Metamizol: zastosowania i skutki uboczne tego leku

W przeciwieństwie do wielu innych nieopioidowych leków przeciwbólowych, które wpływają na syntezę prostacykliny, metamizol nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych ze strony żołądka oraz jelitowych. Dzisiaj opowiemy Ci nieco więcej między innymi o popularnym leku o nazwie Novalgin.
Metamizol: zastosowania i skutki uboczne tego leku

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Metamizol jest lekiem, który oprócz tego, że jest silnym środkiem przeciwzapalnym, ma również inne działanie farmakologiczne. Wynika to z tego, że należy do rodziny pirazolonów, które z kolei stanowią grupę leków z grupy NLPZ (czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych).

W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej zastosowaniom tego leku i skutkom ubocznym, jakie niesie ze sobą metamizol.

Metamizol jest doskonałym lekarstwem na ból i gorączkę. Firmy farmaceutyczne sprzedają go pod dwiema różnymi postaciami. Są to metamizol sodowy i metamizol magnezowy.

Zasadniczo jednak warto wiedzieć o tym, że ludzie w znaczący sposób przesadzają z zażywaniem tego leku. Jako że jest on dość silnie działającym środkiem, jest szczególnie polecany pacjentom z kolkami i cierpiącym na różnego rodzaju choroby onkologiczne i wewnętrzne.

Ponadto lekarze stosują go w celu zmniejszenia bólu pooperacyjnego i obniżenia pewnych rodzajów gorączki, których inne leki nie są w stanie zwalczyć.

Laboratoria medyczne zsyntetyzowały ten środek już w 1920 r. Ale dopiero w 1922 r. wprowadzono go na rynki całego świata pod marką „Novalgin” i „Dipyrone”. Dzisiaj firmy farmaceutycne sprzedają metamizol pod wieloma znakami towarowymi na całym świecie, a także pod jego nazwami ogólnymi. U nas najlepiej znany jest chyba pod nazwą “Pyralgina”.

Ogólnie rzecz biorąc, w przeciwieństwie do wielu innych nieopioidowych leków przeciwbólowych, które wpływają na syntezę prostacykliny, metamizol nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych ze strony żołądka oraz jelitowych. Dzisiaj opowiemy Ci nieco więcej między innymi o popularnym leku o nazwie Novalgin oraz typowych jego zastosowaniach. Zapraszamy zatem do lektury!

Metamizol jako lek przeciwgorączkowy

Gorączka to przejściowy wzrost temperatury ciała. Jest ona zwykle wywołana rozwijającą się w organizmie chorobą. W rzeczywistości gorączka jest mechanizmem obronnym, który pozwala nam wiedzieć, że coś niezwykłego dzieje się w naszym ciele.

Normalna temperatura człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza, ale u zdrowych osób może wahać się nawet o pół stopnia w górę lub w dół. Amerykańskie instytucje zdrowia publicznego zdefiniowały gorączkę jako temperaturę ciała wyższą lub równą 100,9 ° F (w skali Fahrenheita, co odpowiada ok. 38,2 ° C).

Jest to wartość plasująca się nieco powyżej górnej granicy normalnej temperatury dla człowieka, niezależnie od przyczyny tego stanu rzeczy.

Gorączka wywoływana pirogenem powstaje przy użyciu kilku różnych mechanizmów. Do najpopularniejszych z nich należą na przykład wpływ zewnętrznych pirogenów, takich jak mikroorganizmy, albo endogennych, takich jak interleukiny (IL).

Ponadto czynnik martwicy nowotworów TNF-alfa wraz ze strukturą podwzgórza zwaną narządem naczyniowym blaszki końcowej także może doprowadzić do wywołania gorączki.

Jednak gorączka sama w sobie nie jest wywoływana tylko przez infekcję. Mogą być również inne przyczyny, które ją wywołują, takie jak na przykład:

  • Gorączka związana ogólnie rzecz biorąc ze stanem zapalnym
  • Polekowa gorączka
  • Gorączka będąca wynikiem uszkodzenia mózgu
  • Gorączka dokrewna (zwana też wewnątrzwydzielniczą lub endokrynną)

W jaki sposób metamizol wywiera wpływ na organizm?

Jak już doskonale wiemy, metamizol działa znakomicie na ból i gorączkę. Ogólnie rzecz biorąc swoje działanie zawdzięcza przede wszystkim zdolności do zmniejszania syntezy prostaglandyn stymulujących stany zapalne.

Efekt ten osiągany jest z kolei poprzez hamowanie aktywności syntetazy prostaglandynowej, która jest zbiorem enzymów katalizujących, jak sama nazwa wskazuje, proces syntezy nowych prostaglandyn.

Prostaglandyny są substancjami o charakterze lipidowym, które uczestniczą, między innymi, w reakcjach zapalnych, stymulując nerwowe zakończenia receptorów bólowych i wytwarzając gorączkę.

Jednak metamizol, w przeciwieństwie do innych leków z grupy NLPZ, może również hamować gorączkę indukowaną przez lipopolisacharydy. Ponadto oprócz hamowania syntezy prostaglandyn jest nieselektywnym inhibitorem enzymu cyklooksygenazy i na podstawie tego hamowania ma też działanie przeciwbólowe.

Skutki uboczne stosowania metamizolu

Chociaż ogólnie rzecz biorąc metamizol jest bardzo bezpiecznym lekiem, to jednak niektóre kraje europejskie nie wprowadzają go na rynek ze względu na jego potencjalne skutki uboczne. W przeciwieństwie do innych nieopioidowych leków przeciwbólowych, które działają na syntezę prostacykliny, metamizol nie wywołuje jednak żadnych istotnych zaburzeń ze strony żołądka lub jelit.

Jednak, podobnie jak większość leków, metamizol może również wywoływać inne rodzaje działań niepożądanych, które ludzie muszą wziąć pod uwagę w momencie rozpoczęcia stosowania tego medykamentu.

Negatywnym efektem, który najbardziej wyróżnia się w stosowaniu tego leku i który osoba go zażywająca musi ściśle monitorować, jest agranulocytoza. Ponadto środek ten może również wywoływać leukopenię i trombocytopenię. Wszystkie te objawy to reakcje nadwrażliwości na składnik tego leku.

Ponadto u osób zażywających metamizol mogą rozwinąć się niektóre z następujących efektów ubocznych:

  • Zespół Lyella (toksyczna martwica rozpływna naskórka)
  • Zespół Stevensa-Johnsona (rumień wielopostaciowy)
  • Kryzys astmatyczny
  • Krytyczne spadki ciśnienia krwi, które zależą od zażywanej dawki leku.

Kilka słów tytułem podsumowania

Metamizol jest lekiem szeroko stosowanym przez ogół ludzkiej populacji w leczeniu bólu i gorączki. Nie należy go jednak nadużywać, ponieważ jak każdy lek dostępny na rynku może wywoływać szereg działań niepożądanych. Ponadto przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lokalnym farmaceutą lub lekarzem w sprawie ewentualnych przeciwskazań do zastosowania tego leku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.