Meloksykam – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Meloksykam to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działania te zachodzą z powodu selektywnego hamowania COX-2. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Meloksykam – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Meloksykam jest substancją czynną należącą do grupy przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych leków niesteroidowych. Jest również częścią grupy oksykamów, rodzaju selektywnych inhibitorów COX-2.

Leki te są stosowane w leczeniu umiarkowanego bólu pooperacyjnego i stanu zapalnego w chorobie zwyrodnieniowej oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Mogą być również stosowane w celu zmniejszenia gorączki. Lekarze często przepisują je zarówno dorosłym, jak i dzieciom w wieku powyżej 2 lat.

Czym są enzymy COX?

Melyksokam, podobnie jak większość leków z grupy NLPZ, ma działanie terapeutyczne, a także działania niepożądane, opisane przez naukowca o nazwisku Vane w 1971 roku.

Meloksykam

Vane stwierdził, że ten rodzaj leku ma zdolność hamowania aktywności enzymu zwanego COX. Enzym jest cząsteczką, która promuje i umożliwia rozwój różnych mechanizmów organizmu.

Enzymy COX to enzymy syntetazy, które przekształcają kwas arachidonowy z błon komórkowych w niestabilne cykliczne endoperoksydy. Te z kolei przekształcają się w prostaglandyny i tromboksany, nie wpływając na inne cząsteczki.

W rodzinie COX istnieje kilka podtypów: COX-1, COX-2 i COX-3. 1 i 2 mają tę samą strukturę i podobną masę cząsteczkową. Pierwszy ma mniejszy kanał i stronę aktywną. Uzasadnia to, że wszystkie inhibitory COX-1 są również inhibitorami COX-2, ale nie na odwrót.

COX-3 jest obecny tylko w środkowym układzie nerwowym, więc jego hamowanie nie ma działania przeciwzapalnego, które może wystąpić w przypadku niektórych leków NLPZ.

W jaki sposób meloksykam wpływa na organizm człowieka?

Jak wspomnieliśmy powyżej, meloksykam ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Działania te zachodzą poprzez selektywne hamowanie COX-2. W wyniku tego hamowania synteza prostaglandyn i innych substancji związanych z procesami zapalnymi, gorączkowymi i bólowymi zostaje zablokowana.

Prostaglandyny to zestaw substancji pochodzących z kwasów tłuszczowych. Wpływają na procesy fizjologiczne różnych układów organizmu, w tym na układ nerwowy, tkankę gładką, krew i układ rozrodczy.

Niektóre z głównych funkcji prostaglandyn:

  • pośredniczą w odpowiedzi na stan zapalny,
  • stymulują ból w niektórych zakończeniach nerwowych,
  • zwiększają wydzielanie śluzu żołądkowego i zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego,
  • powodują skurcz mięśni gładkich,
  • ingerują w regulację temperatury ciała, a także procesy powstawania gorączki,
  • kontrolują spadek ciśnienia krwi, promując eliminację substancji z nerek.

Kiedy więc enzymy odpowiedzialne za ich syntezę hamują je, wówczas wszystkie te procesy zmniejszają się, a wytwarzane przez nie objawy ulegają poprawie. Wtedy zachodzi działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Co więcej, różne badania kliniczne wykazały, że meloksykam jest skuteczny jako awaryjny środek antykoncepcyjny.

Niepożądane działania meloksykamu

Meloksykam, podobnie jak wszystkie leki dostępne na rynku, ma szereg działań niepożądanych, które należy wziąć pod uwagę podczas włączania go do leczenia.

Działanie meloksykamu

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi w badaniach klinicznych nad meloksykanem były te, które wpływały na układ trawienny. Najpoważniejsze reakcje to krwawienie i perforacje żołądka.

Niektóre z najczęściej obserwowanych objawów niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego:

  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • niestrawność,
  • bębnica,
  • nudności i wymioty.

Podsumowanie

Meloksykam jest lekiem należącym do rodziny przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych leków niesteroidowych. Jest stosowany głównie w leczeniu bólu i stanów zapalnych związanych z chorobami, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów lub choroba zwyrodnieniowa stawów. Lekarze przepisują go także na gorączkę.

Lek ten jest selektywnym inhibitorem enzymu COX-2, a zatem blokuje syntezę prostaglandyn. Podczas jego podawania należy zachować ostrożność. Ważne jest, aby zawsze postępować zgodnie z instrukcjami lekarza, ponieważ lek ten może wywołać poważne działania niepożądane, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego.

W razie jakichkolwiek pytań skonsultuj się z lekarzem i zawsze postępuj zgodnie z jego zaleceniami dotyczącymi stosowania leku, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jacobs, G. (2010). Meloxicam. In The Essence of Analgesia and Analgesics. https://doi.org/10.1017/CBO9780511841378.059
  • de Grauw, J. C., van de Lest, C. H. A., Brama, P. A. J., Rambags, B. P. B., & van Weeren, P. R. (2009). In vivo effects of meloxicam on inflammatory mediators, MMP activity and cartilage biomarkers in equine joints with acute synovitis. Equine Veterinary Journal. https://doi.org/10.2746/042516409X436286
  • Guillot, M., Moreau, M., Heit, M., Martel-Pelletier, J., Pelletier, J. P., & Troncy, E. (2013). Characterization of osteoarthritis in cats and meloxicam efficacy using objective chronic pain evaluation tools. Veterinary Journal. https://doi.org/10.1016/j.tvjl.2013.01.009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.