Łuszczyca u dzieci - czy wiesz, jak sobie z nią radzić?
Łuszczyca u dzieci jest chorobą nieczęsto spotykaną. Dotyka ona zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Zazwyczaj dotyczy 2 do 3% populacji. U dzieci diagnozowana jest jednak dość rzadko.
W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie aspekty choroby, którą jest łuszczyca u dzieci. Omówimy jej objawy oraz opcje leczenia i zapobiegania.
Łuszczyca u dzieci
Łuszczyca jest zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry. Charakteryzuje się, jak sama nazwa wskazuje, łuszczącą się skórą i zaczerwienieniem. Chociaż nie jest to dolegliwość zakaźna, może być dziedziczna i bywa schorzeniem przewlekłym.
W warunkach normalnych nasze ciało wytwarza zdrowe komórki skóry co trzy do czterech tygodni. Łuszczyca charakteryzuje się tym, że komórki te rozmnażają się znacznie szybciej, co około 15 dni. Oznacza to stan, w którym martwe komórki gromadzą się w postaci blistrów na powierzchni skóry.
Łuszczyca może dotknąć dowolną część ciała. Jednak zwykle pojawia się w łokciach, rękach, brzuchu lub plecach.
Ponadto jest to bardzo powszechny stan. Chociaż zwykle objawia się po okresie dojrzewania, może objawiać się w każdym wieku, dlatego łuszczyca może również występować u dzieci.
Czynniki wyzwalające łuszczycę
Ekspozycja na słońce jest jednym z czynników wywołujących łuszczycę u dzieci.
Ogólnie rzecz biorąc, niektóre czynniki, które mogą wywołać wystąpienie łuszczycy lub pogorszyć już istniejącą to:
- Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze,
- Uraz lub obrażenia skóry,
- Czynniki psychologiczne, zwłaszcza stres,
- Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne (oparzenia słoneczne),
- Brak światła słonecznego (zima, zachmurzenie).
Przeczytaj również: Naturalna profilaktyka chorób autoimmunologicznych
Łuszczyca u dzieci – objawy kliniczne
Objawy kliniczne łuszczycy u dzieci są często takie same, jak u dorosłych. Jednak najczęstsze rodzaje łuszczycy u dzieci to:
- Łuszczyca plackowata. Charakteryzuje się czerwonymi zmianami skórnymi pokrytymi srebrzystymi łuskami. Zmiany te zwykle pojawiają się na łokciach, kolanach i tułowiu. Mogą również dotknąć tylko skóry głowy.
- Łuszczyca kropelkowata. Jest to najczęstszy typ łuszczycy u dzieci i młodych dorosłych. Zwykle występuje po infekcji, w postaci małych zmian w kształcie kropli wody na tułowiu i kończynach. Może jednak również wystąpić na skórze głowy.
- Łuszczyca odwrócona. Chociaż jest to rzadkie u większych dzieci, ten typ łuszczycy, znany jako „łuszczyca pediatryczna”, również zalicza się do tej grupy.
Łuszczyca u dzieci – leczenie
Powinieneś skonsultować się z pediatrą, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na tę chorobę lub jeśli w rodzinie występowała łuszczyca. Pomoże on bowiem dobrać najlepszy schemat leczenia.
Najpierw musisz więc udać się do lekarza. Tylko pediatra będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować łuszczycę. Wówczas będzie on mógł wskazać odpowiednie leczenie. Zasadniczo lekarz może zalecić terapię za pomocą środków nawilżających lub innych preparatów do stosowania zewnętrznego (zawierających na przykład kwas salicylowy).
Należy również pamiętać, że łuszczyca może pojawić się nagle w postaci łatek i blistrów i może wpływać na samoocenę dziecka. Zwłaszcza, jeśli łuszczyca jest rozniesiona. Dlatego bardzo ważne jest, aby pomóc dziecku przezwyciężyć i zaakceptować problem oraz wesprzeć je psychicznie. Musisz mu pomóc zwiększyć jego samoocenę.
Ponadto należy wyjaśnić dziecku, że leczenie przyniesie rezultaty, a nieestetyczne łuski i dyskomfort znikną, nawet, jeśli jego stan jest przewlekły.
Przeczytaj również: Ziołowe terapie na łuszczycę – poznaj 5 najskuteczniejszych
Podsumowanie
Ze względu na fakt, że jest to choroba autoimmunologiczna i istnieje wiele czynników, które mogą ją wywoływać, najlepiej jest działać szybko i zapobiegać działaniu czynników wyzwalających (stres, oparzenia słoneczne, urazy skórne).
Oto kilka końcowych zaleceń, które mogą okazać się pomocne:
- Używaj bardzo delikatnego żelu do kąpieli lub pod prysznic. Ponadto upewnij się, że bardzo dobrze spłukujesz skórę dziecka.
- Ponieważ chłód może pogorszyć chorobę, ubierz dziecko ciepło w ubrania wykonane z naturalnych włókien. W szczególności najbardziej zalecane są ubrania bawełniane.
- Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Zawsze skonsultuj się z pediatrą przed zastosowaniem jakiegokolwiek naturalnego środka, szczególnie w przypadku dzieci.
- Przez cały czas wspieraj swoje dziecko.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lustia, M. M., Luna, P. C., Nocito, M. J., Soutelo, M. J., Posse, M. L. C., Marchesi, C., … & Mazzini, M. Á. (2009). Psoriasis: comorbilidades en nuestra población. Dermatología Argentina, 15(5), 340-343. https://dermatolarg.org.ar/index.php/dermatolarg/article/view/459
- Batista Romagosa, M., & Pérez Bruzón, M. (2009). Elementos más importantes en la patogenia de la psoriasis. Medisan, 13(3), 0-0. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30192009000300009
- Mayo Clinic staff. (n.d.). Psoriasis. Clínica Mayo. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/psoriasis/symptoms-causes/syc-20355840
- Alfonso-Valdés, M. E. (2012). Inmunopatogenia de la psoriasis. Impacto en las manifestaciones clínicas y el tratamiento de la enfermedad. Revista Cubana de Hematología, Inmunología y Hemoterapia, 28(4), 357-373. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=s0864-02892012000400005
- Defez, J. A., & Martínez, M. M. (2016). Psoriasis en la infancia y adolescencia. PediatríaIntegral, 234. https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2016/06/Pediatria-Integral-XX-04_WEB.pdf#page=28
- I. Vidal Olmo, A. Vicente Villa. (nd.). Psoriasis. Asociación Española de Pediatría. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/psoriasis_0.pdf