Mechaniczny mur Realu Madryt do wykonywania rzutów wolnych

Roboty na boisku. Sztuczna inteligencja do poprawy rzutów wolnych. Brzmi jak science fiction, ale to Real Madryt.
Mechaniczny mur Realu Madryt do wykonywania rzutów wolnych
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2023

Piłka nożna to zawsze temat do rozmów, zarówno jeśli chodzi o sport, jak i nowinki technologiczne, które mają zastosowanie w meczach i treningach. Kilka miesięcy temu mechaniczny mur przyniósł sławę Realowi Madryt dzięki zastosowaniu najnowszej technologii do wykonywania rzutów wolnych.

Tak, dobrze przeczytałeś! Linia zautomatyzowanych robotów tworzy część muru zasilanego sztuczną inteligencją, aby gracze mogli ćwiczyć strzały na bramkę. Są nawet zaprogramowane do skakania i poruszania się, zupełnie jak w prawdziwym meczu piłki nożnej!

Czy to jest użyteczne? Nie ma wątpliwości, że Real Madryt osiąga wyniki na boisku, a część z nich zależy od wykorzystania nowych technologii w różnych obszarach, które wspomagają poprawę. Ciekawe, prawda? Zobaczmy, jak to działa i jak może mieć wpływ na rzeczywisty mecz.

Jak działa mechaniczny mur Realu Madryt do wykonywania rzutów wolnych?

Wydaje się, że Real Madryt nie jest pionierem w wykorzystaniu tego typu robotów. Olympique Lyon wdrożył je już wcześniej, ale hiszpański zespół sprawił, że stały się tematem w sieci.

Jak się okazało, grupa 5 połączonych ze sobą robotów tworzy mur z możliwością „skakania”. Kiedy gracz kopie, sztuczni przeciwnicy poruszają się, symulując to, co dzieje się w prawdziwej grze.

Do tego momentu może nie ma w tym wielkich innowacji. Ale okazuje się, że jest coś więcej. Roboty są wyposażone w oprogramowanie sztucznej inteligencji, zawierające bazę danych klubów na całym świecie.

Jeśli Real Madryt chce, aby bariera rzutu wolnego symulowała obronę Barcelony, może to zrobić. Po prostu odpowiednio konfiguruje sztuczną inteligencję. To samo dotyczy PSG i innych drużyn.

Dowiedz się więcej tutaj: Sportowy trening wzroku Alexandra Trenta

Sztuczna inteligencja się uczy

Sztuczna inteligencja ucząca się z baz danych jest coraz częściej obecna we wszystkich obszarach życia codziennego. Jest używana w przeglądaniu stron internetowych, w sieciach społecznościowych, szpitalach, a nawet w kontroli ruchu.

Mówiąc najprościej, technologia ta polega na analizie dużych ilości danych w krótkim czasie w celu opracowania nowych algorytmów, prognoz, prawdopodobieństw i automatycznych odpowiedzi. Przetwarzanie informacji w takich ilościach byłoby niemożliwe dla ludzkiego mózgu.

Jeśli skupimy się na przypadku Realu Madryt i jego mechanicznego muru do wykonywania rzutów wolnych, zdamy sobie sprawę, że proces jest podobny. Menedżerowie programu przesyłają dane dotyczące ruchów, tendencji oraz tego, jak zachowują się i reagują gracze z całego świata. Analizowane są różne mecze, a sztuczna inteligencja reaguje, poruszając robotami w taki sam sposób, w jaki poruszaliby się prawdziwi gracze.

W tym oprogramowaniu zawsze istnieje margines błędu. Algorytmy obliczają prawdopodobieństwa, ale jako takie nie są w 100% dokładne.

W każdym razie ma to sens w przypadku sesji treningowych. Mecze zawsze mają swoje określone czynniki i losowość ludzkich decyzji. Jednak ważne jest tutaj to, że mechaniczny mur uwzględnia ruchy, które według statystyk przeciwnicy wykonują stosunkowo często.

Sztuczna inteligencja w piłce nożnej.
Sztuczna inteligencja pojawiła się w piłce nożnej na różne sposoby. Jej obecność jest teraz prawie nieunikniona.

Nauka o rzutach wolnych w piłce nożnej

W badaniu opublikowanym w 2021 roku w Plos One przeanalizowano wpływ mechanicznego muru na reaktywność i zdolność bramkarzy do zatrzymywania piłki. Wbrew temu, co mogłoby się początkowo wydawać, wydaje się, że ta piłkarska umiejętność nie jest tak skuteczna.

Korzystając z wirtualnej rzeczywistości, naukowcy przetestowali skuteczność 25 bramkarzy (10 z nich to profesjonaliści) w zatrzymywaniu piłek rzuconych według trajektorii skopiowanych od wielkich strzelców światowej piłki nożnej. Wśród nich byli Bale i Beckham.

Zgodnie z wynikami, mur ustawiany do obrony rzutu wolnego zasłania bramkarzowi pole widzenia na 200 milisekund. Dlatego w porównaniu do sytuacji bez muru bramkarz porusza się 90 milisekund po tym samym strzale.

Przekładając to na język statystyczny, oznacza to mniejszą o 13% szansę na złapanie piłki, gdy przy rzucie wolnym występuje mur. Zasadniczo jest więcej bramek ze ścianą niż bez niej.

Widzenie jest kluczowe dla uratowania piłki. Przerywanie pola widzenia bramkarza nie byłoby więc tak korzystne, nawet jeśli strategia ogranicza również przestrzeń dla kopacza. Krótko mówiąc, wydaje się, że drużyna broniąca jest w gorszej sytuacji niż atakująca.

Idealny kąt do pokonania muru

Kontynuując temat nauki o rzutach wolnych, matematyka zapewnia wiele obliczeń, aby zrozumieć, w jaki sposób strzał może przejść przez mur i zdobyć bramkę. Według różnych dostępnych danych kopacz powinien osiągnąć kąt zejścia 13 stopni. Nie więcej i nie mniej.

Większy stopień nie pozwoliłby na opadanie piłki po pokonaniu 9-10 metrów między punktem startu a murem. Wręcz przeciwnie, niższy stopień miałby dużą szansę na trafienie w ciała przeciwników.

Mechaniczny mur Realu Madryt do wykonywania rzutów wolnych nie generuje magicznego 13-stopniowego kąta dla kopaczy. Ale jest to sposób na trenowanie stopy, aby się do niego zbliżyć.

Rzut wolny.
Rzut wolny to szczególna sytuacja w piłce nożnej, którą można zbadać za pomocą matematyki.

Real Madryt zawsze w czołówce

Mechaniczny mur Realu Madryt do wykonywania rzutów wolnych to kolejny dowód na awangardową technologię hiszpańskiego klubu. Zawsze pojawia się w wiadomościach ze względu na metody, które stosuje w swoich przygotowaniach fizycznych.

Sztuczna inteligencja, analiza danych, narzędzia zasilające, rutyny naukowe… aby być na szczycie w piłce nożnej, nie ma innego sposobu niż ciągły postęp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Valkanidis, T. C., Craig, C. M., Cummins, A., & Dessing, J. C. (2020). A goalkeeper’s performance in stopping free kicks reduces when the defensive wall blocks their initial view of the ball. PloS one15(12), e0243287.
  • Aggarwal, Karan, et al. “Has the Future Started? The Current Growth of Artificial Intelligence, Machine Learning, and Deep Learning.” Iraqi Journal for Computer Science and Mathematics 3.1 (2022): 115-123.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.