Migrena z zaburzeniami wzroku i jej wpływ
Migrena z zaburzeniami wzroku to kliniczna odmiana migreny, podczas której pojawiają się problemy związane z widzeniem. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy w jaki sposób można ją rozpoznać. Oprócz tego przybliżymy kilka sposobów, które pomogą chronić się przed jej występowaniem oraz ją leczyć. Czytaj dalej, aby je poznać!
Migrena z zaburzeniami wzroku to kliniczna odmiana migreny. Zazwyczaj nie trwa zbyt długo i może jej towarzyszyć ból głowy, ale nie musi. W dalszej części artykułu dowiesz się jak ją rozpoznać i co możesz zrobić, aby ją leczyć i jej zapobiegać.
Na czym polega migrena z zaburzeniami wzroku?
Migrena z zaburzeniami wzroku to termin odnoszący się do schorzenia, które objawia się czasowymi i bezbolesnymi zaburzeniami widzenia. Może pojawić się w jednym oku lub w obu. Migrena to ostry i bardzo mocny ból głowy, który pojawia się z powodu nagłego zaburzenia krążenia krwi w mózgu.
Ponieważ dotyka ona cały mózg, może wywierać wpływ na różne jego funkcje, w tym widzenie. Zazwyczaj takie zaburzenia zanikają w ciągu godziny. Chociaż objawy takiej migreny mogą być niepokojące, to cały proces sam w sobie nie jest groźny.
Co wywołuje migrenę z zaburzeniami wzroku?
Migrena z zaburzeniami wzroku może dotknąć każdą osobę. Badacze uważają, że ma ona korzenie genetyczne. Oznacza to, że schorzenie to je w pewnym stopniu dziedziczne.
Warto jednak podkreślić, że istnieje wiele zróżnicowanych czynników, które mogą zmieniać dopływ krwi do mózgu. Oto niektóre z nich:
- Stres,
- Niedobór snu,
- Określone bodźce świetlne,
- Spożywanie niektórych produktów spożywczych, na przykład czekolady, kawy, alkoholu, serów dojrzewających i innych.
Poza tym w niektórych przypadkach ten rodzaj migreny wiąże się z takimi schorzeniami jak padaczka, toczeń czy niektóre odmiany anemii.
Może Cię również zainteresować: Sposoby na migrenę – 3 naturalne środki przeciwbólowe
Objawy migreny z zaburzeniami wzroku
Migreny z zaburzeniami wzroku mogą dotykać tylko jedno oko lub oba. Dr Jerry Swanson, certyfikowany neurolog pracujący w Mayo Clinic, wyjaśnia, że objawy wzrokowe nie utrzymują się długo.
Jednak mogą przez pewien czas wywierać wpływ na takie aktywności jak czytanie czy prowadzenie pojazdów. Podczas takiej migreny możesz doświadczyć:
- Martwych punktów, zwłaszcza na środku pola widzenia. Takie punkty są nazywane także mroczkami. Mogą różnić się pod względem rozmiaru, a nawet mogą obejmować całe pole widzenia. Pojawiają się w jednym oku lub w obu.
- Błyszczących świateł lub blasków.
- Podwójnego widzenia.
- Zwiększonej wrażliwości na światło lub niektóre dźwięki.
Poza tym objawom wzrokowym mogą towarzyszyć mdłości, wymioty lub bóle głowy. Takie bóle głowy zazwyczaj dotykają tylko jedną stronę głowy, wywierając przy tym nacisk na oczy. Stan pacjenta pogarsza się wraz z wysiłkiem, a poprawia się podczas odpoczynku w cichych i ciemnych miejscach.
Leczenie i zapobieganie
Osoby, u których choć raz wystąpi migrena z zaburzeniami wzroku, zapewne będą się z nią borykały przez całe życie. Jednak czasami ze względu na różne czynniki migreny mogą być silniejsze. Z kolei innym razem będą słabsze.
Dlatego też każdy powinien nauczyć się rozpoznawać ich objawy, częstotliwość występowania oraz środki, jakie można przedsięwziąć, aby kontrolować krytyczne sytuacje. W większości przypadków migreny z zaburzeniami wzroku przechodzą same z siebie w ciągu godziny.
Kiedy migrena z objawami wzrokowymi pojawia się nagle, a dotknięta nią osoba wykonuje zadania, które mogą okazać się niebezpieczne, musi koniecznie je przerwać i odpocząć, póki objawy nie znikną.
Po pierwszych epizodach warto udać się do lekarza, który przeprowadzi kompleksowe badania. Dzięki temu będzie można wykluczyć niektóre choroby mogące wywoływać tego typu migreny.
Lekarz zdecyduje czy należy rozpocząć leczenie. Zależy to od takich czynników jak intensywność i częstotliwość migren. Poza tym leczenie może bazować na przyjmowaniu podczas migren leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych, takich jak ibuprofen i paracetamol.
Poza tym istnieją również ogólne działania prewencyjne. Mimo tego i tak każda osoba powinna postarać się zrozumieć własny przypadek, aby poznać bodźce wywołujące migreny i ich unikać. Zaliczamy do nich choćby określone produkty spożywcze czy postępowanie.
Odpowiednia doza odpoczynku oraz właściwe zarządzanie stresem to działania, które zawsze będą pomocne w kontrolowaniu migren.
Przeczytaj również: Migrena – 9 produktów, które ją wywołują
Podsumowanie
Migreny z zaburzeniami wzroku mogą dotknąć każdą osobę. Jeśli występują u Ciebie często, powinnaś udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy nie dzieje się nic niepokojącego.
Aby lepiej je kontrolować i im zapobiegać, koniecznie naucz się rozpoznawać ich objawy i bodźce, które je wywołują.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Estrés y visión – Dialnet. (n.d.). Retrieved February 21, 2020, from https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5299419
- Migraña ocular o migraña oftálmica | Clínica Baviera. (n.d.). Retrieved February 20, 2020, from https://www.clinicabaviera.com/migrana-ocular-oftalmica
- Pradhan, S., Chung, S.M. Retinal, ophthalmic, or ocular migraine. Curr Neurol Neurosci Rep 4, 391–397 (2004). https://doi.org/10.1007/s11910-004-0086-5