Mastopeksja - co warto wiedzieć o powiększaniu piersi

Mastopeksja to coraz bardziej znany i rozpowszechniony zabieg. Dowiedz się, kiedy się go stosuje, jak jest wykonywany i jakie są zagrożenia.
Mastopeksja - co warto wiedzieć o powiększaniu piersi
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2023

Mastopeksja to zabieg wykonywany w celach estetycznych, mający na celu podniesienie lub uniesienie piersi oraz nadanie im symetrii, gdy są nierówne. Można to zrobić, zmniejszając ich objętość lub zwiększając ją za pomocą implantów.

Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej i wymaga znieczulenia ogólnego. Ta technika ma na celu poprawienie aspektów estetycznych, co pomaga pacjentce poczuć się lepiej ze swoim wyglądem.

Mastopeksja – w jakim celu się ją wykonuje?

Istnieje kilka czynników, które powodują obwisanie piersi. Obejmują one ciążę, wiek i zmiany wagi, noszenie niewłaściwego stanika, palenie, niewłaściwą postawę ciała i brak ćwiczeń. Podobnie, im większy rozmiar początkowy, tym bardziej zauważalne może być zwiotczenie.

Aby rozwiązać ten problem, istnieją różne alternatywy. Niektóre są naturalne i obejmują ćwiczenia wzmacniające biust, kremy, spożywanie naparów i poprawę postawy.

Z drugiej strony są zabiegi estetyczne. Obejmują one:

  • Mezoterapia
  • Stosowanie częstotliwości radiowych
  • Kwas hialuronowy
  • Polikaprolakton
  • Operacje estetyczne, między innymi mastopeksja, zwana także podniesieniem piersi. Jej celem jest przywrócenie piersi na miejsce, po tym, gdy zaczynają obwisać (opadanie powiek piersi).

Ta technika chirurgiczna może obejmować zmniejszenie w przypadkach, gdy pierś jest zbyt duża. Może również obejmować powiększenie za pomocą implantów, gdy pierś jest mała. Można również skorygować położenie otoczki i sutka.

Mastopeksja ma na celu nadanie piersiom odmłodzonego wyglądu, tak aby wyglądały bardziej symetrycznie. To z kolei pomaga danej osobie poczuć się pewniej i zwiększa poczucie własnej wartości.

Przygotowanie do zabiegu

W zależności od wieku pacjentki i niektórych czynników ryzyka, chirurg może w niektórych przypadkach zalecić mammografię lub inne badania obrazowe. Z kolei pacjentka powinna poinformować, czy jest w ciąży, jakie przyjmuje leki, a nawet jakie naturalne suplementy stosuje.

Lekarz może zalecić zaprzestanie stosowania leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, oraz leków przeciwpłytkowych, takich jak aspiryna.

Inne wczesne zalecenia są następujące:

  • Pacjentka powinna pościć przed operacją. Zostanie ona poinformowana o tym, na ile godzin wcześniej powinna przestać jeść i pić.
  • Powinna również nosić luźne ubrania, które można łatwo zdjąć i założyć. Przede wszystkim powinny one mieć guziki lub zamki z przodu.
  • Konieczne jest pójście z osobą towarzyszącą, ponieważ później nie będzie można prowadzić samochodu.
Komputerowy obraz mammografii.
Wiek pacjentki może wskazywać na konieczność wykonania mammografii przed operacją.

Jak wygląda procedura?

Jak wspomniano, mastopeksja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, zwykle z sedacją dożylną. Zabieg odbywa się  na sali operacyjnej, z odpowiednimi warunkami sanitarnymi i wykonywany jest przez profesjonalistów przeszkolonych i doświadczonych w zarządzaniu tą techniką.

Chirurg wykonuje od jednego do trzech cięć w zależności od wielkości, kształtu, stopnia zwiotczenia, położenia otoczki, nadmiaru skóry lub gdy oprócz liftingu wykonuje się redukcję piersi.

Istnieje kilka rodzajów nacięć, które można zastosować:

  • Nacięcie kotwiące: wykonuje się wokół otoczki: od otoczki pionowo w dół do fałdu piersiowego, a następnie poziomo wzdłuż fałdu piersiowego.
  • Nacięcie przez dziurkę od klucza: Wykonuje się je wokół otoczki, a następnie w dół pionową linią skierowaną w dół.
  • Nacięcie okołootoczkowe: Jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się je wokół otoczki.
  • Nacięcie półksiężyca: wykonuje się wzdłuż górnej połowy otoczki.

Jednak, jak wynika z badań na ten temat, obecnie w większości mastopeksji wykonuje się manipulacje miąższowe w celu zapewnienia trwalszych efektów. Z kolei, w zależności od potrzeb, może zostać usunięta dodatkowa skóra lub tkanka piersiowa, można też dokonać repozycjonowania brodawki i otoczki lub wstawienia implantów, jeśli istnieje taka potrzeba.

Z drugiej strony badanie z 2015 roku proponuje technikę okrężną, w której łączy się redukcję obwodu podstawy, rotację gruczołów i zmianę położenia. Uważa się, że zwiększa to projekcję przednią i lepiej określa boczną granicę zatoki.

Na zakończenie w niektórych przypadkach można pozostawić dren. Następnie zszywa się go i zakłada opatrunek z gazy. Całkowity czas trwania procedury szacuje się na od dwóch do czterech godzin. Powrót do zdrowia jest krótki. Najprawdopodobniej pacjentka może zostać wypisana ze szpitala tego samego dnia.

Opieka po zabiegu

Tydzień po zabiegu pacjentka może wrócić do swoich normalnych zajęć, o ile przestrzega odpoczynku i następującej pielęgnacji:

  • Noszenie specjalnego biustonosz przez czas wskazany przez chirurga.
  • Unikanie gwałtownych ruchów i podnoszenia ciężkich przedmiotów.
  • Zaniechanie aktywności fizycznej na tydzień.

Nie należy nakładać na piersi lodu bez zalecenia lekarza. Aby złagodzić ból, chirurg zaleci określone środki przeciwbólowe na żądanie.

Z drugiej strony, jeśli pacjentka jest palaczką, zaleca się unikanie tego nałogu. Może to wpływać na mikrokrążenie, a co za tym idzie, również na proces gojenia.

Wyniki i korzyści

Mastopeksja daje więcej możliwości niż tylko uniesienie piersi. Można też poprawić ich kształt, symetrię i projekcję. Celem jest sprawienie, aby pacjentka lepiej się poczuła ze swoim wyglądem.

Chirurg wykonuje wprawdzie nacięcia tak, aby nie były one aż tak widoczne (postępując np. wzdłuż linii otoczki), jednak blizny będą widoczne przez jakiś czas, nawet do roku. Z czasem nieco bledną, ale nie do końca.

Oczywiście nie będą one zauważalne przy ubraniu, nawet jeśli lubisz odkryty dekolt. Zawsze istnieje możliwość stosowania z przepisu lekarza kremów pozwalających na zredukowanie blizn.

Wyniki mastopeksji zwykle utrzymują się przez długi czas. Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak dieta, nadwaga, ciąża, karmienie piersią i działanie hormonów.

Jednak mogą wystąpić również niezadowalające wyniki, gdy implanty zostaną umieszczone w pozycji zamięśniowej. Najczęściej zgłaszanymi wtedy problemami są: asymetrie, przesunięcia oraz podwójny zarys piersi.

Możliwe jest również, że piersi mogą ponownie opaść z wiekiem. Gdyby tak się stało, zawsze istnieje możliwość wykonania kolejnego zabiegu podniesienia piersi lub zmiany implantów.

Badanie piersi.
Istnieje możliwość powtórzenia zabiegu. Jednak taką możliwość powinien ocenić lekarz.

Mastopeksja – dla kogo odpowiednia?

Mastopeksja może być opcją dla kobiet, u których przyrost lub utrata masy ciała, starzenie się lub ciąża wpłynęły na wygląd piersi. Jest to również dobra alternatywa w sytuacji, gdy chirurg uważa, że same implanty nie zapewnią wystarczającego uniesienia.

Możliwe jest również połączenie obu procedur.

Nie jest to jednak zalecane, jeśli planujesz schudnąć, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Nie jest to również możliwe, jeśli nadal karmisz piersią. W takich przypadkach najlepiej poczekać z wykonaniem zabiegu.

Możliwe zagrożenia i komplikacje

Jak w przypadku każdej operacji, mastopeksja wiąże się z pewnym ryzykiem związanym z zastosowaniem znieczulenia, możliwymi infekcjami, krwawieniem z ran, obrzękiem i grubymi bliznami. Dodatkowo mogą wystąpić poważniejsze komplikacje, takie jak:

  • Trudności w karmieniu piersią
  • Utrata czucia w sutkach
  • Asymetria piersi (jedna większa od drugiej lub rozbieżność w kształcie) lub sutków

Ogólnie takie problemy stanowią rzadkość. Należy jednak do tego dodać powikłania związane z zastosowaniem implantów, takie jak otoczka, przemieszczenie lub pęknięcie.

Wreszcie istnieją również zagrożenia emocjonalne, wynikające z oczekiwań danej osoby z estetycznego punktu widzenia. Pacjentka może być rozczarowana, jeśli piersi nie wyglądają tak, jak tego oczekiwała.

Niektóre z tych zagrożeń można zminimalizować, jeśli operacja jest wykonywana przez specjalistę, który ma doświadczenie w posługiwaniu się tą techniką. Można je również zminimalizować, jeśli jest wykonywana w odpowiednich warunkach – czyli w odpowiednio wyposażonej sali operacyjnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Berrocal-Revueltas M. Mastopexia con prótesis: técnica triplanar con colgajo en cola de pez para mamas con pobre calidad de cobertura. Cir. plást. iberolatinoam.  2013;  39(4): 348-359.
  • Cáceres Miotto G, Eaves F. The circumrotational technique for mastopexy. Aesthetic Surgery Journal. 2015; 35(7): 796–809.
  • Cervilla-Lozano J. Lipoestructura mamaria y ptosis. Cir. plást. iberolatinoam.  2014; 40(4): 369-376.
  • Expósito-Jalturin A, Escobar-Vega H, Carbón A, Paredes-Javier W, Cuastumal-Figueroa D. Tratamiento de la ptosis mamaria con mastopexia periareolar más endoprótesis. Acta Médica. 2022; 23(3). Disponible en: https://revactamedica.sld.cu/index.php/act/article/view/330
  • Galli R, Marcelo T, Plot E. Mastectomia bilateral de limpieza: complicación a distancia de los implantes mamarios: revisión literaria acerca de un caso clínico. Cir. Parag. 2010; 34(1): 33-40.
  • Navarro R, Torreblanca L, Enríquez A. Mastopexia de aumento, técnica de quinta generación. Cir. plást. iberolatinoam.  2008;  34(2): 89-100
  • Sandoval M, Droppelmann  K. Anticoagulantes y antiplaquetarios en cirugía dermatológica Rev. chil. dermatol, 2010; 26(3): 328-332.
  • Qureshi A, Myckatyn T, Tenenbaum M. Mastopexy and Mastopexy-Augmentation. Aesthet Surg J. 2018; 38(4): 374-384.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.