Metrorrhagia - czym jest i jak ją wyleczyć?
Metrorrhagia to krwawienie z pochwy występujące w przerwach między miesiączkami. Kiedy nastąpi należy udać się do ginekologa, aby na czas uzyskać dokładną diagnozę. Dowiedz się więcej o tej chorobie.
Jeśli pojawi się u Ciebie krwawienie z pochwy poza cyklami, musisz wiedzieć, czym jest metrorrhagia i jak wygląda jej leczenie. Prawdopodobnie to ona jest przyczyną problemów.
Krwawienie z pochwy występujące między miesiączkami nazywa się metrorrhagią. Jeśli miesiączka trwa zwykle od 3 do 7 dni, a przerwa między miesiączkami od 24 do 35 dni to utratę krwi w tym okresie odpoczynku określa się mianem metrorrhagii.
Metrorrhagia – co to takiego?
Badania pokazują, że metrorrhagia jest jednym z najczęstszych krwawień narządów płciowych wśród kobiet w wieku rozrodczym, a także jedną z najczęstszych przyczyn niedokrwistości. Najczęściej ma swój początek w macicy, gdy nie ma patologii organicznych lub ciążowych. Dlatego określenie jej pochodzenia jest często trudne.
Jakie są jej przyczyny?
To krwawienie między cyklami miesiączkowymi może mieć różnorodne pochodzenie związane z różnymi patologiami i problemami. Jednak zwykle jest to problem, który można leczyć. Niektóre z przyczyn to:
- Przerost endometrium: występuje, gdy endometrium (błona śluzowa wyściełająca macicę) nadmiernie zwiększa swój rozmiar i powoduje krwawienie. Zwykle dochodzi do tego z powodu wysokiego poziomu estrogenów i niskiego poziomu progesteronu.
- Zapalenie szyjki macicy.
- Mięśniaki i polipy: Guzy, które rosną w macicy, mogą powodować krwawienie z pochwy, jednak w większości przypadków są łagodne.
- Zakażenia przenoszone drogą płciową (STI): na przykład chlamydia lub rzeżączka, które mogą powodować krwawienie.
- Zmiany w wejściu do pochwy: mogą powstać w wyniku urazu, stosunku płciowego, infekcji, brodawek narządów płciowych lub polipów.
- Niedoczynność tarczycy: niektóre zmiany hormonalne mogą również powodować krwawienie, między innymi zaburzenia związane z miesiączką.
- Ciąża pozamaciczna: to znaczy, gdy zarodek wszczepia się poza macicą.
- Poronienie: któremu towarzyszy materiał tkankowy i bóle.
- Menopauza: w wyniku suchości pochwy spowodowanej drastycznym spadkiem estrogenów.
- Przyjmowanie hormonów: jak leczenie estrogenowe. Również stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub wkładki wewnątrzmacicznej (DIU).
- Nadużywanie leków przeciwzakrzepowych: u niektórych kobiet w tej sytuacji pojawia się również krwawienie lub mają problemy z krzepnięciem krwi.
Aby ustalić właściwą diagnozę metrorrhagii należy wykluczyć krew w moczu lub z odbytnicy. Oznacza to, że krwawienie musi być pochwowe.
Zainteresuje Cię też: Krwawienie pomiędzy miesiączkami – co oznacza?
Metrorrhagia – diagnoza
Metrorrhagia – jak ją wyleczyć?
Leczenie metrorragii będzie zależeć od jej pochodzenia. Oznacza to, że lekarz rozpocznie leczenie po zidentyfikowaniu przyczyny. Jeśli przyczyna jest związana z menopauzą, lekarz może przepisać pewne hormony, takie jak estrogeny lub progesteron.
Jeśli krwawienie jest spowodowane użyciem wkładki lub środków antykoncepcyjnych lekarz może zmienić metodę lub tabletkę. W razie potrzeby może również przepisać leki stosowane w leczeniu zakażeń przenoszonych drogą płciową.
Operacja może być konieczna, jeśli przyczyną są polipy, poronienie, guzy lub ciąża pozamaciczna. W literaturze medycznej wspomniano również, że leczenie metrorrhagii koncentruje się na trzech celach:
- Powstrzymanie krwawienia.
- Uregulowanie cyklu.
- Leczenie niedoboru żelaza i anemii
Wskazane jest prowadzenie rejestru cykli menstruacyjnych i odnotowywanie nieprawidłowości, aby podczas wizyty u specjalisty mógł wykryć każdy problem lub chorobę i wcześnie ją wyleczyć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barón González de Suso, L., Piris Borregas, S., & García Rebollar, C. (2013). Metrorragia persistente en los primeros ciclos menstruales. Pediatria de Atencion Primaria. https://doi.org/10.4321/s1139-76322013000100007
- Carolina Schulin-zeuthen, D. P., & Carolina Conejero, D. R. (2011). Trastornos Menstruales Y Dismenorrea En La Adolescencia Menstrual Disorders and Dysmenorrhea in Adolescents. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(11)70391-1
- Fernandéz, M. (2017). El ciclo femenino.
- Giordano, M. G. (1992). Ciclo menstrual. Femina.
- Hemorragia uterina anormal: enfoque basado en evidencias. Revisión sistemática. (2007). Revista Med de La Facultad de Medicina.
- Montejo Rodriguez, R., González Soroo, M. D., Muruzábal Torquemada, J. C., & Martínez Montero, J. (2002). Protocolo diagnóstico de la metrorragia. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/s0304-5412(02)70815-9