Magnez - 8 przyczyn niedoboru
Magnez to minerał niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ponieważ pomaga on regulować pracę układu nerwowego, umożliwia relaks i prawidłowe kurczenie się mięśni. Wpływa również na ponad 300 różnych procesów w ciele.
Niektórzy eksperci twierdzą, że niemal wszystkie choroby są w jakiś sposób powiązane z niedoborem magnezu. Magnez jest niezbędny do regulacji poziomu elektrolitów w ciele, a organizm przyswaja go z trudnością ponieważ nerki usuwają duże jego ilości,
Problemy z pamięcią, kłopoty z uczeniem się oraz nieustanne skurcze mięśni to niektóre z objawów niedoboru tego minerału.
Choć początkowo może się to wydawać niegroźne, najlepiej zdiagnozować problem jak najwcześniej i w porę podjąć odpowiednie kroki.
Dlatego właśnie chcemy dziś powiedzieć o ośmiu przyczynach niedoboru magnezu oraz o produktach, które pomogą uzupełnić poziom tego minerału.
1. Przyczyny niedoboru magnezu: nieodpowiednia dieta
Jednym z najczęstszych powodów niedoboru magnezu jest spożywanie zbyt małej ilości produktów dostarczających magnez w najbardziej naturalnej formie.
Nieodpowiednia dieta oparta na niezdrowych produktach może spowodować trudności w przyswajaniu odpowiedniej ilości magnezu.
2. Problemy z układem trawiennym
Zaburzenia wpływające na pracę jelit lub całego układu trawiennego mogą być przyczyną niedoboru magnezu.
Kiedy twój organizm ma problemy z trawieniem i odpowiednim przyswajaniem składników odżywczych, po pewnym czasie wystąpi niedobór magnezu.
3. Spożywanie alkoholu i środków przeczyszczających
Toksyny, które gromadzą się w twoim ciele w wyniku spożywania nadmiernej ilości alkoholu mogą wpłynąć na poziom magnezu w organizmie. Taki sam efekt może przynieść zażywanie środków przeczyszczających.
Alkohol wpływa na pracę nerek i może mieć wpływ na wypłukiwanie tego minerału z tkanek twojego ciała.
4. Osłabione nerki
Niedobór magnezu może być jednym z symptomów osłabienia nerek. Problem ten rzadko wychodzi na jaw w porę ponieważ lekarze zazwyczaj nie włączają wskaźnika poziomu magnezu do standardowych badań.
Jeśli jednak stwierdzono u ciebie jakiekolwiek problemy z nerkami, musisz zacząć dostarczać organizmowi większą ilość magnezu.
5. Leki a niedobór magnezu
Niektóre leki, jak np. cisplatyna albo pewne antybiotyki mogą zaburzyć pracę nerek, a tym samym ograniczyć przyswajanie magnezu.
Problem ten najczęściej spotykany jest w przypadku pacjentów, u których stosuje się długotrwałe leczenie tego rodzaju środkami.
6. Zaburzenia endokrynologiczne
Problemy ze strony układu endokrynologicznego, w tym zaburzenia tarczycy i przytarczycy oraz cukrzyca mogą zakłócić przyswajanie magnezu.
Problemy hormonalne mogą prowadzić do utraty dużej ilości magnezu, przyczyniając się do jego znacznego niedoboru.
7. Przemęczenie fizyczne
Wszyscy wiedzą, że odpowiedni poziom magnezu jest niezbędny dla zachowania wydajności fizycznej i właściwego stanu psychicznego.
Kiedy się forsujesz, poziom magnezu spada i należy pamiętać o jego uzupełnianiu.
8. Nadużywanie diuretyków
Warto pamiętać, że magnez jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Dlatego właśnie możesz cierpieć na niedobór tego minerału jeśli zażywasz zbyt dużą ilość diuretyków.
Nie ma znaczenia czy są to naturalne środki czy też leki. Ich nadmiar może mieć szkodliwy wpływ na twoje zdrowie.
Magnez – jak uzupełnić jego poziom
Zalecana dzienna dawka magnezu to 350 mg w przypadku mężczyzn i 330 mg w przypadku kobiet.
Możesz sięgnąć po suplementy diety, zażywać kąpiele z solą oraz stosować specjalne płyny, ale najlepszym sposobem jest spożywanie produktów bogatych w magnez.
Na liście poniżej znajdziesz produkty najczęściej zalecane osobom potrzebującym uzupełnienia poziomu magnezu.
Wszystkie wartości odpowiadają 100 gramom produktu.
- Kakao lub gorzka czekolada: 420 mg
- Orzechy brazylijskie: 410 mg
- Mąka sojowa: 230 mg
- Migdały: 230 mg
- Orzechy ziemne: 180 mg
- Orzechy włoskie: 180 mg
- Orzechy laskowe: 180 mg
- Groszek: 60 mg
- Pistacje: 160 mg
- Imbir: 130 mg
- Rośliny strączkowe: 120 mg
- Pełne ziarno: 120 mg
- Nasiona słonecznika: 420 mg
- Suszone algi: 770 mg
- Otręby pszenne: 611 mg
- Kawior: 300 mg
- Sól stołowa: 290 mg
- Suszone oregano: 270 mg
Pamiętaj, że podane wyżej wartości są wartościami przybliżonymi. Ilość magnezu w danym produkcie zależy od jakości żywności, jaką wybierzemy.
Zwróć również uwagę na fakt, że podane ilości odpowiadają 100 gramom produktu, a nie każdy z nich może lub powinien być spożywany w takich ilościach.
Postaraj się stosować zbilansowana dietę i wprowadzić do niej kilka produktów spożywczych, które dostarczą twojemu organizmowi odpowiedniej ilości magnezu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rondón-Berríos, Helbert. (2006). Hipomagnesemia. Anales de la Facultad de Medicina, 67(1), 38-48. http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1025-55832006000100007&lng=es&tlng=es.
- Konrad M, Schlingmann KP, Gudermann T. Insights into the molecular nature of magnesium homeostasis. Am J Physiol Renal Physiol. 2004;286(4):F599-605.
- Meij IC, Koenderink JB, De Jong JC, De Pont JJ, Monnens LA, Van Den Heuvel LP, et al. Dominant isolated renal magnesium loss is caused by misrouting of the Na+,K+-ATPase gamma-subunit. Ann N Y Acad Sci. 2003;986:437-43.
- Herbert P, Mehta N, Wang J, Hindmarsh T, Jones G, Cardinal P. Functional magnesium deficiency in critically ill patients identified using a magnesium-loading test. Crit Care Med. 1997;25:749–55.