskaj sprayem dezynfekującym lub woda utlenioną, mocno wyszoruj, pozostaw do wyschnięcia i gotowe.

Wskazówki dotyczące czyszczenia pościeli, aby obalić mity na ten temat

Pościel również wymaga szczególnej pielęgnacji. Tak jak podaliśmy wam wskazówki, które obalają mity na temat czyszczenia materacy, teraz zobaczymy kilka rad, które dotyczą prześcieradeł i koców.

Uwzględnij zalecenia producenta

Każda tkanina ma swoje właściwości, co sprawia, że ​​procesy prania i suszenia są takie czy inne. Proces konserwacji może się różnić, ale efekt zawsze będzie taki sam.

Uważnie czytając etykietę, zdasz sobie sprawę, że czasami można prać tylko ręcznie, w maksymalnej temperaturze.

Pierz pościel co tydzień

To idealny czas, ale możesz użyć kilku sztuczek, aby przedłużyć okresy prania. Przede wszystkim unikaj wpuszczania zwierzaków do łóżka i nie jedz w nim. Ponadto nakładaj balsamy do ciała jakiś czas przed pójściem spać, aby nie wchłonęły się w pościel.

Jedzenie w łóżku zwiększa ryzyko plam na materacu i pościeli, więc staraj się tego unikać.

Usuń plamy przed praniem pościeli i koców

Przed praniem bardzo dobrze sprawdź pościel, aby upewnić się, że nie ma plam. Jeśli je znajdziesz, użyj najpierw dowolnego z produktów, które omówiliśmy powyżej, do czyszczenia materaca. Efekt będzie taki sam.

Oddzielaj różne rodzaje bielizny podczas prania

Wszyscy chcemy szybko kończyć prace domowe, ale w tym zapale często zbieramy brudną pościel razem ze szmatami, piżamami i czymkolwiek po drodze. To jest absolutnym błędem. Musisz oddzielić brudne ubrania i pościel według materiału, przeznaczenia i koloru.

Pierz prawidłowo

Nie przeciążaj pralki. Najpierw wlej detergent, a na koniec włóż ubrania. Pierz w zalecanym cyklu prania i w temperaturze 60 stopni Celsjusza (zwłaszcza jeśli tkanina jest bawełniana).

Przydatną wskazówką jest zastosowanie dodatkowego detergentu, aby zapewnić większą miękkość. Uważaj jednak na jego ilość! Przedawkowanie może pozostawić osad, szorstkość lub bardzo silny zapach.

Zadbaj o odpowiedni czas suszenia

Jeśli wolisz suszarkę, ponieważ jest wygodniejsza i szybsza, wybierz cykl, który nie przegrzewa ubrań. A jeśli chcesz oszczędzać energię i korzystać ze słońca, zrób to na zewnątrz.

Najlepiej sprawdzać pościel dotykając jej raz na jakiś czas, aby ją zebrać, gdy tylko wyschnie. Dzięki temu tkanina nie straci koloru ani miękkości. Aby uniknąć zmarszczek, strzepnij każda sztukę po praniu a potem jeszcze raz po wysuszeniu.

Wreszcie, twój materac nie może być zbyt stary

Aby wypełnić Twoje prace domowe z sukcesem, jest jeszcze kilka rzeczy, które musisz wiedzieć. Po pierwsze materac nie powinien mieć więcej niż 10 lat, w przeciwnym razie stanie się źródłem zanieczyszczeń. To realne zagrożenie dla Twojego zdrowia, które może się przełożyć na alergie, infekcje, choroby skóry lub układu oddechowego.

Nie wierz w mity na temat czyszczenia materaca i pościeli. Nie ograniczaj się do prania poszewek. Czyść regularnie wszystko co jest związane z łóżkiem. Pamiętaj, że spędzasz w tej przestrzeni jedną trzecią dnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meza J, Mendoza D, Mercado D. Identificación de ácaros del polvo casero en colchones y almohadas de niños alérgicos de Santa Marta, Colombia. Rev de la Fac de Cs de la Sal. 2008; 5 (1): 24-31.
  • Cancho K, Mongrovejo G, Sihua A, Peña S. Proyecto protector de colchones con tecnología antifluidos. Lima: Universidad Peruana de Ciencias Aplicadas (Upca); 2018.
  • Corral R, Altamirano M, Pauta D. Experimentación y sistematización de procedimientos para eliminar diversas manchas de acuerdo al tipo de base textil. Cuenca: Universidad de Azuay; 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.