Loratadyna: stosowanie i przeciwwskazania

Loratadyna: stosowanie i przeciwwskazania
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Loratadyna to lek, który wchodzi w interakcję z receptorami histaminy H1. Mówiąc dokładnie, konkuruje z histaminą i wiąże się z nią.

Loratadyna to aktywny lek antyhistaminowy H-1 używany do leczenia objawów alergii. Podaje się ją głównie doustnie. W przeciwieństwie do innych leków antyhistaminowych, takich jak astemizol czy terfenadyna, lek ten nie ma działania uspokajającego.

Dzieje się tak z powodu niewielkiego przenikania leku do ośrodkowego układu nerwowego. Poza tym ma niewielkie powiązania z receptorami H-1 w tej części ciała. Co więcej, nie wywołuje częstoskurczu komorowego.

Lekarze przepisują zazwyczaj ten lek antyhistaminowy wraz z pseudoefedryną, środkiem udrażniającym górne drogi oddechowe, który przydaje się w leczeniu przeziębień i objawów alergicznych.

Pod tym względem loratadyna może zmniejszać objawy przewlekłej pokrzywki i innych alergii skórnych. Poza tym sprawdza się w leczeniu objawów alergicznego zapalenia zatok, takich jak kichanie, katar i swędzenie.

Co więcej, pomaga zmniejszyć objawy alergicznego zapalenia spojówek i takie symptomy jak łzawienie oraz swędzenie oczu.

Jakie bodźce wywołują objawy alergiczne?

Kichająca kobieta

Alergia to przesadna reakcja organizmu na cząsteczki lub substancje, które są nieszkodliwe dla większości białek. Substancje, na które możemy być uczuleni, są nazywane “alergenami”, a objawy to “reakcja alergiczna”.

Gdy dany alergen wnika do ciała, układ odpornościowy osoby cierpiącej na alergię odpowiada produkując wiele przeciwciał. Takie mechanizmy ochronne są wrodzone.

Być może wiesz już, że przeciwciała to cząsteczki białek odpowiadające za atakowanie każdej obcej substancji, która dostaje się do organizmu.

Przeciwciało wysyła chemicznych pośredników po wystawieniu na działanie alergenów, wywołując tym samym typowe objawy reakcji alergicznej.

Zaliczamy do nich:

  • Stan zapalny skóry, swędzenie i wysypki,
  • Zaczerwienienie i łzawienie oczu,
  • Kichanie, kasłanie i drapanie w gardle,
  • Zmiany chorobowe na skórze i w układzie oddechowym, a nawet wymioty.

W jaki sposób loratadyna wpływa na organizm?

Tabletki wysypane ze słoiczka - loratadyna

Jak już zauważyliśmy, loratadyna to lek, który wchodzi w interakcje z antagonistami receptorów histaminy H1. Mówiąc dokładnie, konkuruje z histaminą, aby powiązać się z tymi receptorami.

Poza tym jest to zmuszający do rywalizacji bloker, który nie pozwala histaminie powiązać się z jej receptorem. Tym samy hamuje wpływ histaminy na receptory w przewodzie trawiennym, macicy, dużych naczyniach krwionośnych oraz mięśniach oskrzeli.

Antagoniści H1 mają kilka właściwości, które łączą je z blokerami antycholinergicznymi, przeciwskurczowymi, zwojowymi i adrenergicznymi.

Jednak loratadyna praktycznie nie ma działania antycholinergicznego. Badania in vitro wykazały, że lek ten ma niewielką skłonność do łączenia się z receptorami cholinergicznymi i alfa-adrenergicznymi.

Przeciwwskazania do stosowania loratadyny

Lekarz wyjaśniający działanie leków

Oczywiście osoby nadwrażliwe na ten lek nie powinny go przyjmować. Mała aktywność antycholinergiczna antyhistamin H1 może zagęszczać wydzielinę oskrzelową.

Poza tym mogłoby to pogorszyć ostre ataki astmy. Jednak takie działanie antycholinergiczne nie wyklucza wykorzystania antyhistamin u pacjentów z astmą. Zwłaszcza gdy mówimy o wykorzystywaniu takich leków jak loratadyna, które zawierają minimalną ilość składnika antycholinergicznego.

Oprócz tego laratadyna może wywoływać u niektórych pacjentów ospałość i zmęczenie. Właśnie dlatego należy informować przyjmujących ją pacjentów o niebezpieczeństwie związanym z prowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem maszyn.

Warto również zaznaczyć, że nadal trwają badania nad bezpieczeństwem i skutecznością tego leku u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2. roku życia. Dlatego też lekarze nie powinni go im przepisywać.

Co więcej, również kobiety w ciąży powinny unikać przyjmowania loratadyny, ponieważ przenika ona częściowo do mleka matki.

Loratadyna jest często stosowana w leczeniu alergii

Główne działanie tego leku polega na wchodzeniu w interakcje z receptorami histaminy H1, aby nie dopuścić do tego, by powiązała się z nimi histamina.

Poza tym nie wywołuje ospałości u większości osób, które go stosują. Jednak istnieje kilka przeciwwskazań, które wynikają z ewentualnych komplikacji, jakie może wywołać.

Zwróć się do swojego lekarza lub farmaceuty, aby uzyskać odpowiedź na dręczące Cię pytania, które dotyczą leczenia loratadyną. Nie wahaj się również poinformować ich o wszelkich działaniach niepożadanych, jakie wystąpiły u Ciebie po przyjęciu tego leku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.