Łupież - naturalne olejki eteryczne, które go zwalczają
Nakładanie niektórych olejków eterycznych na włosy może pomóc w leczeniu problemów, takich jak łupież. Chociaż ten stan jest stosunkowo nieszkodliwy, często powoduje denerwujące objawy, takie jak swędzenie, podrażnienie i łuszczenie. Z tego powodu osoby cierpiące na łupież często szukaj skutecznego leczenia.
Oczywiście istnieje teraz szeroka gama produktów komercyjnych, które mogą pomóc kontrolować stan i jego dyskomfort. Obejmują one szampony i leki, a także produkty pochodzenia naturalnego, takie jak olejki.
Czy chcesz dowiedzieć się więcej o niektórych naturalnych opcjach?
Łupież – czym jest i jak się objawia?
Jak stwierdzono w artykule przeglądowym opublikowanym w International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research, łupież jest stanem, który występuje u nawet 50% populacji ludzkiej.
W szczególności jest to łuszczenie, które występuje na skórze głowy i którego główną przyczyną jest zwykle obecność grzyba Malassezia furfur. Jego główne objawy to:
- Żółte lub białe łuski (widoczne we włosach, a nawet na ramionach).
- Nadmierne swędzenie skóry głowy.
- Podrażnienie i zaczerwienienie.
Teraz, oprócz wspomnianego wcześniej drobnoustroju, schorzenie to może również wynikać z nadmiernej suchości skóry, złej higieny lub z powodu chorób skóry, takich jak zapalenie skóry. Na szczęście w tej chwili dostępnych jest wiele zabiegów, które sprzyjają jego kontroli.
W tym przypadku chcielibyśmy ujawnić najskuteczniejsze olejki eteryczne.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak naturalnie wzmocnić skórę głowy?
Olejki eteryczne do walki z łupieżem
Skuteczność olejków eterycznych w walce z łupieżem była przedmiotem wielu badań. W rzeczywistości przegląd opublikowany w International Journal of Cosmetic Science wykazał, że niektóre odmiany, takie jak olejek bergamotowy, olejek czosnkowy, olejek z drzewa herbacianego i olejek tymiankowy, mogą pomóc złagodzić łupież.
Inne badania wykazały również interesujące efekty w takich odmianach, jak olejek miętowy czy olejek cytronelowy. Przyjrzyjmy się szczegółowo ich właściwościom i sposobom ich zastosowania.
1. Olejek bergamotowy na łupież
Olejek eteryczny z bergamotki (Citrus bergamia) charakteryzuje się zawartością bioaktywnych cząsteczek, które przyczyniają się do dobrego stanu zdrowia. Według badań opublikowanych w Frontiers in Pharmacology ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.
Dlatego korzystne jest jego zastosowanie w problemach dermatologicznych, takich jak łupież. Regularne stosowanie zmniejsza łuszczenie i pomaga złagodzić podrażnienia.
Jak więc możesz go używać? To proste! Wystarczy dodać 5 kropli olejku z bergamotki do łyżki szamponu. Następnie nałóż go na mokre włosy delikatnym masażem i spłucz.
2. Olejki eteryczne na łupież: Czosnek
W medycynie tradycyjnej olejek eteryczny z czosnku (Allium sativum L) od dawna uważany jest za środek przeciwłupieżowy. Według badań w Phytotherapy, związki tego składnika wykazały zdolność do hamowania wzrostu grzyba Malassezia.
W takim przypadku po prostu nałóż kilka kropli olejku czosnkowego na skórę głowy. Najlepiej połączyć go z olejem nośnikowym, takim jak oliwa lub olej migdałowy. Po 10 minutach możesz go spłukać.
3. Olejek z drzewa herbacianego
Niewątpliwie jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych w walce z łupieżem jest olejek z drzewa herbacianego. W rzeczywistości badania opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology wykazały, że ten składnik ma właściwości przeciwgrzybicze, które zwalczają drożdże Pityrosporum ovale ( Malassezia ).
Clinical Microbiology Reviews donosiło również, że szampon z 5% olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego zmniejsza swędzenie, przetłuszczanie i zmiany związane z łupieżem.
Dzięki temu produkt może być stosowany w połączeniu ze zwykłym szamponem lub szamponami skomponowanymi z tym olejkiem. Niektórzy ludzie mieszają nawet 5 lub 6 kropli z olejem nośnikowym i masują go bezpośrednio na skórze głowy.
4. Olejek eteryczny z tymianku
Olejek tymiankowy od lat stosowany jest w medycynie komplementarnej jako środek przeciwbakteryjny. To, oprócz działania przeciwzapalnego, pomaga w leczeniu objawów łupieżu.
Jego zastosowanie jest podobne do innych olejków eterycznych. Po prostu wymieszaj go z olejem nośnikowym, aby masować skórę głowy z łupieżem. Jeśli wolisz, możesz dodać kilka kropel do swojego zwykłego szamponu.
5. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej
Jednym z ulubionych olejków do walki z łupieżem jest olejek miętowy.
Powód? Chłodzi skórę głowy i pomaga łagodzić swędzenie i podrażnienia. Dodatkowo jego działanie ściągające zmniejsza nadmiar sebum i łuszczenie.
Aby użyć go jako środka zaradczego, połącz od 5 do 6 kropli olejku ze zwykłym szamponem. Następnie umyj i spłucz jak zwykle. Powtarzaj, aż zauważysz poprawę.
6. Olejki eteryczne na łupież: olejek cytronelowy
Szampon z olejkiem cytronelowym pomaga kontrolować wzrost grzyba Malassezia furfur. Zostało to ustalone na podstawie badania opublikowanego w Southeast Asian Journal of Tropical Medicine and Public Health, które sugeruje również jego zastosowanie jako środka przeciwłupieżowego.
Zalecenia dotyczące stosowania olejków eterycznych na łupież
Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić skuteczność olejków eterycznych w leczeniu łupieżu. Mimo to są uważane za bezpieczną opcję walki z tym stanem skóry.
Zaleca się jednak wcześniejsze wykonanie testu wrażliwości. Aby to zrobić, niewielką ilość produktu nakłada się na niewielki obszar skóry. Jeśli po 12 godzinach nie ma oznak podrażnienia, resztę można bez problemu nałożyć.
Oczywiście dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z dermatologiem przed wyborem tych olejków jako opcji terapeutycznej przeciwko łupieżowi. Specjalista może określić, czy należy je uzupełnić innymi tradycyjnymi zabiegami, takimi jak szampony lecznicze.
Zobacz również: Rodzaje bólu głowy i ich leczenie
O czym należy pamiętać o tych środkach na łupież
Stosowanie niektórych olejków eterycznych może być bardzo przydatne w leczeniu łupieżu. Dzięki działaniu przeciwgrzybicznemu i przeciwdrobnoustrojowemu przyczyniają się do zahamowania rozwoju grzyba związanego z tym schorzeniem. W rzeczywistości służą do łagodzenia dyskomfortu, takiego jak swędzenie i podrażnienie.
W każdym razie zawsze najlepiej skonsultować się z dermatologiem, aby ocenić stopień zaawansowania tego stanu i ustalić, czy konieczne są inne zabiegi. Chociaż zwykle nie jest poważny, łupież jest nieprzyjemny i może prowadzić do problemów z samooceną. Na szczęście istnieje wiele możliwości kontrolowania tego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- (2018). In International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research (Vol. 9, Issue 2). International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research. https://doi.org/10.13040/ijpsr.0975-8232.9(2).417-31
- Carvalho, I. T., Estevinho, B. N., & Santos, L. (2015). Application of microencapsulated essential oils in cosmetic and personal healthcare products – a review. In International Journal of Cosmetic Science (Vol. 38, Issue 2, pp. 109–119). Wiley. https://doi.org/10.1111/ics.12232
- Alankar, S. (2009, April). A review on peppermint oil. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research.
-
Chaisripipat W, Lourith N, Kanlayavattanakul M. Anti-dandruff Hair Tonic Containing Lemongrass (Cymbopogon flexuosus) Oil. Forsch Komplementmed. 2015;22(4):226-9. doi: 10.1159/000432407. Epub 2015 Jul 14. PMID: 26566122.
- Navarra M, Mannucci C, Delbò M, Calapai G. Citrus bergamia essential oil: from basic research to clinical application. Front Pharmacol. 2015;6:36. Published 2015 Mar 2. doi:10.3389/fphar.2015.00036
-
Shams-Ghahfarokhi M, Shokoohamiri MR, Amirrajab N, Moghadasi B, Ghajari A, Zeini F, Sadeghi G, Razzaghi-Abyaneh M. In vitro antifungal activities of Allium cepa, Allium sativum and ketoconazole against some pathogenic yeasts and dermatophytes. Fitoterapia. 2006 Jun;77(4):321-3. doi: 10.1016/j.fitote.2006.03.014. Epub 2006 May 11. PMID: 16690223.
-
Satchell AC, Saurajen A, Bell C, Barnetson RS. Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo. J Am Acad Dermatol. 2002 Dec;47(6):852-5. doi: 10.1067/mjd.2002.122734. PMID: 12451368.
- Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006;19(1):50-62. doi:10.1128/CMR.19.1.50-62.2006
- Orchard A, van Vuuren S. Commercial Essential Oils as Potential Antimicrobials to Treat Skin Diseases. Evid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:4517971. doi:10.1155/2017/4517971
- Elsaie LT, El Mohsen AM, Ibrahim IM, Mohey-Eddin MH, Elsaie ML. Effectiveness of topical peppermint oil on symptomatic treatment of chronic pruritus. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2016;9:333-338. Published 2016 Oct 11. doi:10.2147/CCID.S116995
- Wuthi-Udomlert, M., Chotipatoomwan, P., Panyadee, S., & Gritsanapan, W. (2011). Inhibitory effect of formulated lemongrass shampoo on malassezia furfur: A yeast associated with dandruff. Southeast Asian Journal of Tropical Medicine and Public Health, 42(2), 363–369.