Łzawienie oczu - przyczyny
Istnieje kilka przyczyn, które mogą bezpośrednio powodować nadmierne podrażnienie i łzawienie oczu. Niektóre z nich są związane z czynnikami zewnętrznymi, a inne mogą sugerować potrzebę specjalistycznej pomocy medycznej. W poniższym artykule dowiesz się nieco więcej na ten temat. Czytaj dalej!
Jakie są przyczyny łzawienia oczu?
Łzawienie oczu może mieć różne przyczyny i być objawem wielu chorób. Istnieje szereg problemów okulistycznych, objawiających się właśnie łzawieniem oczu. Powodować je mogą również podrażnienia mechaniczne oraz alergie na pyłki. Poniżej poznasz najczęstsze przyczyny podrażnień oczu!
Przeczytaj także: Suche usta – jak z nimi walczyć
Pamiętaj, że utrudnienie odpływu łez to bardzo poważny stan, który może prowadzić do ich zastoju i zakażenia spojówek. Z kolei nawracające zakażenia woreczka łzowego mogą się z czasem pogarszać, prowadząc do zakażenia tkanek oczodołu.
Ludzkie oko, aby zachować zdrowie, wymaga odpowiedniego i ciągłego nawilżenia. Jednak czasami, płyn wytwarzany przez gruczoły łzowe nie może się odpowiednio szybko wydostać. Dzieje się tak z powodu zablokowania kanału łzowego, który dociera do nosa, co powoduje przelanie się płynu na powieki.
Klasyfikacja objawów łzawiących oczu
Możemy sklasyfikować typy podrażnień oczu według wieku populacji dotkniętej chorobą. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci i osoby starsze są najbardziej narażone na nadmierne łzawienie oczu.
Łzawienie oczu u niemowląt
Chociaż łzawienie i podrażnienie oczu występuje bardzo często u małych dzieci i niemowląt, ważne jest, aby zachować ostrożność i uniknąć dalszych komplikacji. Często, przyczyny łzawienia oczu u noworodków mają związek z lekkim zablokowaniem przewodu łzowego lub pojawieniem się niegroźnego zapalenia spojówek.
Jednak to podrażnienie może również wystąpić, gdy twoje dziecko jest przeziębione, ma alergię lub zadrapanie oka. Dlatego jeśli łzawienie nie ustąpi po kilku dniach, należy skonsultować się z pediatrą. Z pewnością pozwoli on rozwiać wszelkie wątpliwości i wskaże niezbędne leczenie.
Nieco rzadziej to zaburzenie może dotyczyć również dzieci kilkuletnich. W takim przypadku mogą wystąpić zmiany rogówki, jeśli dodatkowo nadmiernemu łzom towarzyszy czerwonawe zabarwienie oczu. Koniecznie udaj się z dzieckiem do okulisty.
Łzy pełnią funkcję ochronną w oku. Jednak jeśli są nadmierne, przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego.
Łzawe oczy u dorosłych
W przypadku dorosłych, przyczyny łzawienia oczu są różnorodne. Jednak do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć występowanie niedrożności kanału łzowego.
Przeczytaj także: Zdrowe odżywianie pomaga zachować zdrowie serca
Ponadto istnieją inne powiązane warunki:
- Zmęczenie oczu spowodowane nadmiernym i długotrwałym korzystaniem z urządzeń technologicznych.
- Ekstremalna suchość oka, która stymuluje powstawanie łez w celu wyrównania.
- Trudności związane z podeszłym wiekiem takie jak suchość oka, która prowadzi do podrażnienia.
Główne przyczyny łzawienia oczu
Ciągłe łzawienie i dyskomfort spowodowany tym zaburzeniem może być frustrujące. Niestety, zwykle wiąże się to z zaczerwienieniem powieki, podrażnieniem, obrzękiem i pieczeniem również w okolicy spojówek, oka i skroni.
Mimo wszystko, ważne jest, aby zidentyfikować główną przyczynę problemu, aby rozpocząć określone, celowane leczenie, wykluczając dalsze komplikacje, a nawet ślepotę.
Niedrożność kanału łzowego
Jak wyjaśniliśmy na początku artykułu, gruczoły łzowe są odpowiedzialne za wytwarzanie łez. Ich zadaniem jest utrzymywanie oka w czystości i nawilżenie go. Gdy dochodzi do pojawienia się nadmiaru płynu, jest on usuwany poprzez kanalik łzowy, kończący się wewnątrz nosa.
Kiedy dojdzie do zatkania tej ścieżki, łzy nie mają możliwości ewakuacji i wylewają się w kierunku powiek. Tak właśnie się dzieje, gdy nasze oczy wydają się łzawić bez powodu.
Specjaliści opisują tą patologię jako przewlekłe zapalenie kanalików. Może to być stan nabyty i odnosi się do zwężenia przewodów łzowych w wyniku starzenia się organizmu. Istnieje również odmiana wrodzona, która często dotyka małe dzieci.
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka ma swoje źródło w zmianach hormonalnych u kobiet, a także w wysokim stopniu może być wynikiem kontaktu z zanieczyszczeniami powietrza. Niektóre z objawów to pieczenie, swędzenie, światłowstręt, uczucie brudnego oka i ciężkość powiek.
Gruczoły są nadmiernie stymulowane przez zanieczyszczone powietrze i pyły oraz reagują na te substancje drażniące przy pomocy mechanizmów ochronnych, wytwarzając nadmiar płynu.
Zmęczenie oczu
Znane również jako zespół przewlekłego zmęczenia oczu. To zaburzenie należy do kategorii chorób zawodowych. Obejmuje kilka objawów, wśród których znajdujemy właśnie łzawienie oczu.
Jest to również związane z nadmiernym używaniem urządzeń elektronicznych, co jest czymś bardzo powszechnym w czasach prac biurowych, informatycznych i telepracy. Ten stan chorobowy jest skatalogowany w ramach cyfrowych zespołów uszkodzeń wzroku i może wpływać negatywnie na powierzchnię oka.
Nadmierne skupianie wzroku może powodować wysuszanie i obfite łzawienie.
Zapalenie spojówek
To jedna z najczęstszych chorób oczu. Dotyka ludzi na każdym etapie życia i chociaż powoduje sporo dyskomfortu, jest bardzo łatwy w leczeniu.
Wśród najczęstszych objawów tej patologii, która atakuje spojówkę (niedostrzegalną błonę okrywającą oko), znajdujemy łzawienie oka, stany zapalne, zaczerwienienie, a także wydzielanie lub nagromadzenie się płynu i ropy w woreczku łzowym.
Światłowstręt
Światłowstręt to stan spowodowany niemożnością wytrzymania intensywności światła, zarówno sztucznego, jak i naturalnego. To patologia, która bardzo dotyka osoby z albinizmem i bardzo jasnymi oczami.
Objawy obejmują łzawienie oczu, potrzebę utrzymania zamkniętych oczu w obecności silnego słońca, pieczenie i zaczerwienienie. Może nawet prowadzić do zawrotów głowy, bólu głowy, nudności i wymiotów.
Inne częste i łagodne przyczyny
Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości łzawienie oczu wiąże się również z alergiami, takimi jak nieżyt nosa, ale także z grypą.
Łzy spowodowane śmiechem, ziewaniem, płaczem a nawet wymiotami nie są problemem, ponieważ jest to reakcja spowodowana zewnętrzną reakcją i emocjami.
Istnieje wiele przyczyn łzawienia oczu; niektóre są mniej skomplikowane, a inne poważne.
Łzawienie oka- kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem?
Gdy tylko zauważysz, że przytrafiło ci się zapalenie spojówek, koniecznie udaj się do lekarza okulisty. Jest to niezbędne, gdyż podrażnienie może być wynikiem zapalenia wirusowego lub bakteryjnego. Może być ono szkodliwe dla oczu i zaraźliwe.
Ponadto, gdy nie ma wyraźnej przyczyny zapalenia, a dyskomfort utrzymuje się przez ponad tydzień, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
W każdym z powyższych przypadków, ważne jest by kontrolować stan oczu. Pamiętaj, aby zgłosić się do lekarza, gdy tylko poczujesz pojawienie się problemu w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Nadmierne łzawienie nie tylko stanowi przeszkodę, jeśli chodzi o jakość życia, ale także wpływa na nasz wzrok.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Barrau, C., Cohen-Tannoudji, D., Villette, D. “Un nuevo reto científico: La preservación del riesgo.” (2014).
- Naranjo Escobar, M., Macas Quevedo, C., Pacheco Buitron, M., Piedrahita León, J. “Obstrucción del conducto nasolagrimal: abordaje quirúrgico endonasal versus externo”. Revista Científica Mundo de la Investigación y el Conocimiento (2019).
- Prado Montes, A., Morales Caballero, A., Molla Cassia, J. “Síndrome de Fatiga ocular y su relación con el medio laboral”. Med. segur. trab. [Internet]. 2017 Dic [citado 2020 Sep 17] ; 63( 249 ): 345-361. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0465-546X2017000400345
- Aguilera Mosquera, H., Valarezo Paccha, L. “La pantalla digital y sus alteraciones visuales”. [Machala]: Universidad Técnica de Machala, 2015. [consultado 16 sep 2020]. Disponible en: http://186.3.32.121/handle/48000/13713
- Gálvez Tello, JF., Lou Royo, MJ., Andreu Yela, E. “Ojo seco: diagnóstico y tratamiento”. (1998).
- Clement Corral, A., Dureau, P., Clement Corral, S., Valls Ferran, I., Andrés Domingo, M.L. “el ojo rojo en la pediatría”. (2018).
- Morales Marín, D., Zepeda Ortega, B., Mendieta Alcántara, G. “Epidemiología y tratamiento de conjuntivitis alérgica en un hospital pediátrico”. (2010).
- Agramonte Centelles, I., Herrera Soto, M., Gómez Cabrera, C., Padilla González, C. “Efectividad de la cirugía ambulatoria en la dacriocistitis crónica”. Rev Cubana Oftalmol [Internet]. 2004 Jun [citado 2020 Sep 16] ; 17( 1 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21762004000100004
- Mayorga MT. Película lagrimal: estructura y funciones. Cienc Tecnol Salud Vis Ocul. 2008;(11): 121-131. Disponible en: https://ciencia.lasalle.edu.co/svo/vol6/iss11/13/
- Pérez, Valentín Viqueira, Dolores de Fez, and Francisco M. Martínez Verdú. “La ergonomía visual en el puesto de trabajo: rendimiento y seguridad visual.” Gestión práctica de riesgos laborales: Integración y desarrollo de la gestión de la prevención 27 (2006): 42-45.
- Alcubierre, R. “Fotofobia.” Annals d’oftalmologia: òrgan de les Societats d’Oftalmologia de Catalunya, Valencia i Balears 26.2 (2018): 3.