Meble rattanowe: zalety i wady
Jednym z głównych materiałów używanych do produkcji mebli jest rattan. Początkowo ten styl był używany do patio, ogrodów i innych zewnętrznych części domu. Jednak obecnie meble rattanowe są równie popularne we wnętrzach.
Techniki stosowane do utwardzania naturalnego rattanu poprawiają się z czasem, ale dość często stosuje się również rattan syntetyczny. Oferuje podobne wykończenie i mniejsze ryzyko dla środowiska.
Kiedy warto zdecydować się na meble z naturalnego rattanu, a kiedy na sztuczny? Przekonajmy się, badając jego zalety i wady.
Rattan i jego zastosowanie w meblarstwie
Według opisu gatunku rattanu, słowo „rattan” pochodzi od malajskiego słowa rotan i odnosi się do lokalnych palm pnących. Określa je jako kolczaste palmy nadające się do uprzemysłowienia, dzięki ich najważniejszemu produktowi – trzcinie.
To właśnie ta łodyga, oddzielona od liści, służy jako szkielet dla różnego rodzaju mebli, a także wyrobów plecionkarskich i mat. Trzcina rattanowa jest jednolita i mocna, ale jednocześnie plastyczna.
Meble rattanowe są pod pewnymi względami podobne do mebli wykonanych z litego drewna. Różnią się w projektach, przy czym z rattanu są wykonane bardziej skrupulatnie. Poza tym drewniane są droższe.
Meble rattanowe można podzielić na 3 podstawowe linie wzornicze:
- Styl kolonialny: łączy tkaną strukturę włókna z kwiecistymi tekstyliami.
- Ekologiczny krój: w tym typie do wykonania mebli używany jest wyłącznie naturalny materiał.
- Etniczny: uzupełnia dekorację elementami kultury typowymi dla danego kraju, reprezentowanymi na przykład przez stoły, kufry i rodzime lampy.
Kolejny świetny artykuł: 5 pomysłów na recykling mebli drewnianych
Zalety mebli rattanowych
Według International Journal of Forestry and Forest Industries (Unasylva), solidne i okrągłe rattanowe pędy są przydatne do tworzenia ram mebli, co nie ma miejsca w przypadku pustych łodyg roślin, takich jak bambus.
Kolejną zaletą rattanu jest to, że będąc głównym komponentem do produkcji, świetnie się łączy również z takimi materiałami, jak metal, szkło i plastik. Ta cecha sprzyja produkcji stołów i niektórych rodzajów półek.
Podobnie istnieje wiele kształtów, kolorów i rozmiarów mebli rattanowych, które mają następujące zalety:
Są ekologiczne
Kupując piękne rattanowe meble, zmniejszasz zanieczyszczenie powstające podczas produkcji z innych materiałów. Roślina ta szybko rośnie w tropikach, ma wysokie wskaźniki reprodukcji i bardzo niewielki wpływ na środowisko.
W rzeczywistości istnieje wiele plantacji rattanu, przeznaczonego wyłącznie do produkcji stołów, krzeseł i półek, by wymienić tylko kilka przykładów.
Mają doskonałą trwałość
Oprócz tego, że są estetyczne i wygodne, są też trwałe i odporne. Inne włókna, takie jak wiklina, nie są tak twarde jak rattan.
Stabilne i bezpieczne
Są to lekkie meble, co minimalizuje prawdopodobieństwo poważnych wypadków lub mocnych uderzeń podczas transportu, które mogą wystąpić w przypadku mebli drewnianych.
Nadają się do użytku wewnątrz i na zewnątrz
Z natury rattan starzeje się na zewnątrz, dlatego zawiera naturalne oleje, które chronią go przed zniszczeniem pod wpływem czynników atmosferycznych, a także zmniejszają pęknięcia i zapobiegają rozciąganiu. Jednak w domu łatwiej jest o nie dbać i ich świetny wygląd dłużej się utrzymuje.
Ławo je dostosować do różnych wnętrz
Meble rattanowe można dostosować, podobnie jak ich tapicerkę, jeśli taką mają. Istnieje możliwość wyboru tkaniny, wzoru i kolorystyki według własnego gustu. Zmiana tapicerki znacznie zmienia wygląd pokoju.
Rzuć okiem na ten świetny artykuł: Ocet biały do czyszczenia domu – jak go używać?
Wady mebli rattanowych
Rattan ma tradycyjny, ciepły wygląd i ma swoje stałe miejsce w dekoracji. Ale dobrze jest znać pewne wady, których nie jest całkowicie pozbawiony:
- Drzazgi: nie jest to zbyt poważna wada, ale możesz jest ryzyko wbicia drzazgi w starszych i bardziej zaniedbanych meblach.
- Ryzyko pogorszenia jakości: naturalny rattan wystawiony na działanie czynników atmosferycznych ma tendencję do przyciągania owadów, jeśli nie jest odpowiednio konserwowany.
- Nie można ich zdemontować: w przeciwieństwie do drewna, poza poduszkami lub szkłem stołu, rattanu nie można zdemontować. Na Konferencjach IOP: Inżynieria Materiałowa i Inżynieria Materiałowa zajęto się tą szczególną cechą mebli wykonanych z palm. Powiedziano, że na rynku meblarskim niezbędna jest łatwość użytkowania, dostawy, przechowywania i montażu. Tymczasem w konstrukcji rattanu brakuje systemu łączenia elementów.
Jak konserwować meble rattanowe?
Główne potrzeby pielęgnacyjne mebli rattanowych obejmują czyszczenie. Musisz je odkurzyć i użyć mieszanki wody z mydłem, aby je wyczyścić, przecierając splot wilgotną szmatką. Jeśli brud jest zaskorupiały, użyj pędzla i kombinacji wody i soli. Zapomnij o detergentach, ponieważ powodują niszczenie powłoki. Ostatnia wskazówka: nigdy nie kładź gorących przedmiotów na rattanowych meblach, a już na pewno nigdy nie używaj w pobliżu płomienia ani grzejnika, ponieważ są łatwopalne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dransfield, J. (2001). Taxonomía, biología y ecología del ratán. Revista Internacional de Silvicultura e Industrias Forestales (Unasylva), 52(205). https://www.researchgate.net/publication/293458729_Taxonomy_biology_and_ecology_of_rattan
- Purna Irawan, A., Supriyatna Marizar, E., & Tji Beng, J. (2019). El sistema desmontable de muebles de ratán para el mercado global. Serie de Conferencias IOP: Ciencia e Ingeniería de Materiales, 508. Indonesia. https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1757-899X/508/1/012104/meta
- Sastry, C.B. (2001/2). El rotén en el siglo XXI: visión panorámica. Revista Internacional de Silvicultura e Industrias Forestales (Unasylva), 52(205). https://www.fao.org/3/x9923s/x9923s00.htm
- Sunderland, Terry., & Dransfield J. Perfiles de especies ratanes. Organización de las Naciones Unidas para la Alimentación y la Agricultura. https://www.fao.org/3/y2783e/y2783e05.htm