Materiały wielokrotnego użytku, które możesz mieć w swoim otoczeniu
Wszyscy mamy w naszych domach rzeczy, których nie potrafimy w żaden sposób wykorzystać. Zazwyczaj leżą one gdzieś w kącie, a my nie potrafimy zdecydować, co z nimi zrobić. Jednak te materiały wielokrotnego użytku, które zazwyczaj gromadzą się w naszych domach, pomogą Ci postawić pierwsze kroki w dziedzinie recyklingu.
Materiały wielokrotnego użytku, które prawie każdy ma w domu
Decydując się na przedłużenie żywotności przedmiotów, które uważałeś za bezużyteczne, nie tylko przyczyniasz się do zdrowia planety, ale także oszczędzasz zasoby, które możesz wykorzystać w inny sposób. Recykling przedmiotów z gospodarstwa domowego jest o wiele tańszy.
Rzućmy okiem na kilka pomysłów.
Kawa
Fusy z kawy mają wiele zastosowań w ogrodnictwie.
Stare fusy z kawy mają niezliczone zastosowania. Od higieny osobistej po ogrodnictwo – w dzisiejszym artykule przedstawimy różne sposoby, aby dać fusom drugie życie.
Fusy z kawy są doskonałym odświeżaczem powietrza, który usuwa nieprzyjemne zapachy. Jeśli wyszorujesz nimi dłonie, wyeliminujesz martwe komórki skóry. Co więcej, mogą sprawić, że Twoja lodówka i powierzchnie kuchenne będą błyszczeć.
Fusy z kawy są również świetne do odtłuszczania garnków, natomiast zmieszane z gorącą wodą pomogą odetkać rury.
Wypróbuj któryś z tych sposobów!
Może Cię zainteresować: Domowy peeling – kawa i olej kokosowy na rozstępy
Materiały wielokrotnego użytku: szczoteczka do zębów
Każdy z nas wyrzuca swoją starą szczoteczkę do zębów, kiedy mamy wrażenie, że nie jest już skuteczna.
Nie zapominaj, że gdy przestaniesz myć nią zęby, jest ona wciąż przydatna do czyszczenia innych rzeczy. Możesz jej na przykład użyć do czyszczenia zabrudzonych powierzchni w łazience. Co więcej, szczoteczka doskonale nadaje się również do czyszczenia butów.
Puszki
Puszki po napojach również mogą zmienić się w coś pożytecznego. Możesz je wykorzystać do różnych celów.
Po wypiciu pysznego napoju zwykle bez zastanowienia wyrzucamy puszkę. W ten sposób tracimy cenny zasób, który moglibyśmy wykorzystać do stworzenia wielu funkcjonalnych obiektów do domu.
Jak możesz wykorzystać puszki?
Wazon, pojemnik na ołówki lub ozdobna doniczka to tylko kilka pomysłów na wykorzystanie starych puszek. Zawleczki z puszek mogą przydać się do tworzenia biżuterii. Jeśli dodasz do nich wstążkę, sznurek lub zszywki, otrzymasz ciekawe bransoletki!
Rolki z papieru toaletowego
Rolki po papierze toaletowym mogą mieć wiele zastosowań w Twoim domu, gdy skończy się ich pierwotna rola. Od zabawnych lalek po pojemniki do przechowywania małych przedmiotów – z tego produktu możesz wykonać wiele rzeczy.
Przeczytaj także: Recykling starych mebli – przywróć im życie
Czasopisma, gazety i materiały wielokrotnego użytku
Magazyny i gazety są doskonałym źródłem materiałów do tworzenia rękodzieł z dziećmi.
Zazwyczaj leżą gdzieś w kącie, na stole lub w szafie. Magazyny, gazety i ulotki gromadzą kurz tylko wtedy, gdy stają się dla nas utrapieniem.
Możesz je jednak wykorzystać do robienia rękodzieła ze swoimi pociechami. Ozdoby świąteczne, kwiaty, papier do pakowania, konfetti lub girlandy mogą być wykonane z materiałów wielokrotnego użytku, które zwykle gromadzą się w Twoim domu.
Gazety świetnie nadają się do pakowania delikatnych przedmiotów, dojrzewania warzyw i owoców, a nawet do suszenia i poszerzania butów. To ciekawy materiał o szerokim zakresie zastosowań.
Czerstwy chleb
Spośród wielu zastosowań czerstwego chleba ważne jest podkreślenie jego przydatności w przygotowywaniu pysznych posiłków. O ile nie jest on wilgotny, czerstwy chleb może być użyty ponownie do różnych dań, takich jak zupy, sałatki lub jako baza do pysznych kanapek.
Suche pieczywo może również pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów z lodówki. Po dokładnym wyczyszczeniu lodówki, jeśli nadal ma ona nieprzyjemny zapach, włóż do niej kawałek czerstwego chleba.
Torebki po herbacie: wykorzystanie estetyczne, lecznicze i dezynfekujące
Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić z torebkami po herbacie, gdy już zaparzysz sobie ten pyszny napój. Możesz wykorzystać ich właściwości przeciwzapalne i zastosować je miejscowo na wysypkę lub wyprysk. Torebki z herbaty świetnie sprawdzą się także do zmniejszenia stanu zapalnego oka.
Innym zastosowaniem torebek jest farbowanie siwych włosów i wzmacnianie barwników roślinnych. Możesz je także wykorzystać do pochłaniania zapachów w lodówce. Po wyjęciu z torebek, zużyte liście herbaty mogą służyć jako nawóz do roślin.
Recykling: doskonały pomysł
Recykling pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko.
W praktyce, jeśli chcesz pozbyć się wszystkich materiałów wielokrotnego użytku, które mają tendencję do gromadzenia się w Twoim domu, możesz także zdecydować się na recykling. Po zidentyfikowaniu lokalnych punktów recyklingu, wystarczy wrzucić odpadki do odpowiednich pojemników.
- Niebieskie pojemniki są używane na papier i tekturę, o ile nie zawierają one żadnych resztek jedzenia ani innych tego typu substancji.
- W zielonym pojemniku można umieszczać szklane odpadki, a odpady spożywcze trafią do brązowego pojemnika.
- Żółte pojemniki przeznaczone są na plastik i puszki, natomiast materiał biodegradowalny ląduje w szarych pojemnikach.
(Uwaga: kolory te mogą się różnić w zależności od kraju i regionu. Skontaktuj się z lokalnym zakładem recyklingu i postępuj zgodnie z ich zasadami dotyczącymi recyklingu).
Ogólnie rzecz biorąc, materiały wielokrotnego użytku, które zwykle gromadzą się w Twoim domu, mogą przynieść Ci wiele oszczędności. Dzięki kreatywności i cierpliwości będziesz w stanie tworzyć użyteczne przedmioty, bez dużych inwestycji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Revista esPosible. 2010. Dando vida a la basura, reciclaje. Extraído de: http://www.revistaesposible.org/phocadownload/esposible-numero-9.pdf
- Escuelas Idea Sana EROSKI Noviembre “La importancia de reciclar”. Extraído de: http://www.arpet.org/docs/La-importancia-de-reciclar.pdf