Ludzki mózg: 6 ciekawych faktów

Ludzki mózg: 6 ciekawych faktów
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ludzki mózg zawsze był, jest i będzie źródłem niezliczonych tajemnic i fascynacji. Jednak obecnie posiadamy o wiele większą wiedzę na temat tego, w jaki sposób działa.

Napisano tysiące książek na temat najważniejszego organu w ciele człowieka, jakim jest ludzki mózg. Jednak mimo tego sposób jego działania i jego potencjał nadal pozostają niezbadaną tajemnicą dla nauki. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz ciekawe informacje na temat ludzkiego mózgu, o których zapewne nie miałaś pojęcia.

Wraz z upływem lat pojawia się coraz więcej badań naukowych na temat tego fascynującego organu, które rzucają światło na związane z nim tajemnice. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat ludzkiech mózgu, które Cię zaskoczą!

Ludzki mózg: 6 interesujących faktów, o których nie miałaś pojęcia

1. Ciekawość

Mózg w dłoniach
Ciekawość to wrodzona właściwość naszych mózgów, która jest zależna od przebiegających w nich procesów chemicznych.

Czy jesteś ciekawa różnych rzeczy? To wielce prawdopodobne – w końcu czytasz ten artykuł na temat mózgu. Jednak powinnaś wiedzieć, że to, co skłoniło Cię do czytania, ma swoje naukowe uzasadnienie.

Kiedy coś przyciąga Twoją uwagę, można powiedzieć, że w procesach chemicznych w mózgu zachodzą zmiany. W ten sposób mózg przygotowuje Cię na przyswojenie większej ilości informacji i zwiększa Twoje umiejętności uczenia się dzięki wykorzystaniu dopaminy.

Według badań opublikowanych w 2014 r. w magazynie Cell właśnie dlatego zawsze łatwiej jest uczyć się o rzeczach, które Cię interesują.

2. Ludzki mózg może przetrwać do 5 minut bez dopływu tlenu

Aby funkcjonować, mózg potrzebuje stałego dopływu tlenu oraz składników odżywczych. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś jak długo możesz wytrzymać bez tlenu (w przypadku niedotlenienia mózgu)?

Według MedlinePlus, niektóre komórki mózgu zaczną obumierać zanim upłynie 5 minut od momentu odcięcia dopływu tlenu. Może do tego dojść jeśli na przykład będziesz wdychać dym z pożaru lub będziesz znajdować się na dużych wysokościach.

Może Cię również zainteresować: Sen dobrej jakości może zapobiegać chorobom mózgu

3. Rozmiar mózgu

Ludzki mózg
Rozmiar mózgu zmienił się w trakcie tysięcy lat ewolucji, w wyniku różnych przystosowań.

Ogólnie rzecz biorąc, mózgi mężczyzn są o 10% większe od mózgów kobiet. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że całe ich ciała są proporcjonalnie większe.

Jednak istnieje jedna część mózgu, która jest większa u kobiet: hipokamp. To część związana z pamięcią. Potwierdzają to choćby badania opublikowane w 2014 r. w dzienniku Neuroscience & Biobehavioral Reviews.

Kolejny interesujący fakt dotyczący rozmiaru mózgu wiąże się z tym, że neandertalczycy mieli największy mózg ze wszystkich znanych nam ludzi. Potwierdzają to badania opublikowane w 2012 r. w dzienniku Evolutionary Biology.

4. Ludzki mózg i GPS

Czy wiedziałaś, że używanie urządzenia GPS lub nawigacji, aby znaleźć lub dotrzeć do swojego celu zamiast korzystania z własnego zmysłu kierunku wywiera na Ciebie niekorzystny wpływ? Używanie GPS zmniejsza umiejętności mózgu, które ludzie rozwijali od czasów starożytnych.

Potwierdzają to badania opublikowane w 2017 r. w magazynie Nature. Dzięki wykorzystaniu rezonansu magnetycznego grupa naukowców przeprowadzających te badania była w stanie zaobserwować zmiany w niektórych częściach mózgu związanych z orientacją.

Ta wrodzona umiejętność bazuje na określonych połączeniach neuronów. Jeśli nie korzystamy regularniej z tej części mózgu, nie potrzebujemy jej już, a tym samym nie rozwijamy jej. Poza tym dokładnie to samo może dotknąć nasze inne umiejętności, które są zastępowane przez różne technologie.

5. Najlepszy wiek mózgu

Skan mózgu
Mózg zmienia się nie tylko w wyniku ewolucji. Jego struktura zmienia się również wraz z upływem lat, w trakcie życia każdego człowieka.

Mózg zaczyna spowalniać w okolicy 24. roku życia. Czy to Cię zaskakuje i martwi? Powinnaś również wiedzieć, że różne umiejętności poznawcze osiągają szczytowy etap rozwoju w różnym wieku.

Potwierdzają to wyniki badań opublikowane w 2014 r. w magazynie PLOS ONE. Autorzy przeprowadzili badania, aby ustalić wyniki działań poznawczych u osób w wieku nastoletnim oraz u dorosłych, wykorzystując  w tym celu próbkę graczy komputerowych.

Dzięki temu byli w stanie odkryć, że u uczestników badania od 24. roku życia pojawia się spadek czasu odpowiedzi.

6. Mózg: tajemniczy organ

Mózg zawsze będzie obiektem badań. Poza tym nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć wszystkich tajemnic, które go otaczają, ponieważ każda osoba jest wyjątkowa, a na rozwój mózgu wpływają liczne czynniki.

Z obiektywnych danych wynika, że mózg stanowi około 2% całkowitej wagi ciała, ale wykorzystuje jedną piątą energii i tlenu, które są potrzebne organizmowi.

Poza tym składa się w trzech czwartych w wody. Już zaledwie 2% odwodnienie organizmu może prowadzić do pojawienia się trudności poznawczych. Dlatego też nie powinnaś zapominać o piciu właściwych ilości wody w ciągu całego dnia, zwłaszcza pomiędzy posiłkami i jeśli bardzo się pocisz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gruber, M. J., Gelman, B. D., & Ranganath, C. (2014). States of Curiosity Modulate Hippocampus-Dependent Learning via the Dopaminergic Circuit. Neuron. https://doi.org/10.1016/j.neuron.2014.08.060
  • Grady, C. L., & Craik, F. I. (2000). Changes in memory processing with age. Current Opinion in Neurobiology. https://doi.org/10.1016/S0959-4388(00)00073-8
  • Esiri, M. M. (2007). Ageing and the brain. Journal of Pathology. https://doi.org/10.1002/path.2089
  • (2018). Retrieved 21 May 2020, from https://www.elsevier.com/es-es/connect/medicina/pesos-y-medidas-de-los-organos-del-cuerpo-humano
  • cerebral, H. (2020). Hipoxia cerebral: MedlinePlus enciclopedia médica. Retrieved 21 May 2020, from https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/001435.htm
  • Gruber, M. J., Gelman, B. D., & Ranganath, C. (2014). States of curiosity modulate hippocampus-dependent learning via the dopaminergic circuit. Neuron, 84(2), 486-496.
  • Ruigrok, A. N., Salimi-Khorshidi, G., Lai, M. C., Baron-Cohen, S., Lombardo, M. V., Tait, R. J., & Suckling, J. (2014). A meta-analysis of sex differences in human brain structure. Neuroscience & Biobehavioral Reviews, 39, 34-50.
  • Leigh, S. R. (2012). Brain size growth and life history in human evolution. Evolutionary Biology, 39(4), 587-599.
  • Javadi, A. H., Emo, B., Howard, L. R., Zisch, F. E., Yu, Y., Knight, R., … & Spiers, H. J. (2017). Hippocampal and prefrontal processing of network topology to simulate the future. Nature communications, 8(1), 1-11.
  • Thompson, J. J., Blair, M. R., & Henrey, A. J. (2014). Over the hill at 24: Persistent age-related cognitive-motor decline in reaction times in an ecologically valid video game task begins in early adulthood. PloS one, 9(4).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.