Majeranek: dobre i złe strony

Majeranek stosowany jest w wielu przepisach kulinarnych. Poza tym, jego właściwości łagodzą problemy trawienne i hormonalne.
Majeranek: dobre i złe strony

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Majeranek (Origanum majorana) to aromtyczne zioło znane z kuchni śródziemnomorskiej. Należy do rodziny Lamiaceae i ma właściwości lecznicze.Czy znasz dobre strony majeranku i jego działania uboczne?

Jak wskazuje artykuł opublikowany w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine , majeranek uprawia się w krajach takich jak Hiszpania, Węgry, Portugalia, Niemczy czy Francja.  Zasadniczo przypisuje mu się właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, wspomagające trawienie i przeciwutleniające. Opowiemy ci więcej o zastosowaniach majeranku.

Potwierdzone naukowo zalety majeranku

W kuchni majeranek dodaje aromatu zupom, sałatkom i daniom mięsnym. Co więcej, w medycynie tradycyjnej stosuje się go do stymulacji trawienia i łagodzenia objawów związanych z menstruacją. Ma on jednak też inne zalety.

Do dzisiaj nie ma twardych dowodów na skuteczność majeranku w leczeniu chorób. Nie można nim więc zastąpić leków. W razie choroby należy skonsultować się z lekarzem.

Łagodzi problemy żołądkowe

Majeranek pomaga na wrzody żołądka.

W medycynie naturalnej stosuje się majeranek na problemy z trawieniem. Jak wykazało badanie opublikowane w The American Journal of Chinese Medicine, roślina ta zapobiega wrzodom dzięki zawartości olejków eterycznych, flawonoidów i tanin.

Co więcej, badanie roślin opublikowane w Brazilian Journal of Microbiology, sugeruje, że majeranek zapobiega chorobom przenoszonym przez żywność. Działa w szczególności na patogen znany jako Clostridium perfringens.

Reguluje cykl menstruacyjny

Majeranek wspomaga zdrowie kobiet, a w szczególności zawirowania cyklu menstruacyjnego. Zarówno ekstrakt jak i herbata wykazują skuteczność w przywracaniu równowagi hormonalnej.

Wyniki badania opublikowane w Journal of Human Nutrition and Dietetics wskazują na to, że herbata z majeranku pomaga kobietom z zespołem policystycznych jajników. Najwyraźniej reguluje zatem gospodarkę hormonalną i poziom insuliny.

Zapobiega infekcjom

Wiele zalet majeranku wiąże się z jego działaniem antybateryjnym i przeciwgrzybiczym. Dzięki niemu, ekstrakt pomaga zapobiegać infekcjom i je leczyć. Badanie opublikowane w Global Advances in Health and Medicine  sugeruje, że majeranek zapobiega nadmiernemu namnażaniu się bakterii w jelicie cienkim. 

Co więcej, rozcieńczony olejek eteryczny zapobiega infekcjom grzybiczym skóry. Potrzeba na to więcej dowodów, ale uważa się go za bezpieczny środek dla większości zdrowych dorosłych.

Przeciwwskazania

Lepiej nie spożywać majeranku w ciąży.

Znacie już główne zalety majeranku. Pora przyjrzeć się działaniom ubocznym i interakcjom z innymi czynnikami. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem.

  • Kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać herbaty i suplementów na bazie majeranku. Według badania International Journal of Obstetrics and Gynaecology  wpływ majeranku na gospodarkę hormonalną może być wówczas negatywny.
  • Suplementy z majerankiem mogą wpływać negatywnie na krzepnięcie krwi. Dlatego lepiej unikać go, jeśli mamy z tym aspektem kłopoty.
  • Roślina ta i jej ekstrakty reagują z lekami na cukrzycę i obniżają poziom cukru we krwi. Cukrzycy powinni go więc unikać, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jak wykorzystać zalety majeranku?

Jeśli nie ma przeciwwskazań dla stosowania majeranku, można dodawać go w niewielkich ilościach do potraw. Można też zmieszać go z oliwą i doprawiać miksturą zupy, gulasze, sałatki, warzywa i inne dania.

Jeśli spożywamy majeranek w formie herbaty lub suplementów, należy stosować się do zaleceń producenta. Optymalna byłaby konsultacja z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Howiriny T, Alsheikh A, Alqasoumi S, Al-Yahya M, ElTahir K, Rafatullah S. Protective Effect of Origanum majorana L. ‘Marjoram’ on various models of gastric mucosal injury in rats. Am J Chin Med. 2009;37(3):531‐545. doi:10.1142/S0192415X0900703X
  • Radaelli M, da Silva BP, Weidlich L, et al. Antimicrobial activities of six essential oils commonly used as condiments in Brazil against Clostridium perfringens. Braz J Microbiol. 2016;47(2):424‐430. doi:10.1016/j.bjm.2015.10.001
  • Haj-Husein I, Tukan S, Alkazaleh F. The effect of marjoram (Origanum majorana) tea on the hormonal profile of women with polycystic ovary syndrome: a randomised controlled pilot study. J Hum Nutr Diet. 2016;29(1):105‐111. doi:10.1111/jhn.12290
  • Chedid V, Dhalla S, Clarke JO, et al. Herbal therapy is equivalent to rifaximin for the treatment of small intestinal bacterial overgrowth. Glob Adv Health Med. 2014;3(3):16‐24. doi:10.7453/gahmj.2014.019
  • Ernst, E. (2002). Herbal medicinal products during pregnancy: are they safe? BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology, 109(3), 227–235. https://doi.org/10.1111/j.1471-0528.2002.t01-1-01009.x
  • Yazdanparast R, Shahriyary L. Comparative effects of Artemisia dracunculus, Satureja hortensis and Origanum majorana on inhibition of blood platelet adhesion, aggregation and secretion. Vascul Pharmacol. 2008;48(1):32‐37. doi:10.1016/j.vph.2007.11.003
  • Yen HF, Hsieh CT, Hsieh TJ, Chang FR, Wang CK. In vitro anti-diabetic effect and chemical component analysis of 29 essential oils products. J Food Drug Anal. 2015;23(1):124‐129. doi:10.1016/j.jfda.2014.02.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.