Mięta polej: cenne korzyści i inne właściwości
Mięta polej to aromatyczna roślina z rodziny jasnotowatych, której najbardziej znanym członkiem jest mięta pieprzowa. Mięta polej wywodzi się z zachodniej Azji, a w Europie najpowszechniej występuje w basenie Morza Śródziemnego.
Roślina ta może osiągnąć od 30 do 40 centymetrów wysokości. Jej liście są ciemnozielone, a małe kwiaty mają charakterystyczny fioletowy kolor.
Obecnie mięta polej to zioło powszechnie stosowane w naparach i różnych specyfikach domowej roboty. Zawiera liczne minerały i pierwiastki śladowe, takie jak potas i fosfor. Ale roślina ta ma także właściwości lecznicze, które są bardzo korzystne dla naszego organizmu.
Jej wyjątkowy smak można wzmocnić kilkoma kroplami cytryny, odrobiną miodu i innymi składnikami. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy nieco bliżej jej cenne zalety dla naszego zdrowia.
Korzyści, jakie oferuje nam mięta polej
- Napar, którego bazą jest mięta polej, to idealny środek na łagodzenie problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
- Roślina ta jest powszechnie używana do zapewnienia uczucia odprężenia, a także ułatwienia wypróżniania. Ale to nie wszystko. Mięta polej zapewnia także skuteczną ochronę przed grypą i pomaga Ci zrzucić nadmiar kilogramów.
- Możesz jej użyć do leczenia ran.
- Używanie tej rośliny w postaci naparu pomaga rozpocząć cykl menstruacyjny, co jest szczególnie przydatne wtedy, gdy masz nieregularne miesiączki.
Najczęstsze metody zastosowania mięty polej
Mięta polej jest często stosowanym środkiem w celu łagodzenia bólu i problemów ze strony żołądka i ogólnie układu pokarmowego. Napar z tej rośliny jest skutecznym sposobem na tego typu dolegliwości dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym. Pomaga także kontrolować skurcze jelit i wzdęcia.
Szklanka naparu z mięty polej jest także idealnym środkiem zapewniającym uczucie odprężenia i relaksu. Nie tylko uspokoi Twój żołądek i układ pokarmowy, ale także zapewni obniżenie poziomu stresu.
Pyszny aromat i smak tej mięty może pomóc Ci zmniejszyć stopień podenerwowania. Ogólnie rzecz biorąc jest to idealne rozwiązanie na chwilę przed snem, które zapewni Ci jak najlepszy odpoczynek.
Ten napar z mięty działa także jako naturalny środek wykrztuśny. Zaleca się picie go profilaktycznie w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów w układzie oddechowym. Mięta polej pomaga także w dezynfekcji i łagodzeniu odkrztuszania wydzieliny, która gromadzi się w płucach. Dlatego też napar z tej rośliny to wręcz idealny środek, jeśli chorujesz na zapalenie oskrzeli.
Mięta polej pomaga także w naturalny sposób zwalczać przeziębienia. Jest doskonałym substytutem każdego leku przeciw grypie, ale jest przede wszystkim o wiele bardziej naturalnym produktem.
Dzięki cennym właściwościom tej rośliny napar z niej może także złagodzić różne inne dolegliwości. Należą do nich między innymi ogólny dyskomfort, ból stawów, bóle całego ciała. Jest także doskonały na potrzeby obniżania gorączki.
Przeczytaj również: Relaksujący koktajl z ananasa, cytryny mięty i jabłka
Efekty uspokajające, wyszczuplające i leczące zapewniane przez miętę polej
Jedną z najbardziej znanych cech tej rośliny jest to, że pomaga ona w żmudnym procesie odchudzania się. Zaleca się regularnie pić napary z mięty polej, jeśli chcesz schudnąć lub jeśli stosujesz rygorystyczną dietę. To idealny pomocnik do spalania tłuszczu. Oczywiście bez odpowiedniej diety i wymagającego planu treningowego napar z mięty polej nie będzie jakość szczególnie pomocny.
Możesz stosować tę roślinę także miejscowo. Jest ona w stanie skutecznie oczyszczać skaleczenia i rany, aby zapobiec infekcjom i umożliwić ich prawidłowe leczenie zranionych miejsc.
Ponadto może pomóc złagodzić bóle menstruacyjne i zwalczać infekcje pochwy.
Mięta polej – jak przygotować sobie z niej napar?
Mięta polej doskonale nadaje się do naparów, a ich przygotowanie jest zadaniem banalnie wręcz łatwym. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że możesz go przygotować na dwa sposoby.
Albo możesz po prostu użyć torebek zakupionych w sklepie lub użyć do tego celu dostępnych luzem naturalnych liści. Ta druga opcja pozwoli Ci jednak lepiej zmaksymalizować korzyści płynące ze stosowania tej rośliny.
Zobacz także: Napary niezastąpione na 13 codziennych dolegliwości
Sposób przygotowania opisywanego naparu:
- Zagotuj wodę w czajniku lub garnku. Oczywiście pamiętaj o tym, by zastosować do tego celu wodę pitną.
- Włóż do naczynia torebkę z miętą polej, albo wrzuć do wrzątku 4 lub 5 liści tej rośliny.
- Wyłącz palnik, zdejmij naczynie z ognia i poczekaj 5 minut, aż temperatura obniży się na tyle by można było wypić napar.
- Dodaj do niego trochę cukru i zamieszaj. Jeśli jednak Twoim celem jest utrata wagi, lepiej będzie unikać dodawania kalorycznych substancji słodzących.
- Teraz pozostaje tylko wypić go rozkoszując się smakiem i aromatem.
Ważne jest przy tym to, aby pamiętać, że spożywanie tego naparu w nadmiarze może powodować niepożądane skutki uboczne. Należy pić go z umiarem, ponieważ może on powodować bóle gardła, nadmierne pocenie się, pragnienie, bóle głowy i biegunkę. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Allama, S., Kruegera, D., Demirb, I. E., Ceyhanb, G., Zellerc, F., & Schemanna, M. (2015, November 15). “Extracts from peppermint leaves, lemon balm leaves and in particular angelica roots mimic the pro-secretory action of the herbal preparation STW 5 in the human intestine”, Phytomedicine, 22(12), 1063-1070
-
McKay DL, Blumberg JB., “A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.)”, Phytother Res. 2006 Aug;20(8):619-33.
-
Masoumi SZ, et al., “Evaluation of mint efficacy regarding dysmenorrhea in comparison with mefenamic acid: A double blinded randomized crossover study”, Iran J Nurs Midwifery Res. 2016 Jul-Aug;21(4):363-7. doi: 10.4103/1735-9066.185574.
- Requena, J. (1908) Estudio de la menta pulegium Boliviana. Disponible: https://repositorio.umsa.bo/xmlui/bitstream/handle/123456789/17859/BC-F-1908-52.pdf?sequence=1
-
Torossi Baudino, F. D. (2021). Reacciones destinadas a disminuir el contenido de (R)-(+)-Pulegona en aceites esenciales de menta de uso alimenticio. Disponible en: http://e-spacio.uned.es/fez/eserv/bibliuned:master-Ciencias-CyTQ-Fdtorossi/Torossi_Baudino_FavioDaniel_TFM.pdf