Melanoza palaczy - czy wiesz, na czym polega ta choroba?
Palenie niesie ze sobą wiele problemów. Jest szkodliwe dla zdrowia, a mało kto orientuje się w jego konsekwencjach poza rakiem płuc. Jedną z nich jest melanoza palaczy.
Melanoza polega na pojawianiu się ciemnych plam na skórze i na śluzówce. To niegroźny proces, który jednak bywa mylony z nowotworem jamy ustnej. Oba te stany objawiają się powiem przebarwieniami wewnątrz jamy ustnej.
Obecnie szacuje się, że 8 milionów ludzi rocznie umiera z powodu palenia tytoniu. Wpływa to negatywnie nie tylko na palacza, ale też na osoby w jego otoczeniu.
Liczba palaczy jednak rośnie. Być może ludzie nie są całkowicie świadomi konsekwencji tego nałogu. W tym artykule przedstawiamy zjawisko melanozy palaczy i metody leczenia.
Na czym polega melanoza palaczy?
Melanoza palaczy objawia się ciemnymi plamami w jamie ustnej, przede wszystkim na dziąsłach. To niegroźne i odwracalne symptomy. Zdaniem naukowców, powodowane są głównie paleniem tytoniu.
Nie ma zatem czynników genetycznych powodujących tego typu przebarwienia. Co więcej, pojawiają się nie tylko pod palenia, ale też od żucia tytoniu. Melanoza palaczy to skutek stymulacji melanocytów w śluzówce przez tytoń. Melanocyty to komórki odpowiedzialne za produkcję barwnika w skórze. Substancja ta determinuje kolor skóry.
Szacuje się, że melanoza dotyka około 30% palaczy. Czynniki, które najsilniej wpływają na rozwój tej patologii to czas oraz intensywność palenia.
Co więcej, melanozie zwykle towarzyszy przykry zapach z ust i żółtawe zabarwienie zębów. To jednak najczęściej tylko problem estetyczny. W bardziej zaawansowanych przypadkach może on przekształcić się w poważniejsze choroby, a nawet w raka.
Rozpoznawanie melanozy palaczy
Melanozę łatwo pomylić z innymi chorobami. Ciemne plamy na śluzówce jamy ustnej są bowiem powodowane różnymi czynnikami. Czasami bywa to rak.
Rak jamy ustnej często powodowany jest przez palenie. 8 na 10 osób z tym schorzeniem to palacze. Objawy nowotworu są zróżnicowane. Pierwszą jego oznaką są zmiany na śluzówce jamy ustnej.
Jednak rak to nie jedyna patologia mylona z melanozą. Pewne uszkodzenia naczyń krwionośnych dają podobne objawy. Mowa o takich chorobach jak:
- Zespół Peutza-Jeghersa.
- Choroba Addisona.
Czytaj dalej: W jaki sposób palenie wpływa na serce?
Diagnostyka
Jedynym sposobem na odróżnienie melanozy palaczy od innych chorób jest przeprowadzenie biopsji. Przed badaniem powinno się przestać palić. Po odstawieniu palenia plamy powodowane melanozą powinny zniknąć. To odwracalna patologia. Czasami jednak jej znikanie trwa latami.
Czytaj teraz: Jak zerwać z nałogiem i rzucić palenie?
W przypadku podejrzanych objawów lepiej iść do lekarza
Melanoza palaczy to łagodny problem. Z objawami jednak powinno się iść do lekarza. Mogą one powiem zostać pomylone z symptomami raka jamy ustnej.
Warto przede wszystkim unikać tytoniu. Zawiera on toksyczne, szkodliwe dla organizmu substancje. Istnieją różne terapie i leki pomagające zwalczyć nałóg.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- La melanosis del fumador | Quintana López Clínica Dental. (n.d.). Retrieved January 9, 2020, from http://www.quintanalopez.com/melanosis-del-fumador/
Fernández Blanco, G. (n.d.). Lesiones pigmentadas de la mucosa oral. - Melanosis bucal asociada a tabaquismo inhalado en un grupo de venezolanos: estudio clínico transversal. (n.d.). Retrieved January 9, 2020, from https://www.actaodontologica.com/ediciones/2013/2/art-9/