Mentalne korzyści z płakania – 3 dobre strony płaczu!

Społeczeństwo najczęściej nieprzychylnie patrzy na osoby, które płaczą. Ale prawda jest taka, że płakanie... jest dla nas korzystne! Pamiętaj więc by nigdy nie wstrzymywać łez.
Mentalne korzyści z płakania – 3 dobre strony płaczu!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy słyszałaś kiedyś o tym, że istnieją udowodnione mentalne korzyści z płakania? Choć społeczeństwo do dziś raczej nie akceptuje osób płaczących, zwłaszcza publicznie, okazuje się że danie upustu emocjom w ten sposób jest dla nas korzystne.

Bardzo niewiele osób ma odwagę by pozwolić sobie na płacz. Uważamy zazwyczaj, że łez należy się wstydzić. W rzeczywistości natomiast jest zupełnie odwrotnie. Płacz ma swój określony cel. Rodzimy się z tą umiejętnością, ponieważ istnieją mentalne korzyści z płakania. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

1. Mentalne korzyści z płakania: poprawa humoru

To wydaje się niemożliwe, prawda? Jednakże płacz wpływa kojąco na nasz umysł. Jeśli przechodzisz właśnie przez wyjątkowo smutny i trudny etap w życiu taki jak zakończenie związku albo śmierć ukochanej osoby, wypłakanie się może zadziałać jak kojący balsam.

Oczywiście płacz jest sposobem na okazanie smutku. Ale jest on również metodą na wyrzucenie z siebie wszystkich nagromadzonych negatywnych emocji.

Czasem powstrzymujemy się przed płakaniem, czasem nie pozwalamy sobie na uronienie choćby jednej łzy, ale w rzeczywistości to wcale nie jest dla nas dobre. Takie podejście tylko bardziej szkodzi.

Może to zaskakujące, ale płacz poprawi Ci humor!

Może na przykład nie możesz znaleźć wyjścia z jakieś sytuacji. Może zostawił Cię partner i nie jesteś w stanie wyobrazić sobie teraz życia bez niego. Mentalne korzyści z płakania to między innymi to, że po wypłakaniu się będziesz w stanie spojrzeć na sytuację bardziej trzeźwo i zobaczysz więcej.

Kiedy płaczesz, pozbywasz się nadmiaru emocji które często sprawiają, że nie jesteśmy w stanie jasno ocenić sytuacji. Po tym jak już wyrzucimy z siebie nadmiar uczuć i myśli które kumulowały się przez ostatnie dni, czujemy się zazwyczaj lżej. Mamy też dużo bardziej uporządkowane spojrzenie na sytuację.

2. Zmniejszenie poziomu stresu

Czy zdarzyło Ci się kiedyś płakać we frustracji? Płacz nie zawsze jest oznaką smutku. Może on także być powodowany stresem. Trudny projekt w pracy? Męczący szef? Trudny egzamin w szkole? Ciężki dzień w domu?

Frustracja, gniew i bezsilność również mogą sprawiać, że będziesz chciała płakać. Wkładasz w końcu tyle wysiłku w to, co robisz, a nic z tego nie wychodzi. A może inni nie doceniają efektów Twojej pracy i wciąż wymagają więcej, co powoduje narastanie stresu? Wtedy właśnie mentalne korzyści z płakania sprawią, że poczujesz się lepiej.

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale płacz na pewno pomoże Ci w takiej sytuacji. Sprawi, że pozbędziesz się narastającego od jakiegoś czasu stresu. Kiedy już go nie będzie, będziesz mogła wrócić z nowymi siłami do swoich zadań i pojawią się w końcu oczekiwane efekty.

3. Płakanie relaksuje

Płakanie nie tylko pozwoli Ci na zyskanie pełnego oglądu sytuacji, ale sprawi też że poczujesz się zrelaksowana. Spójrzmy na osoby, które walczą z obsesyjnymi myślami. Tych myśli nie da się zatrzymać, co sprawia, że osoby te czują się przytłoczone i zawstydzone.

W takim wypadku, płacz może zadziałać jako zawór bezpieczeństwa. Nie tylko usunie napięcie z Twojego ciała, ale wpłynie też kojąco na stan Twojego umysłu.

Kiedy natrętne myśli wciąż Cię zamęczają i nie widać końca trudnej sytuacji, możesz się czuć wciągnięta w wir przytłaczających emocji. Chcesz zatrzymać szalone myśli, chcesz się uspokoić, ale nie wiesz jak to zrobić.

Być może nagromadziło się w Tobie zbyt dużo emocji. Smutek, stres, niepokój… Ważne jest wtedy to, by je po prostu wypłakać. Mentalne korzyści z płakania sprawią, że poczujesz się lepiej: lżej i spokojniej.

Mentalne korzyści z płakania to przede wszystkim ulga i powrót spokoju.

Płacz jest dla umysłu jak hamulec bezpieczeństwa. Zatrzymuje on wszystkie kłębiące się w głowie myśli, nad którymi nie możesz zapanować. Kiedy napięcie nieco zmaleje, będziesz w stanie w końcu zobaczyć przysłowiowe światełko w tunelu.

Twoje spojrzenie na sytuację będzie pełniejsze i bardziej realistyczne. Spokój pozwoli na trzeźwą ocenę i dużo łatwiej będzie Ci znaleźć potrzebne rozwiązanie.

Bez wątpienia mentalne korzyści z płakania są liczne i bardzo ważne

A więc – choć wiele osób ma różne opinie na temat płaczu – nie pozwól nikomu by powstrzymał Cię przed płaczem. Nie zwracaj uwagi na bezpodstawną krytykę.

Płacz jest zdrowy. Natomiast wstrzymywanie się od płaczu tylko szkodzi. Ograniczanie swojego wyrażania emocji i ukrywanie ich jest niszczące. Może skończyć się nawet załamaniem nerwowym i pojawieniem się fizycznych objawów psychicznego przeciążenia.

Nie pozwól doprowadzić się do takiego stanu. Płacz, kiedy tylko masz na to ochotę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bylsma, L. M., Croon, M. A., Vingerhoets, A. J. J. M., & Rottenberg, J. (2011). When and for whom does crying improve mood? A daily diary study of 1004 crying episodes. Journal of Research in Personality. https://doi.org/10.1016/j.jrp.2011.04.007
  • Miceli, M., & Castelfranchi, C. (2003). Crying: Discussing its basic reasons and uses. New Ideas in Psychology. https://doi.org/10.1016/j.newideapsych.2003.09.001
  • Hendriks, M. C. P., Nelson, J. K., Cornelius, R. R., & Vingerhoets, A. J. J. M. (2008). Why crying improves our well-being: An attachment-theory perspective on the functions of adult crying. In Emotion Regulation: Conceptual and Clinical Issues. https://doi.org/10.1007/978-0-387-29986-0_6
  • Hall, J. M. (2011). Introduction to Three Conceptual Explorations of Human Crying. Journal of Holistic Nursing. https://doi.org/10.1177/0898010110393351
  • Rottenberg, J., Bylsma, L. M., & Vingerhoets, A. J. (2008). Is crying beneficial?. Current Directions in Psychological Science, 17(6), 400-404.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.