Maść na ukąszenia komarów - jak zrobić ją w domu?
Czy zdarzyło Ci, że po powrocie z wakacji, jeszcze przez dłuższy czas towarzyszył Ci w domu dręczący świąd od ukąszeń komarów? I nie pomogło nawet stosowanie środka odstraszającego! Jeśli tak jest, możesz zaradzić temu problemowi, przygotowując domową maść na ukąszenia komarów. Istnieją łatwe do przygotowania preparaty, które łagodzą ukąszenia tych irytujących owadów.
Jeśli do tej pory nie udało Ci się znaleźć naprawdę skutecznego środka, pora na naturalne sposoby. Czytaj dalej i dowiedz się, jak przygotować w domu naturalną maść na ukąszenia komarów.
Jak zrobić domowej roboty maść, aby złagodzić ukąszenia komarów
Niezależnie od tego, czy mieszkasz w gorącym i wilgotnym regionie czy planujesz wakacje w gorącym lub tropikalnym klimacie, zawsze istnieje ryzyko, że pogryzą Cię komary.
Chociaż na rynku są pewne produkty, które łagodzą dyskomfort, większość z nich jest wykonana z substancji syntetycznych.
Jednak w Krok do Zdrowia dokładamy starań, żeby środki zaradcze, którymi się dzielimy, pochodziły z najbardziej naturalnego źródła i produktów, które już masz w domu. Poniżej przedstawiamy 3 alternatywne przepisy, aby wykonać domową maść łagodzącą na ukąszenia komarów.
Maść na ukąszenia owadów z woskiem kandelila i lawendą
Wosk Kandelila jest wysoko cenionym środkiem na całym świecie ze względu na wiele zastosowań kosmetycznych. Jego właściwości sprawiają, że jest to bardzo bezpieczny materiał, który może służyć jako baza do niemal każdej maści.
Ponadto innym głównym składnikiem tej maści jest lawenda. Dlaczego? Jedną z największych zalet olejku lawendowego jest to, że działa on, jak silny środek odstraszający komary. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć obrzęk, podrażnienie i swędzenie po ukąszeniach owadów.
Składniki
- ½ łyżki wosku kandelila (6 g)
- 1 łyżka lanoliny (12 g)
- 5 łyżek oleju ze słodkich migdałów (75 ml)
- 40 kropli olejku lawendowego
- Pojemnik z pokrywką (około 100 g)
- Drewniana łopatka
Przygotowanie
- Umieść wosk kandelila razem z lanoliną w pojemniku do wodnej kąpieli, aby się roztopiły.
- Gdy wosk i lanolina zostaną rozpuszczone i lekko się ochłodzą, należy wlać olej ze słodkich migdałów i dobrze wymieszać szpatułką. Musisz uważać, aby baza miała odpowiednio niską temperaturę, aby nie utracić właściwości oleju migdałowego.
- Gdy mieszanina stanie się nieprzezroczysta i kremowa, wlej krople olejku lawendowego i delikatnie wymieszaj wszystko szpatułką.
- Kiedy składniki utworzą jednorodną mieszaninę, należy przełożyć maść do pojemnika z pokrywką i poczekać, aż maść całkowicie ostygnie.
- Gdy tylko maść się zestali, możesz ją zastosować na dotkniętych obszarach.
Maść z wazeliną i rumiankiem, doskonała na ukąszenia owadów
Po pierwsze, wazelina stymuluje i przyspiesza odnowę komórek. Do tej bazy dodamy olejek eteryczny z rumianku, który jest bardzo popularny ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbólowe.
Olejek eteryczny z rumianku zwalcza stany zapalne i świąd od ukąszeń komarów. Ponadto czyści skórę i przyspiesza regenerację komórek. Poniżej przedstawiamy dokładny przepis.
Składniki
- 100 gramów wazeliny lub parafiny
- 1 łyżka suszonego rumianku (15 g)
- Szklany pojemnik (około 100 g)
- Drewniana łyżka
- Filtr lub siatka
- Rękawiczki
Przygotowanie
- W pojemniku lub garnku, umieszczamy wazelinę w kąpieli wodnej na kilka minut, aby się rozpuściła.
- Gdy wazelina jest już w stanie ciekłym, dodaje się suche kwiaty rumianku i mieszaninę utrzymuje się na małym ogniu przez kilka godzin.
- Po zaimpregnowaniu wazeliny właściwościami i kolorem rumianku należy usunąć resztki roślin za pomocą filtra lub siatki. Ważne jest, aby ten krok był przeprowadzany ostrożnie, najlepiej w rękawicach, ponieważ mieszanina będzie bardzo gorąca.
- Następnie wlej koncentrat do szklanego pojemnika i pozwól mu ostygnąć. I gotowe, masz domowej roboty maść, która łagodzi ukąszenia komarów! Stosuj ją po ostudzeniu.
Pomada z masłem shea i cytronellą na dokuczliwe ukąszenia komarów
Masło shea jest używane od czasów starożytnych ze względu na doskonałe właściwości nawilżające, przeciwzapalne i lecznicze. Z drugiej strony, olejek cytronelowy, czyli olejek z trawy cytrynowej jest dobrym środkiem przeciwbólowym, antyseptycznym i odstraszającym komary.
W rezultacie te dwa składniki są idealne, aby zrobić domową maść, bardzo skuteczną na ukąszenia tych owadów.
Składniki
- 1 łyżka masła shea (15 g)
- 1 łyżeczka oleju migdałowego (5 ml)
- 20 kropli olejku cytronelowego
- 5 kropli olejku lawendowego
- Mały szklany pojemnik (25 ml)
- Drewniana łopatka
Przygotowanie
- W pojemniku podgrzej masło shea w kąpieli wodnej przez kilka minut. Po rozpuszczeniu masła ostrożnie zdejmij garnek z ognia i odczekaj kilka minut, aby lekko przestygło.
- Trochę wcześniej, zanim masło shea zmieni się w mniej płynną konsystencję, wlej olej migdałowy i dobrze wszystko wymieszaj drewnianą łopatką.
- Po uzyskaniu jednorodnej mieszanki, odczekaj, aż jeszcze bardziej ostygnie a następnie dodaj olej lawendowy i cytronelowy.
- Połącz dobrze wszystkie składniki i wlej je do pojemnika z szerokim otworem. Pozwól maści dobrze ostygnąć przez kilka godzin, zanim nałożysz ją na zmienione obszary skóry.
Jak podoba Ci się ten poradnik na temat tworzenia domowej maści łagodzącej ukąszenia komarów? Mamy nadzieję, że masz niezbędne składniki, żeby zabrać się do pracy.
Pamiętaj jednak, że chociaż większość składników jest naturalna, ważne jest, aby wykonać test uczuleniowy przed zastosowaniem maści, aby nie było żadnych komplikacji.
A Ty? Czy masz jakiś własny sekret, aby złagodzić ukąszenia komarów?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Godoy, Nelly, Ericson L. Gutierrez, and Gisely Hijar. “¿ Son efectivos los repelentes contra mosquitos para prevenir enfermedades transmitidas por vectores?.” Acta Medica Peruana 33.4 (2016): 346-347.
- Piñeiro Pérez, R., and I. Carabaño Aguado. “Manejo práctico de las picaduras de insecto en Atención Primaria.” Pediatría Atención Primaria 17.66 (2015): 159-166.
- SILVA, GABRIELA L., et al. “Antioxidant, analgesic and anti-inflammatory effects of lavender essential oil.” Anais da Academia Brasileira de Ciências 87 (2015): 1397-1408.