Metrorrhagia - czym jest i jak ją wyleczyć?

Metrorrhagia - czym jest i jak ją wyleczyć?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Metrorrhagia to krwawienie z pochwy występujące w przerwach między miesiączkami. Kiedy nastąpi należy udać się do ginekologa, aby na czas uzyskać dokładną diagnozę. Dowiedz się więcej o tej chorobie.

Jeśli pojawi się u Ciebie krwawienie z pochwy poza cyklami, musisz wiedzieć, czym jest metrorrhagia i jak wygląda jej leczenie. Prawdopodobnie to ona jest przyczyną problemów.

Krwawienie z pochwy występujące między miesiączkami nazywa się metrorrhagią. Jeśli miesiączka trwa zwykle od 3 do 7 dni, a przerwa między miesiączkami od 24 do 35 dni to utratę krwi w tym okresie odpoczynku określa się mianem metrorrhagii.

Metrorrhagia – co to takiego?

Badania pokazują, że metrorrhagia jest jednym z najczęstszych krwawień narządów płciowych wśród kobiet w wieku rozrodczym, a także jedną z najczęstszych przyczyn niedokrwistości. Najczęściej ma swój początek w macicy, gdy nie ma patologii organicznych lub ciążowych. Dlatego określenie jej pochodzenia jest często trudne.

Metrorrhagia
Krwawienie z pochwy między miesiączkami, które wydaje się nie mieć konkretnej przyczyny, takiej jak ciąża, znane jest jako metrorrhagia.

Jakie są jej przyczyny?

To krwawienie między cyklami miesiączkowymi może mieć różnorodne pochodzenie związane z różnymi patologiami i problemami. Jednak zwykle jest to problem, który można leczyć. Niektóre z przyczyn to:

  • Przerost endometrium: występuje, gdy endometrium (błona śluzowa wyściełająca macicę) nadmiernie zwiększa swój rozmiar i powoduje krwawienie. Zwykle dochodzi do tego z powodu wysokiego poziomu estrogenów i niskiego poziomu progesteronu.
  • Zapalenie szyjki macicy.
  • Mięśniaki i polipy: Guzy, które rosną w macicy, mogą powodować krwawienie z pochwy, jednak w większości przypadków są łagodne.
  • Zakażenia przenoszone drogą płciową (STI): na przykład chlamydia lub rzeżączka, które mogą powodować krwawienie.
  • Zmiany w wejściu do pochwy: mogą powstać w wyniku urazu, stosunku płciowego, infekcji, brodawek narządów płciowych lub polipów.
  • Niedoczynność tarczycy: niektóre zmiany hormonalne mogą również powodować krwawienie, między innymi zaburzenia związane z miesiączką.
  • Ciąża pozamaciczna: to znaczy, gdy zarodek wszczepia się poza macicą.
  • Poronienie: któremu towarzyszy materiał tkankowy i bóle.
  • Menopauza: w wyniku suchości pochwy spowodowanej drastycznym spadkiem estrogenów.
  • Przyjmowanie hormonów: jak leczenie estrogenowe. Również stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub wkładki wewnątrzmacicznej (DIU).
  • Nadużywanie leków przeciwzakrzepowych: u niektórych kobiet w tej sytuacji pojawia się również krwawienie lub mają problemy z krzepnięciem krwi.

Aby ustalić właściwą diagnozę metrorrhagii należy wykluczyć krew w moczu lub z odbytnicy. Oznacza to, że krwawienie musi być pochwowe.

Metrorrhagia – diagnoza

W przypadku nieregularnego krwawienia ważne jest, aby udać się do ginekologa i przejść odpowiednie badania.
Wizyta u lekarza

Metrorrhagia – jak ją wyleczyć?

Leczenie metrorragii będzie zależeć od jej pochodzenia. Oznacza to, że lekarz rozpocznie leczenie po zidentyfikowaniu przyczyny. Jeśli przyczyna jest związana z menopauzą, lekarz może przepisać pewne hormony, takie jak estrogeny lub progesteron.

Jeśli krwawienie jest spowodowane użyciem wkładki lub środków antykoncepcyjnych lekarz może zmienić metodę lub tabletkę. W razie potrzeby może również przepisać leki stosowane w leczeniu zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Operacja może być konieczna, jeśli przyczyną są polipy, poronienie, guzy lub ciąża pozamaciczna. W literaturze medycznej wspomniano również, że leczenie metrorrhagii koncentruje się na trzech celach:

Wskazane jest prowadzenie rejestru cykli menstruacyjnych i odnotowywanie nieprawidłowości, aby podczas wizyty u specjalisty mógł wykryć każdy problem lub chorobę i wcześnie ją wyleczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barón González de Suso, L., Piris Borregas, S., & García Rebollar, C. (2013). Metrorragia persistente en los primeros ciclos menstruales. Pediatria de Atencion Primaria. https://doi.org/10.4321/s1139-76322013000100007
  • Carolina Schulin-zeuthen, D. P., & Carolina Conejero, D. R. (2011). Trastornos Menstruales Y Dismenorrea En La Adolescencia Menstrual Disorders and Dysmenorrhea in Adolescents. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(11)70391-1
  • Fernandéz, M. (2017). El ciclo femenino.
  • Giordano, M. G. (1992). Ciclo menstrual. Femina.
  • Hemorragia uterina anormal: enfoque basado en evidencias. Revisión sistemática. (2007). Revista Med de La Facultad de Medicina.
  • Montejo Rodriguez, R., González Soroo, M. D., Muruzábal Torquemada, J. C., & Martínez Montero, J. (2002). Protocolo diagnóstico de la metrorragia. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/s0304-5412(02)70815-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.