Majeranek: dobre i złe strony
Majeranek (Origanum majorana) to aromtyczne zioło znane z kuchni śródziemnomorskiej. Należy do rodziny Lamiaceae i ma właściwości lecznicze.Czy znasz dobre strony majeranku i jego działania uboczne?
Jak wskazuje artykuł opublikowany w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine , majeranek uprawia się w krajach takich jak Hiszpania, Węgry, Portugalia, Niemczy czy Francja. Zasadniczo przypisuje mu się właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, wspomagające trawienie i przeciwutleniające. Opowiemy ci więcej o zastosowaniach majeranku.
Potwierdzone naukowo zalety majeranku
W kuchni majeranek dodaje aromatu zupom, sałatkom i daniom mięsnym. Co więcej, w medycynie tradycyjnej stosuje się go do stymulacji trawienia i łagodzenia objawów związanych z menstruacją. Ma on jednak też inne zalety.
Do dzisiaj nie ma twardych dowodów na skuteczność majeranku w leczeniu chorób. Nie można nim więc zastąpić leków. W razie choroby należy skonsultować się z lekarzem.
Łagodzi problemy żołądkowe
W medycynie naturalnej stosuje się majeranek na problemy z trawieniem. Jak wykazało badanie opublikowane w The American Journal of Chinese Medicine, roślina ta zapobiega wrzodom dzięki zawartości olejków eterycznych, flawonoidów i tanin.
Co więcej, badanie roślin opublikowane w Brazilian Journal of Microbiology, sugeruje, że majeranek zapobiega chorobom przenoszonym przez żywność. Działa w szczególności na patogen znany jako Clostridium perfringens.
Czytaj teraz: Właściwości lecznicze cynamonu: poznaj jego działanie
Reguluje cykl menstruacyjny
Majeranek wspomaga zdrowie kobiet, a w szczególności zawirowania cyklu menstruacyjnego. Zarówno ekstrakt jak i herbata wykazują skuteczność w przywracaniu równowagi hormonalnej.
Wyniki badania opublikowane w Journal of Human Nutrition and Dietetics wskazują na to, że herbata z majeranku pomaga kobietom z zespołem policystycznych jajników. Najwyraźniej reguluje zatem gospodarkę hormonalną i poziom insuliny.
Zapobiega infekcjom
Wiele zalet majeranku wiąże się z jego działaniem antybateryjnym i przeciwgrzybiczym. Dzięki niemu, ekstrakt pomaga zapobiegać infekcjom i je leczyć. Badanie opublikowane w Global Advances in Health and Medicine sugeruje, że majeranek zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii w jelicie cienkim.
Co więcej, rozcieńczony olejek eteryczny zapobiega infekcjom grzybiczym skóry. Potrzeba na to więcej dowodów, ale uważa się go za bezpieczny środek dla większości zdrowych dorosłych.
Czytaj dalej: Tymianek: poznaj jego zalety i zastosowanie
Przeciwwskazania
Znacie już główne zalety majeranku. Pora przyjrzeć się działaniom ubocznym i interakcjom z innymi czynnikami. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.
- Kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać herbaty i suplementów na bazie majeranku. Według badania International Journal of Obstetrics and Gynaecology wpływ majeranku na gospodarkę hormonalną może być wówczas negatywny.
- Suplementy z majerankiem mogą wpływać negatywnie na krzepnięcie krwi. Dlatego lepiej unikać go, jeśli mamy z tym aspektem kłopoty.
- Roślina ta i jej ekstrakty reagują z lekami na cukrzycę i obniżają poziom cukru we krwi. Cukrzycy powinni go więc unikać, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Jak wykorzystać zalety majeranku?
Jeśli nie ma przeciwwskazań dla stosowania majeranku, można dodawać go w niewielkich ilościach do potraw. Można też zmieszać go z oliwą i doprawiać miksturą zupy, gulasze, sałatki, warzywa i inne dania.
Jeśli spożywamy majeranek w formie herbaty lub suplementów, należy stosować się do zaleceń producenta. Optymalna byłaby konsultacja z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Al-Howiriny T, Alsheikh A, Alqasoumi S, Al-Yahya M, ElTahir K, Rafatullah S. Protective Effect of Origanum majorana L. ‘Marjoram’ on various models of gastric mucosal injury in rats. Am J Chin Med. 2009;37(3):531‐545. doi:10.1142/S0192415X0900703X
- Radaelli M, da Silva BP, Weidlich L, et al. Antimicrobial activities of six essential oils commonly used as condiments in Brazil against Clostridium perfringens. Braz J Microbiol. 2016;47(2):424‐430. doi:10.1016/j.bjm.2015.10.001
- Haj-Husein I, Tukan S, Alkazaleh F. The effect of marjoram (Origanum majorana) tea on the hormonal profile of women with polycystic ovary syndrome: a randomised controlled pilot study. J Hum Nutr Diet. 2016;29(1):105‐111. doi:10.1111/jhn.12290
- Chedid V, Dhalla S, Clarke JO, et al. Herbal therapy is equivalent to rifaximin for the treatment of small intestinal bacterial overgrowth. Glob Adv Health Med. 2014;3(3):16‐24. doi:10.7453/gahmj.2014.019
-
Ernst, E. (2002). Herbal medicinal products during pregnancy: are they safe? BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology, 109(3), 227–235. https://doi.org/10.1111/j.1471-0528.2002.t01-1-01009.x
-
Yazdanparast R, Shahriyary L. Comparative effects of Artemisia dracunculus, Satureja hortensis and Origanum majorana on inhibition of blood platelet adhesion, aggregation and secretion. Vascul Pharmacol. 2008;48(1):32‐37. doi:10.1016/j.vph.2007.11.003
-
Yen HF, Hsieh CT, Hsieh TJ, Chang FR, Wang CK. In vitro anti-diabetic effect and chemical component analysis of 29 essential oils products. J Food Drug Anal. 2015;23(1):124‐129. doi:10.1016/j.jfda.2014.02.004