Magiczna mandala na zwalczenie stresu!
Od kilku lat mandala stale zyskuje nowych zwolenników. Chodzi o piękne przedmioty dekoracyjne i mechanizmy, które pomagają się zrelaksować poprzez różnorodność form i kolorów. Wiele osób kupuje je w formie papierowej, biało-czarne, żeby móc je pokolorować samodzielnie.
Słowo mandala oznacza “święty krąg”. Reprezentuje cykl życia w kulturze hinduskiej i wśród buddystów. Zazwyczaj mówiąc “mandala”, przychodzi nam na myśl mistycyzm i różnorodne energie. W niniejszym artykule zajmiemy się jedną z jej podstawowych funkcji. Mandala działa relaksująco i zwalcza stres. Chcesz wiedzieć więcej?
Mandala – na czym polega jej mistycyzm?
Porozmawiajmy najpierw o tym skąd pochodzi i do czego służy.
Mandala jest energetycznym odzwierciedleniem życia, w którym kolory przekazują swego rodzaju energie i korzyści. Jest także połączeniem świata duchowego, natury, miłości oraz zdrowia.
Jest bardzo często spotykana, na przykład, wśród ludności tybetańskiej.
Właśnie dlatego, z mistycznego punktu widzenia, mandala posiada następujące właściwości:
- Wypełnia dom pozytywną energią, przynosząc równowagę i dobrobyt.
- Jako, że przekształca energię negatywną w pozytywną, uważa się, że działa uzdrawiająco.
- Reprezentuje zarówno równowagę, jak i pokój. Wizualnie jest manifestacją artystyczną przynoszącą ukojenie.
Przeczytaj również: Mandale – dlaczego dzieci powinny je kolorować?
Mandala – znaczenie kolorów
Na pewno chcesz wiedzieć jakie znaczenie ma każdy z użytych kolorów. Interesuje Ci symbolika każdej z form? Pamiętaj, że mandala jest obecna w kulturze hinduskiej, dlatego będziemy mówić o energiach i czakrach.
- Czerwony – reprezentuje pierwszą czakrę. Przekazuje siłę, wartość miłości, pasji, a także dumę.
- Pomarańczowy – druga czakra. To kolor ambicji i optymizmu. Jest to wewnętrzna siła, drzemiąca w każdym z nas, pomagająca osiągać ustalone cele.
- Żółty – trzecia czakra. Oznacza inteligencję, roztropność i osobiste wyzwolenie.
- Zielony – czwarta czakra. Kolor nadziei i uzdrowienia. Jest też symbolem równowagi między miłością a rozumem.
- Niebieski – piąta czakra. Jak już pewnie przypuszczasz, niebieski jest kolorem pokoju i tolerancji.
- Indygo – szósta czakra. Pomaga porozumieć się z naszym “ja” wewnętrznym, sprawiając, że rozwiązujemy problemy roztropnie.
- Fioletowy – siódma czakra. Kolor magiczny. Reprezentuje wyobraźnię i duchowość.
- Różowy: Ósma czakra. Ten przyjemny kolor otacza nas miłością i przyjaźnią. Również urokiem osobistym.
Polecamy również: Odblokuj swoje czakry!
Mandala na złagodzenie stresu
Ostatnimi laty, mandalę wykorzystuje się powszechnie w edukacji, zwłaszcza tych najmłodszych. Pomaga im się skupić, wyrażać uczucia poprzez wybór kolorów i poprawia ich sprawność umysłową.
Mandala niesie za sobą równie interesujące korzyści w przypadku osób dorosłych.
- Kolorowanie jest świetnym ćwiczeniem relaksacyjnym. Barwy, formy i kształty sprawiają, że umysł i zmysły odpoczywają.
- Mandala może być estetycznie bardzo skomplikowana, przez co bardziej skupiamy naszą uwagę i bawimy się różnymi odcieniami kolorów. Niektórzy wybierają ciemniejsze barwy. Sprawia to, że ostatecznie wyrażają swój stan emocjonalny. Jest to bardzo efektywne ćwiczenie, służące wyrażaniu uczuć.
- Jak już wspomnieliśmy, mandala może by być bardziej lub mniej skomplikowana. Jej pokolorowanie może zająć od około pół godziny do nawet 2 dni. To czas, w którym możesz pobyć sama ze sobą, z Twoimi myślami i emocjami. Jest to świetna okazja, żeby zapomnieć o codziennych problemach.
- Na poniższym obrazku znajduje się “pusta” mandala, gotowa do pokolorowania. Możesz je kupić w specjalnych sklepach lub wydrukować z bezpłatnych stron internetowych, których jest naprawdę dużo. To doskonały sposób na rozwój talentu artystycznego i dojrzałości emocjonalnej.
- Możesz kolorować mandalę wspólnie ze swoimi pociechami. Poprawisz ich koncentrację i poznasz ich uczucia. Na pewno będą zachwycone!
Nie czekaj! Mandala to coś więcej niż tylko ozdobny wzorek!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Curry, N. A., & Kasser, T. (2005). Can coloring mandalas reduce anxiety?. Art Therapy, 22(2), 81-85. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07421656.2005.10129441
- Henderson, P., Rosen, D., & Mascaro, N. (2007). Empirical study on the healing nature of mandalas. Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts, 1(3), 148. https://psycnet.apa.org/record/2007-12619-004
- Forero Gonzalez, B. A., Piñeros Ruiz, L. C., & Pardo Balamba, D. M. (2014). Los mándalas y su utilidad terapéutica desde la psicología transpersonal. https://repository.ucc.edu.co/handle/20.500.12494/12575
- Parrott, O., Gillespie, C., Klag, K., Bonsi, E., & Smith, J. (2019). Stress Reduction: Mindful Mandalas. https://digitalcommons.olivet.edu/scholar_week_events/2019/april9/6/
- Muthard, C., & Gilbertson, R. (2016). Stress management in young adults: Implications of mandala coloring on self-reported negative affect and psychophysiological response. Psi Chi Journal of Psychological Research, 21(1), 16-28. https://pdfs.semanticscholar.org/ae6e/758045b4015adbe94b7239d57e51164e2641.pdf