Matematyka dla dzieci - 6 wskazówek, jak jej nauczać
Matematyka obejmuje zestaw operacji, które Twojemu dziecku prawdopodobnie będzie trudne zrozumieć. Mimo to zarówno ojciec, jak i mama – mogą pomóc swoim dzieciom w przyswajaniu zasad matematyki.
Trzeba tylko stosować metody, które są zabawne, kreatywne i urozmaicone. Rodzice powinni też zachęcać dzieci do zainteresowania liczbami, wykorzystywać w tym celu codzienne zadania, a przede wszystkim przejawiać cierpliwość.
Wśród różnych przedmiotów, których dzieci uczą się w szkole to właśnie matematyka jest nauką, która będzie wykorzystywana praktycznie przez całe życie. Liczby a także operacje dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia są obecne w wielu codziennych zajęciach.
Dlatego ważne jest, aby od małego przygotowywać dziecko do zdobywania umiejętności w zakresie wiedzy numerycznej.
Ponadto, okazuje się, że matematyka jest również bardzo przydatna dla skutecznego rozwoju maluchów. Rozwija w dzieciach umiejętność racjonalnego i logicznego myślenia. Dostarcza także wiedzy o ilości lub przestrzeni. Matematyka może zapewnić dziecku narzędzia do kompleksowej edukacji, z której będzie korzystać w szkole i społeczeństwie.
Podobnie, język matematyczny jest podstawą wielu innych gałęzi wiedzy. Matematyka jest związana z fizyką, chemią, rachunkowością, ekonomią, inżynierią, biologią, arytmetyką, geometrią i wieloma innymi. I kto powiedział, że ucząc dziecko o liczbach nie możesz stworzyć geniusza?
Matematyka dla dzieci – jak jej uczyć od najmłodszych lat?
Uczenie dzieci matematyki stanowi wyzwanie dla wielu rodziców. Niektórzy nie czują się gotowi do wykonywania tej pracy i wierzą, że tylko podejście i empatia nauczyciela mogą sprostać temu zadaniu. Inni decydują się go podjąć, ale są sfrustrowani, uważając, że nie osiągają zadowalających rezultatów.
Jedno jest pewne, że nauczanie dzieci matematyki jest bardzo ważnym zadaniem dla ich dobrego rozwoju zarówno w szkole jak i w życiu. Ważne jest, aby dziecko miało też odpowiednie wsparcie od mamy i taty.
Czy chcesz uczyć swojego malucha o liczbach, ale masz wątpliwości i nie wiesz jak? Nie martw się. Nauczanie nie jest aż tak trudnym zadaniem. Poniżej dajemy Ci 6 bardzo przydatnych wskazówek, aby podjąć tę misję w skuteczny i przyjemny sposób.
1. Wykorzystaj zabawę
Jednym z kluczowych punktów w nauczaniu matematyki dziecięcej jest stosowanie metod, dzięki którym maluch uczy się i jednocześnie dobrze się bawi. Pamiętaj, że Twoje dziecko jest w wieku, w którym zabawa jest ważną częścią jego rozwoju. Dlatego też gry i zabawy są wysoce zalecane jako narzędzia dydaktyczne.
Skorzystaj ze wszystkich gier, które znasz i możesz powiązać z liczbami i operacjami matematycznymi. Jeśli nie znasz żadnych, wymyśl je dla swojego dziecka. Postaraj się, aby te gry angażowały Ciebie tak samo, jak dziecko a nawet całą rodzinę, jeśli to możliwe.
Istotne jest, żeby zabawy były dynamiczne, bo dzięki temu Twoje dziecko będzie miało poczucie, że matematyka jest świetną rozrywką. A najlepsze jest to, że będzie się uczyło pożytecznych rzeczy jednocześnie się bawiąc.
2. Rozbudzaj w dzieciach zainteresowanie liczbami
Rzadko kiedy dziecko spontanicznie zainteresuje się matematyką. Dlatego istotną częścią Twojej pracy będzie rozbudzenie w dziecku zainteresowania liczbami. Nie tylko należałoby uczyć je poprzez ćwiczenia i praktyczne zadania, ale także powinno się rozbudzać w nim pasję do matematyki.
Jak to osiągnąć? Jedną z opcji jest podsycanie ciekawości Twojego dziecka w tej dziedzinie. Dzieci są zwykle bardzo ciekawe. W rzeczywistości są zainteresowane tym, co wywoduje w nich pewien niepokój. Możesz to wykorzystać.
Inną alternatywą jest to, żeby pokazać dziecku, że matematyka ma praktyczną wartość w jego życiu. W tym momencie ważne jest, aby liczby stały się atrakcyjne dla Twojego maleństwa. Szczególnie, jeśli nie czuje do nich pociągu albo je odrzuca, zmotywuj malucha, żeby spojrzał na nie jak na klucz do nagrody.
3. Używaj oryginalnych i kreatywnych metod
Nie ma nic lepszego niż nauczanie dzieci matematyki za pomocą oryginalnych i kreatywnych metod. Pozbądź się nudnych i monotonnych strategii! Dzieci lubią kreatywność i nowość. Dlatego sugerujemy, aby puścić wodze wyobraźni i poszukać taktyki, dzięki której Twoje dziecko poczuje, że matematyka jest przygodą. Innowacyjną przygodą.
Piosenki to świetny sposób, który może Ci bardzo pomóc w nauczaniu języka matematycznego. Dzięki nim Twoje dziecko będzie się uczyć, zapamiętywać i ćwiczyć w łatwy i przyjemny sposób. Możesz na przykład użyć piosenki do nauczenia tabliczki mnożenia lub prostych operacji dodawania i odejmowania. Uwierz nam, Twój maluch będzie ci wdzięczny.
Bardzo przydatne są również kolorowe rysunki lub tablice. Malowanie samo w sobie jest bardzo korzystne. Zimne tablice szkolne niech zostaną w szkole.
Wspólne tworzenie barwnych plakatów do nauki matematyki pomoże dzieciom zrozumieć więcej, w sposób praktyczny i szybki. Nie wolno Ci zapominać, że wszelkie pomoce wizualne bardzo przykuwają uwagę dzieci. Ponadto kochają wszystko, co ma kolor.
4. Oprzyj się na codziennych czynnościach
Bez wątpienia matematyka jest obecna wszędzie w naszym życiu. Kiedy idziesz do sklepu, kiedy jesteś na ulicy lub oglądasz telewizję, prawdopodobnie na każdym kroku znajdziesz odniesienia do liczb. Dlatego powinnaś wykorzystać codzienne zajęcia, aby uczyć dziecko dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.
Możesz na przykład poprosić dziecko o pomoc w rozwiązaniu łatwych operacji związanych z codziennym życiem. Możesz również poprosić je o zidentyfikowanie liczb lub zrobienie prostych obliczeń używając chociażby mebli stojących w domu.
Naczynia kuchenne, warzywa lub owoce to inne przedmioty, których możesz użyć, aby Twój maluch rozwiązał proste ćwiczenia.
5. Wprowadź zajęcia praktyczne z przykładami
Zdecydowanie nauka powinna być wzmocniona praktyką. I nie ma lepszej praktyki niż ta, w której stosujesz przykłady. Postaraj się pokazać dziecku na przykładach wszystko, czego go uczysz w odniesieniu do matematyki. Rób to regularnie, a zobaczysz wyniki szybciej, niż sobie wyobrażasz. Pomoże to dziecku w zrozumieniu operacji w sposób jasny i i dokładniejszy.
Teoria jest ważna w procesie nauczania każdej osoby. Jednak dla dziecka matematyka może być jeszcze zbyt abstrakcyjna. Dlatego musisz wdrożyć praktykę z przykładami. Używaj zwierząt, dni tygodnia, miesięcy roku… Wszystko, co pomoże Twojemu dziecku zilustrować suchą wiedzę matematyczną.
Jednocześnie sugerujemy, aby zmotywować dziecko do tworzenia lub znajdowania własnych przykładów i dzielenia się nimi z Tobą. To może dać Ci wyobrażenie, jak wiele zrozumiało z tego, czego je uczysz. Będziecie uczyć się razem i to będą Wasze wspólne chwile mądrości. Pozwoli to również wykryć ewentualne problemy z nauką u dziecka.
6. Wykazuj cierpliwość
Uczenie dzieci matematyki może być żmudnym procesem. Jednakże nie powinnaś się denerwować lub czuć się źle, jeśli uważasz, że nie osiągasz oczekiwanych rezultatów w określonym czasie. Wręcz przeciwnie, musisz być cierpliwa. Nie zapominaj, że chodzi o małe dzieci i dlatego ich nauka nie jest tak szybka i efektywna jak u dorosłych.
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności ze zrozumieniem pewnych operacji numerycznych, nie panikuj ani nie poddawaj się. Jest to normalne. Po prostu musisz zrozumieć swoje dziecko i okazać mu zaufanie. Każdy uczy się w innym tempie, a Twój maluch nie jest wyjątkiem.
Wnioski
Matematyka jest jedną z dziedzin, których nauka może najbardziej kosztować Twoje dziecko. Chodzi przecież o zestaw abstrakcyjnych operacji numerycznych, które prawdopodobnie wymagają wielkiego wysiłku umysłowego z jego strony.
Istnieje jednak wiele metod, które można zastosować, aby Twoje dziecko stało się asem w dziedzinie liczb. Istnieją również pokarmy, które na przykład pomagają zwiększyć koncentrację.
Podstawową rzeczą jest jednak zrozumienie, że kształcisz Twoje dziecko. Dlatego musisz wiedzieć, jak połączyć nauczanie z zabawą i edukację z rozrywką. Dzieci nie są istotami mechanicznymi ani automatycznymi.
Dlatego musisz okazać tolerancję, cierpliwość i zaufać umiejętnościom dziecka. W niektórych przypadkach osiągnięcie celu może zająć więcej czasu niż w innych. Pamiętaj, że nie jesteś sama. Nauczyciel zawsze będzie Twoim sojusznikiem i konsultantem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bustingorry Osses, Sonia., Jaramillo Mora, Sandra. (2008). METACOGNICION: UN CAMINO PARA APRENDER A APRENDER. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0718-07052008000100011