Łzy i płacz: rzeczy, o których nie wiesz, a jakie warto poznać!
Płacz i łzy to jeden z procesów fizjologicznych występujących praktycznie u wszystkich żywych stworzeń. Ale tylko w przypadku ludzi sytuacja wygląda naprawdę interesująco. Jesteśmy jedynymi stworzeniami, którzy wykorzystują łzy, aby okazać różne, niekiedy zupełnie przeciwstawne emocje.
W naszym dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie różnych osobliwości, z którymi związany jest płacz oraz łzy.
Płacz i łzy są dobre dla Twojego zdrowia
Przez wiele lat łzy były uznawane za oznakę słabości, a nawet próbę manipulacji. W rzeczywistości jednak, gdy jesteś smutna, możesz wyrazić to uczucie za pomocą płaczu i łez. Dzieje się tak głównie dlatego, że Twój organizm pod wpływem negatywnych emocji, ale także i płaczu uwalnia różne związki chemiczne.
Substancje te działają jako naturalny środek uspokajający. Innymi słowy, zmniejszają stopień bólu, jaki odczuwasz.
Gdy płaczesz, Twoje ciało przechodzi w stan spokoju. Dzieje się tak dlatego, że ludzki organizm podczas tego aktu uwalnia spore ilości oksytocyny. Ta substancja działa jako naturalny środek znieczulający i uspokajający.
Choć może nie zdarza się on zbyt często, to jednak płacz jest bardzo ważną reakcją organizmu. Przede wszystkim pozwala ochronić błonę śluzową w Twoich oczach uniemożliwiając ich nadmierne przesuszenie oraz odwodnienie. W ten sposób zapewnia to utrzymanie oczu w optymalnej kondycji.
Innym ważnym czynnikiem łez jest ich zdolność do łagodzenia negatywnego wpływu zimna z otoczenia. Łzy są także w stanie wyeliminować niektóre bakterie, szczególnie te groźne dla zdrowia Twojego oka.
Jest to możliwe dzięki zawartości w nich płynnej substancji, którą naukowcy nazwali lizozymem D.
Podsumowując rozważania przeprowadzone w tym punkcie, powinnaś wiedzieć, że płacz jest dobrą i zdrową reakcją, a także pożytecznym ćwiczeniem. Pomaga on utrzymać dobry stan zdrowia i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Czy łzy szczęścia i rozpaczy są takie same?
Na podstawie wyników przeprowadzonych badań naukowcy stwierdzili, że ludzkie łzy można przyporządkować do jednej z trzech podstawowych kategorii. Są to kolejno:
Łzy podstawowe
Są to łzy, które zapewniają stałe nawilżenie rogówki Twoich oczu. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że ich rolą jest nieustanne smarowanie oczu. Zapewniają także czystość oka usuwając z nich na bieżąco wszelkie drobne zanieczyszczenia z otoczenia.
W normalnych okolicznościach osoba – przeciętny człowiek wydziela jedną piątą łyżeczki do herbaty (1,1 grama) łez na dobę. Jednak wraz z upływem lat objętość ta może się zwiększyć lub zmniejszyć, w zależności od innych czynników.
Łzy jako reakcja na czynniki zewnętrzne
Są one wynikiem podrażnienia oka. Może być ono spowodowane na przykład przez ciało obce (kurz, pył) lub narażenie na działanie substancji drażniących (krojenie cebuli!).
Praktycznie wszystko może powodować tego rodzaju reakcje w postaci łzawienia. Najczęstszymi przyczynami są właśnie krojenie cebuli, gaz łzawiący, opary farb i żrące chemikalia.
Zadaniem łez tego rodzaju jest jak najszybsze oczyszczenie oczu i usunięcie z nich ciał obcych.
Łzy wynikające z emocji
Są to łzy wynikające z przeżywanych uczuć oraz emocji. Mogą one obejmować praktycznie wszystko: szczęście, smutek, gniew, wściekłość, uniesienie itp.
Zobacz także: Szczęśliwe małżeństwo – jak je utrzymać
Płacz w trakcie seksu i po nim
Wiele kobiet ma zwyczaj płakać zaraz po osiągnięciu orgazmu. W środowisku naukowym nie osiągnięto jeszcze zgody, co do przyczyn i wyjaśnień tego rodzaju zjawiska. Większość badaczy jednak uważa, że płacz zaraz po stosunku seksualnym jest bezpośrednio związany z wahaniami poziomu hormonów w organizmie.
Z kolei inni naukowcy skłaniają się ku teorii mówiącej, że jest to reakcja o podłożu czysto psychologicznym. Uważają oni, że przyczyną płaczu może naprawdę wiele różnych powodów, takich jak na przykład:
- Uczucie dochodzenia do punktu szczytowania.
- Poczucie winy, szczególne silne w przypadku właśnie dokonanej zdrady.
- Smutek spowodowany byciem w niesatysfakcjonującym związku.
Jeśli za każdym razem po zbliżeniu pojawiają się u Ciebie łzy, może powinnaś poświęcić chwilę, aby przeanalizować swój związek. Należałoby w takim przypadku upewnić się, że Twój związek czyni cię szczęśliwą kobietą.
Jeśli płaczesz dlatego, że jesteś szczęśliwa, to wszystko jest w porządku. Ale jeśli dzieje się tak dlatego, że jesteś w jakiś sposób niezadowolona lub niespełniona, powinnaś poświęcić chwilę na rozważenie stanu swojego związku. Zastanów się także, czy warto dalej w nim tkwić i czy jesteś aby na pewno z tą właściwą osobą.
Mężczyźni nie płaczą tak często, jak to czynią kobiety
Twierdzenie mówiące o tym, że kobiety płaczą znacznie częściej od mężczyzn jest znane od wielu stuleci. Obejmuje to także nawet liczne żarty na ten temat. Wyniki wielu przeprowadzonych dotychczas badań potwierdzają jego słuszność – udowadniają bowiem, że kobiety płaczą nawet cztery razy częściej niż mężczyźni.
Wynika to przede wszystkim z obecności w kobiecym organizmie hormonu o nazwie prolaktyna. Hormon ten może wpływać na skłonność do płaczu. Prolaktynę można przede wszystkim znaleźć w kobiecej krwi i łzach.
Z drugiej jednak strony u kobiet kanaliki łzowe mają inną strukturę, niż to ma miejsce w przypadku mężczyzn. Ta cecha także sprzyja częstszemu występowaniu płaczu u kobiet.
Zwierzęta też płaczą
Zwierzęta także mają także zdolność do płaczu. Normalnie łatwo można to zauważyć z uwagi na charakterystyczne dźwięki, które wydają. Ale wprawny obserwator rozpoczną płacz zwierzęcia poprzez mimikę, czy też jego zachowanie.
Sposób wyrażania uczuć przez zwierzęta zależy od konkretnego gatunku. Wynika to z różnych stopniu rozwoju układu limbicznego u poszczególnych grup zwierząt, a także i specyficznych ogólnych cech charakteru.
W przypadku niektórych ssaków i ludzi układ limbiczny jest połączony z ośrodkiem nagrody w mózgu. Jednak tylko ludzie mogą płakać także wskutek różnych przeżywanych emocji.
Innymi słowy, zwierzęta nie potrafią płakać z powodu jakiegoś głębszego przeżycia natury emocjonalnej. Ich łzy to jedynie wynik reakcji fizjologicznej i należą wyłącznie do kategorii łez podstawowych.
Przeczytaj również: Mentalne korzyści z płakania – 3 dobre strony płaczu!
Łzy i niektóre z ich ciekawych właściwości
Istnieją różne “stany emocjonalne” mogące wywoływać płacz. Może to być na przykład:
- Reakcja będąca odpowiedzią na stres.
- Konieczność okazania płaczącej osobie empatii i współczucia
- Reakcja występująca w momencie odczuwania bólu (fizycznego lub psychicznego)
- Chęć zwrócenia na siebie uwagi
- Reakcja na uczucie szczęścia.
Ale łzy tak naprawdę są zawsze jedną i tą samą reakcją fizjologiczną. Nie ma tak naprawdę znaczenia, czy naukowcy klasyfikują je jako spowodowaną podrażnieniem czy nie. Wiemy natomiast, że łzy pełnią naprawdę ważną funkcję w Twoim organizmie. Chronią jeden z najcenniejszych zmysłów – Twój wzrok, a konkretnie odpowiedzialny za niego organ, czyli oczy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McDermott, Alison M. (2013). Antimicrobial Compounds in Tears. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3844110/
- Smithsonian Mag. (2013). The Microscopic Structures of Dried Human Tears. https://www.smithsonianmag.com/science-nature/the-microscopic-structures-of-dried-human-tears-180947766/
- American Pysichological Association. (2014). Why we cry. https://www.apa.org/monitor/2014/02/cry
- Vingerhoets,Ad J. J. M. van de Ven, Niels. van der Velden, Yvonne. (2016). The social impact of emotional tears. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4882350/