Migrena – poznaj 5 niezawodnych sposobów

Aby złagodzić objawy migreny, należy zacząć działać już po odnotowaniu najwcześniejszych symptomów zbliżającego się bólu głowy. Nie czekaj, aż ból tanie się nie do zniesienia. Zastosuj w tym przypadku kilka sprawdzonych, domowych sposobów, dzięki którym szybko odczujesz ulgę.
Migrena – poznaj 5 niezawodnych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2019

Migrena to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może trwać od kilku godzin do kilku dni. Podczas migrenowego ataku bólu głowy nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować i zmusza nas do zaniechania codziennych obowiązków i długiego odpoczynku.

Co gorsza nie jest to zwyczajny odpoczynek – spokojnie trzeba po prostu przetrwać atak.

Pamiętajmy, że migrena nie znosi hałasu – każdy nawet najmniejszy dźwięk przyprawia nas o uczucie, że za chwilę głowa eksploduje. Chory zwyczajnie leży w łóżku i czeka, aż męczarnie się skończą i migrena samoistnie minie.

Powyższy to scenariusz w przypadku, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. Nie musi tak jednak być zawsze! Istnieje szereg sprawdzonych, domowych sposobów na złagodzenie migrenowego bólu głowy. Poznaj dziś z nami pięć najskuteczniejszych z nich.

Migrena – warto odkryć jej przyczynę

Warto uświadomić sobie, że poniższe naturalne sposoby na silne bóle głowy nie stanowią definitywnego rozwiązania problemu. Jeśli migrena występuje u ciebie często lub pojawia się cyklicznie, koniecznie powinnaś skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Na pojawianie się migrenowych bólów głowy może mieć wpływ szereg rozmaitych czynników, takich jak codzienna dieta, stres, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, niekontrolowane skurcze mięśni. Zanim więc skutecznie zwalczymy migreny, należy wyeliminować ich przyczynę.

Kobieta z migreną

Proponowane przez nas naturalne metody na zwalczanie migrenowych bólów głowy mają swoje korzenie w czasach starożytnych. Już kilkaset lat temu stosowano je jako skuteczny lek przeciw uporczywym bólom głowy i migrenie.

Pamiętajmy jednak, że pomagają one zwalczyć okazjonalne dolegliwości bez stosowania chemicznych leków, lecz nie stanowią lekarstwa na problemy będące przyczyną częstego występowania migreny.

 

1. Ciepła kąpiel stóp

Migrenowy ból głowy jest zupełnie inny od zwyczajnego, takiego który od czasu do czasu dopada każdego z nas. Jest on tak silny, że nie jesteśmy w stanie wykonywać najprostszych codziennych czynności.

Dobrym sposobem na złagodzenie ogromnego napięcia w głowie jest „odwrócenie” uwagi organizmu od ataku migreny. Doskonale sprawdza się w takim przypadku ciepła kąpiel stóp – znajdują się one na drugim biegunie ciała.

Reakcja organizmu na wysoką temperaturę pomoże złagodzić ból głowy. Przekonaj się, że migrena ustąpi szybko i skutecznie.

Jak przygotować kąpiel?

  • Do przygotowania kąpieli potrzebna jest miska i ciepła woda.
  • Usiądź wygodnie na krześle lub w fotelu i umieść miskę w miejscu stóp.
  • Woda powinna być bardzo ciepła. Im cieplejsza, tym skuteczniej odwrócimy uwagę mózgu od uciążliwego bólu. Zadbaj jednak o to, by się nie oparzyć.
  • Kąpiel stóp powinna trwać od 20 do 30 minut. W tym czasie staraj się maksymalnie zrelaksować i nie myśleć o migrenie.
  • Zaleca się stopniowe dolewanie gorącej wody, aby utrzymać temperaturę na stałym poziomie.
  • Na zakończenie dokładnie wysusz stopy i nałóż na nie grube skarpety.

2. Migrena a okład z glinki na brzuch

Okład z glinki na brzuch jest lekarstwem dobrym na wszystkie dolegliwości. To właśnie z centralnej części ciała promieniuje cała witalna energia. W wyniku odpowiednich zabiegów jesteśmy z stanie złagodzić ból oraz ustabilizować wiele podstawowych funkcji naszych narządów wewnętrznych.

Przyłożony do brzucha okład z glinki wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i silnie odprężające. Można go stosować w przypadku wszystkich dolegliwości, nie tylko wtedy, gdy dokucza nam migrena. Ten naturalny lek przynosi niemalże natychmiastową ulgę.

Glinka

Okład z glinki należy przykładać do brzucha przynajmniej przez godzinę. Specjaliści zalecają jednak, by pozostawić go na całą noc. W ten sposób nasze ciało szybciej się zrelaksuje i będziemy w stanie spokojnie przespać kilka godzin z rzędu.

Jak przygotować okład? W pierwszej kolejności zmieszaj glinkę w wodą. Podczas wykonywania tej czynności unikaj stosowania plastikowych lub metalowych przyrządów, ponieważ pozbawiają one mieszankę swych cennych, leczniczych właściwości. Wybierz przyrządy ze szkła, drewna lub ceramiki.

3. Kawowa lewatywa

Kawowa lewatywa bardzo pozytywnie wpływa na ustabilizowanie funkcji wątroby, czyli organu bezpośrednio związanego z migrenowym bólem głowy i wieloma innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Do przygotowania lewatywy najlepiej nadaje się organiczna rozpuszczalna i nieprażona kawa. Zagotuj przynajmniej pół litra wody, a gdy dojdzie do wrzenia dodaj do niej trzy łyżki stołowe kawy (50-60g). Odstaw do ostudzenia.

Kiedy kawa osiągnie temperaturę pokojową, możesz rozpocząć lewatywę. Aplikuj roztwór za pomocą gruszki. Połóż się wygodnie na prawym boku. Wykonuj kawową lewatywę stopniowo, z przynajmniej 10-minutowymi odstępami aż do całkowitego wyczerpania pół litra przygotowanego roztworu.

4. Cytryna na nadgarstki

To stare jak świat naturalne remedium na migrenowe bóle głowy w pełni wykorzystuje oczyszczające właściwości cytryny – owocu cytrusowego o silnym działaniu alkalizującym. Doskonale odkwasza poszczególne organy oraz pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia naszego organizmu.

Sok z cytryny

Aby szybko i skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy migreny, wystarczy pocierać nadgarstki połówką cytryny co dziesięć minut. Przekonaj się sama, że sposób ten jest niezwykle skuteczny i szybko przynosi ulgę. Migrena znika jak ręką odjął.

Pozytywne efekty w przypadku migreny przynosi również częste picie szklanki wody w odrobiną soku z cytryny.

5. Masaż z zastosowaniem olejków eterycznych

To już ostatni z naszych pięciu najskuteczniejszych naturalnych metod na walkę z objawami migreny, z pewnością najprzyjemniejszy. Masaż z użyciem aromatycznych olejków rozluźnia, koi zmysły i relaksuje mięśnie. Poproś bliską ci osobą, aby zrobiła ci krótki masaż – będzie on jeszcze bardziej odprężający.

Olejek lawendowy, a migrena

Proponowany przez nas masaż należy wykonać w miejscach, gdzie szczególnie doskwiera ból oraz odczuwamy najsilniejsze napięcie. Masuj skórę głowy tak długo, aż zaczniesz odczuwać ulgę.

Najskuteczniejsze okazują się mieszanki dwóch poniższych olejków:

  • Olejek miętowy ma silne działanie orzeźwiające. Mięta to aromatyczna roślina, która doskonale sprawdza się w leczeniu migrenowych bólów głowy i niemalże natychmiast przynosi upragnioną ulgę.
  • Olejek lawendowy uspokaja i rozluźnia. Bez wątpienia lawenda jest wielkim naturalnym pogromcą migrenowych bólów głowy.

Powyższe olejki aromatyczne są bardzo skoncentrowane, dlatego należy je rozpuścić w jakimkolwiek oleju roślinnym, kremie nawilżającym lub żelu aloesowym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • KISTELSKA-NIELUBOWICZOWA, H. (1953). Patogeneza migreny. Polski Tygodnik Lekarski.
  • Zduńska, A., & Kochanowski, J. (2012). Rola melatoniny w patofizjologii i terapii migreny. Aktualnosci Neurologiczne.
  • Wawer, I. (2017). Dietetyczne niedobory mikroskładników i suplementacja w chorobach neurologicznych. Neurologia Praktyczna.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.