Makijaż maskujący przebarwienia skórne
Nie jesteśmy doskonałe. Nie ma jednak sensu martwić się o nie dość długie rzęsy czy niezbyt wydatne wargi. Każda z nas jest w stanie makijażem skorygować pewne cechy. Jeśli nie masz idealnie gładkiej skóry, naucz się robić makijaż maskujący przebarwienia.
Makijaż nie tylko podkreśla urodę, ale ma także moc kamuflowania i zakrywania drobnych niedoskonałości, których nie lubimy.
Pora na pytanie za milion: jak wykorzystać tę właściwość? Dowiedz się, jak zrobić makijaż maskujący przebarwienia. Do roboty!
Rodzaje przebarwień
By ustalić, jaki makijaż wybrać trzeba najpierw określić z jakimi przebarwieniami mamy do czynienia. Poznajcie więc rodzaje przebarwień skórnych.
Znamiona
To najczęstszy rodzaj przebarwień. Zasadniczo są niewielkie i mają brązowy kolor. Biblioteka Medyczna Stanów Zjednoczonych podaje, że powstają wskutek kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Usuwa się je laserem.
Melazma
Jej przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w czasie menopauzy lub ciąży, problemy z tarczycą i stosowanie pigułek antykoncepcyjnych. Dotyka głównie młodych kobiet o śniadej skórze i występuje na górnej wardze, policzkach, czole lub podbródku.
Encyklopedia medyczna MedlinePlus podaje, że są to zwykle symetryczne przebarwienia o jednolitym kolorze. Nieco trudniej je usunąć, ale powinno się to udać przy zastosowaniu peelingów i kremów depigmentujących.
Melazma z powodu stosowania antykoncepcji doustnej czasami znika sama z siebie po odstawieniu pigułki. W 90 % problem ten dotyczy kobiet, ale u mężczyzn też może wystąpić – wskutek stosowania antybiotyków. Dlatego przed przyjęciem pewnych leków konieczne jest nakładanie odpowiedniego kremu z filtrem.
Inne typy przebarwień:
- Przebarwienia spowodowane czynnikami metabolicznymi i odżywianiem: zasadniczo są wynikiem niedoboru witaminy C, B lub cynku. Przykład stanowi choroba Addisona.
- Pigmentacja zapalna: powodowana oparzeniem słonecznym blizny po operacji.
- Białe przebarwienia (bielactwo): pojawiają się na nogach i ramionach wskutek kontaktu ze słońcem lub zaburzeń pracy wątroby lub układu hormonalnego.
Przyczyny powstawania przebarwień skórnych
Przebarwienia zwykle pojawiają się na skutek ekspozycji na słońce, co znane jest jako “fotostarzenie”. Objawia się ono odwodnieniem, łuszczeniem się i utratą grubości oraz elastyczności skóry, co prowadzi do powstawania zmarszczek.
Przyczyny starzenia się skóry dzielą się na dwie klasy:
- Wewnętrzne: pogorszenie funkcjonowania metabolizmu i dziedziczność.
- Zewnętrzne: promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie, odżywianie, picie alkoholu, palenie tytoniu, stres.
Makijaż maskujący przebarwienia skórne
1. Baza to podstawa
By baza nie odwarstwiała się i rozkładała się równomiernie trzeba wybrać odpowiedni typ dla naszej skóry. Skóra tłusta lepiej znosi lekkie fluidy nakładane gąbeczką z efektem matującym.
Do skóry suchej lepiej pasuje odżywczy fluid w kremie. Niewielkie ilości należy wklepać w twarz delikatnie masując.
Skórze normalnej najlepiej służy nawilżający fluid lub puder w kompakcie, który nie przesusza. Kobiety dojrzałe potrzebują kremowych kosmetyków o działaniu napinającym i przeciwstarzeniowym.
Czytaj dalej: Makijaż korekcyjny w dermatologii
2. Bez korektora ani rusz
Na rynku dostępne są korektory do każdego typu przebarwień. Jasny korektor ukrywa nie tylko przebarwienia, ale też pryszcze i blizny spowodowane stresem lub wiekiem.
Ciemny korektor nadaje głębi pewnym partiom twarzy takim jak podbródek czy skrzydełka nosa. Zielony korektor maskuje zaczerwienienia i naczynka.
3. Podkreślenie spojrzenia
- Cienie: jasne i błyszczące kolory nadają spojrzeniu lekkości, podczas gdy ciemne – głębi.
- Tusz do rzęs: jedne wydłużają, inne pogrubiają lub podkręcają. Istnieją też transparente opcje.
- Kredka do oczu: konieczna do kreowania kształtu oka.
Czytaj teraz: Makijaż o naturalnym wykończeniu: przygotuj swoją skórę!
Makijaż dodaje blasku
Wszystkie kobiety są piękne, także bez makijażu, chociaż podkreśla on ich atuty. Pozwala zatem ukryć małe niedoskonałości i na pierwszy plan wysunąć to, co najlepsze.
W internecie nie brak tutoriali i rad profesjonalnych makijażystek, które podpowiadają jak zamaskować przebarwienia i stworzyć trwały makijaż.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pérez Martell Tamara M, González García Isahiris. Rev. Med. Electrón. [Internet]. 2011 Dic [citado 2019 Mar 24] ; 33( 6 ): 728-737.
- Mora Ochoa Moraima, Olivares Savigñon Alvis Rosa, González Gross Tania María, Castro Mela Inés. El sol: ¿enemigo de nuestra piel?. MEDISAN [Internet]. 2010 Agosto; 14( 6 ).
- Sagaro Delgado B. Radiación y reacciones cutáneas. En: Manssur Katrib J, Díaz Almeida J, Cortes Hernández M. Dermatología. La Habana: Editorial Ciencias Médicas, 2002:95-109.
- MedlinePlus. Lentigo solar. https://medlineplus.gov/spanish/ency/esp_imagepages/2435.htm
- MedlinePlus. Melasma. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000836.htm
- Actas Dermo-Sifiliográficas. Volume 101, Issue 8, October 2010, Pages 659-672. Novedades en fotoprotección. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0001731010002760
- González-Guerra, Elena. Errasti Alcalá, Tania. Guerra-Tapia, Aurora. Envejecimiento cutáneo: causas y tratamiento. http://www.masdermatologia.com/PDF/0190.pdf
- Manual MSD. Enfermedad de Addison. https://www.msdmanuals.com/es-ar/hogar/trastornos-hormonales-y-metab%C3%B3licos/trastornos-de-las-gl%C3%A1ndulas-suprarrenales/enfermedad-de-addison