Meble wykonane z drewna – 8 sposobów na zarysowania
Meble wykonane z drewna są niezwykle modnym i efektownym elementem wystroju wnętrz. Mimo że obecnie na rynku nie brakuje alternatyw dla drewnianych mebli, ludzie wciąż najchętniej wybierają te wykonane z tego właśnie naturalnego materiału.
Drewniane meble są bowiem ponadczasowe i niezwykle eleganckie. Niestety utrzymanie ich w dobrym stanie nie jest wcale tak proste, jak by się mogło wydawać. Z biegiem czasu na drewnianych powierzchniach pojawiają się zarysowania i przebarwienia.
Chcesz dowiedzieć się jak z nimi walczyć? Poznaj aż skutecznych sposobów!
1. Olej z wątroby dorsza
Olej ten nie może się pochwalić najprzyjemniejszym zapachem, jednak jest jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów, by odnowić i ochronić drewniane meble. Wystarczy prosty roztwór przygotowany z tym olejem, aby z drewnianych mebli zniknęły widoczne zadrapania, zarysowania i niedoskonałości.
Jak ochronić meble olejem?
- Przełam kapsułkę z olejem z wątroby dorsza i wetrzyj uzyskany płyn w zarysowanie widoczne na drewnianej powierzchni.
- Odczekaj kilka godzin, aby olej wniknął głęboko w strukturę drewna.
- Po tym czasie wypoleruj powierzchnię delikatną ściereczką.
- Powtarzaj dwa razy w tygodniu.
2. Pasta orzechowa
Pasta przygotowana z orzechów to bardzo prosty sposób, by ukryć niewielkie zarysowania na powierzchni mebla, które sprawiają, że wygląda on staro i nieestetycznie. Naturalne tłuszcze obecne w orzechach oraz przygotowana z nich miazga, delikatnie wnikają w drewno odświeżając je i chroniąc na przyszłość.
Jak aplikować pastę na meble?
- Rozgnieć kilka orzechów aż uzyskasz sypki proszek. Dodaj odrobinę wody lub oliwy z oliwek, aby przygotować pastę.
- Wetrzyj pastę orzechową w drewnianą powierzchnię i pozostaw do wyschnięcia.
- Usuń nadmiar pasty czystą ściereczką.
- Powtarzaj raz w tygodniu.
3. Wosk na zniszczone meble
Wosk to trwały, ale niezwykle plastyczny materiał, który może być wykorzystywany do pokrycia pęknięć, zarysowań i innych niedoskonałości, które z biegiem czasu mogą pojawiać się na drewnie. Wosk łatwo jest połączyć z niektórymi rodzajami farb czy lakierów, dzięki czemu możemy uzyskać taki kolor, na jakim nam zależy.
Jak używać wosku?
- Wetrzyj określoną ilość produktu w powierzchnię mebla lub wykorzystaj twardy wosk do wypełnienia szczelin.
- Wypoleruj mebel za pomocą gąbki lub ściereczki.
4. Fusy po kawie
Fusów po kawie wcale nie musisz od razu wyrzucać – mogą Ci się przydać na przykład do tego, by odświeżyć meble i zamaskować zarysowania i zadrapania na ich powierzchni. Co więcej, barwnik obecny w kawie pomoże Ci pozbyć się plam i przebarwień z drewna, a także wypełni niewielkie pęknięcia czy obicia.
Co należy zrobić?
- Namocz fusy po kawie w wodzie lub oleju lnianym. Uzyskaną mieszankę zaaplikuj na te meble, które potrzebują natychmiastowej renowacji.
- Usuń nadmiar pasty szczoteczką.
- Powtarzaj raz w tygodniu.
5. Ocet i oliwa z oliwek
Połączenie octu z oliwą z oliwek to doskonały naturalny sposób, by zniwelować zarysowania na drewnianych powierzchniach i skutecznie chronić meble przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, oba te składniki pielęgnują, czyszczą i odkażają powierzchnię, dzięki czemu jest ona wolna od kurzu, roztoczy i bakterii.
Jak wykorzystać te produkty?
- Połącz ocet z oliwą w równych proporcjach i wetrzyj roztwór w drewnianą powierzchnię.
- Pozostaw na kilka minut, aby produkty wniknęły w strukturę drewna, a następnie usuń nadmiar produktów wilgotną szmatką.
6. Plastelina na zniszczone meble
Być może wcześniej nie przyszło Ci to do głowy, ale plastelina to niezwykle prosty sposób, by przykryć pęknięcia i wypełnić szczeliny zniszczonego mebla.
Co należy zrobić?
- Weź niewielką ilość plasteliny i wypełnij nią dziurki w meblu.
- Wykorzystaj klej lub lakier, by plastelina lepiej utrzymała się na miejscu.
7. Pasta do zębów i olejek
Mieszanka pasty do zębów i olejku może okazać się niezwykle przydatna, by ukryć zarysowania i pęknięcia na stole, blacie czy innej drewnianej powierzchni.
Jak stosować ten produkt?
- Rozcieńcz pastę do zębów w odrobinie oleju roślinnego i wetrzyj w zarysowanie.
- Pozostaw do wyschnięcia, a następnie usuń nadmiar produktu wilgotną ściereczką.
8. Klej i trociny
Jeśli zarysowania czy pęknięcia na Twoim meblu są zbyt głębokie, by dało się je ukryć innymi opisywanymi sposobami, możesz sięgnąć po rozwiązanie ostateczne – trociny i klej!
Jak naprawić meble?
- Wymieszaj odpowiednią ilość trocin z klejem.
- Wetrzyj mieszankę w pęknięcia na powierzchni mebla i pozostaw do wyschnięcia.
- Następnie wypoleruj powierzchnię.
- Możesz także pomalować mebel farbą lub lakierem do drewna, aby nadać mu nowe oblicze.
Jak widzisz renowacja mebli wcale nie musi być bardzo skomplikowana i kosztowna. Zanim więc zdecydujesz się na to, by wymienić meble w swoim domu na nowe, sięgnij najpierw po naturalne produkty, które pomogą Ci uratować zniszczone drewniane powierzchnie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Medina, E., Romero, C., Brenes, M., & de Castro, A. (2007). Antimicrobial Activity of Olive Oil, Vinegar, and Various Beverages against Foodborne Pathogens. Journal of Food Protection, 70(5), 1194–1199. Available at: https://doi.org/10.4315/0362-028x-70.5.1194. Accessed 05/05/2020.
- Moran, J., Newcombe, R. G., Wright, P., Haywood, J., Marlow, I., & Addy, M. (2005). A study into the plaque-inhibitory activity of experimental toothpaste formulations containing antimicrobial agents. Journal of Clinical Periodontology, 32(8), 841–845. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1600-051x.2005.00762.x. Accessed 05/05/2020.
- Pourny, C. (2014). The Furniture Bible: Everything You Need to Know to Identify, Restore & Care for Furniture. Artisan Books. Available at: https://bit.ly/35uXMQH. Accessed 05/05/2020.