Okołoustne zapalenie skóry: objawy i leczenie

Okołoustne zapalenie skóry jest chorobą skóry. Objawami przypomina inne patologie, takie jak trądzik różowaty. W tym artykule opowiemy o objawach i zalecanym leczeniu okołoustnego zapalenia skóry.
Okołoustne zapalenie skóry: objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2021

Okołoustne zapalenie skóry jest chorobą dermatologiczną, która jest widoczna szczególnie wokół ust. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji i głównej charakterystyce. Specjaliści często nazywają to również okołowargowym zapaleniem skóry.

Jest to choroba, która ma podobne objawy jak inne, bardziej rozpoznawalne problemy skórne, takie jak trądzik, trądzik różowaty, kontaktowe zapalenie skóry, a nawet półpasiec. Stąd okołoustne zapalenie skóry wymaga dokładnej, właściwej diagnozy, aby możliwe było przeprowadzenie właściwego leczenia.

Okołoustne zapalenie skóry nie jest zaraźliwe. Osoba, która na nią cierpi, nie może przekazać jej innej osobie poprzez kontakt. Nie jest to też choroba, którą można zaklasyfikować jako niebezpieczną. Głównym czynnikiem wpływającym na jakość życia jest estetyka.

Grupy, które cierpią na tę chorobę najczęściej i najbardziej dotknięte jej objawami to młode kobiety i dzieci. Wzrost przypadków obserwowany jest w ostatnich latach, głównie w krajach uprzemysłowionych. Ponadto rozwój tej choroby wiąże się z intensywnym stosowaniem kremów kosmetycznych.

Przyczyny okołowargowego zapalenia skóry

Etiologia tej choroby nie jest jasna. Lekarze uważają, że okołoustne zapalenie skóry występuje u osób z pewnymi predyspozycjami do alergii skórnych. Skóra pacjentów jest często bardziej wrażliwa na działanie pewnych substancji, które powodują objawy.

Substancje, które nauka zidentyfikowała jako wyzwalacze tego problemu skórnego, to:

  • Kremy steroidowe: te nakładane na twarz
  • Pasty do zębów: sprzedawane z fluorem
  • Różne kremy kosmetyczne: od kosmetyków do makijażu po filtry przeciwsłoneczne
  • Steroidy do stosowania do nosa lub układu oddechowego: nawet te wskazane w chorobach, takich jak astma
  • Środki antykoncepcyjne: głównie w postaci doustnej
Kosmetyki do makijażu

Niektóre kosmetyki mogą przyczyniać się do wystąpienia objawów okołoustnego zapalenia skóry.

Okołoustne zapalenie skóry ma związek również ze złą higieną twarzy, spowodowaną brakiem odpowiedniego oczyszczania lub użyciem nieodpowiednich kosmetyków.

W przypadku niemowląt to oczywiście rodzice odgrywają kluczową rolę w tym, aby nie dopuścić do powstania okołoustnego zapalenia skóry, zapewniając swoim dzieciom właściwą codzienną higienę.

U niektórych kobiet w wieku rozrodczym za wystąpieniem objawów stoją zmiany hormonalne wynikające z cyklu miesiączkowego. Dla nich zapalenie skóry ma charakter cykliczny i pojawia się co miesiąc z podobną częstotliwością.

Szczególna sytuacja ma miejsce u małych dzieci. Mianowicie ślina wokół ust powoduje podrażnienie, które może doprowadzić do okołowargowego zapalenia skóry. Krótko mówiąc, jest to odmiana kontaktowego zapalenia skóry.

Czym charakteryzuje się okołoustne zapalenie skóry

Typowym objawem klinicznym tej choroby jest pojawienie się małych czerwonych guzków na obszarze suchej, zaczerwienionej skóry. Czasami te guzki mogą zawierać ropę.

Lokalizacja zmian zawsze znajduje się wokół ust. Głównie dotknięte są fałdy nosa i fałdy warg. Należy wspomnieć, że około dwóch milimetrów skóry przy wargach jest zwykle pozbawionych objawów.

Oprócz zmian skórnych pacjenci zgłaszają ból, pieczenie lub swędzenie w dotkniętym obszarze. Te objawy towarzyszące nie zawsze są obecne i mogą nie utrzymywać się przez cały czas zapalenia.

Na podstawie objawów i objawów lekarze stawiają diagnozę, przeprowadzając badanie fizykalne. W przeciwieństwie do trądziku okołoustne zapalenie skóry nigdy nie powoduje powstawania zaskórników. Z drugiej strony różnica w przypadku trądziku różowatego polega na umiejscowieniu, ponieważ nie pojawia się on wokół ust.

Rzadko konieczna jest biopsja. Diagnoza jest zwykle jasna po badaniu lekarskim. Jednak gdy wymagana jest anatomia patologiczna zmian, prawdopodobne jest, że obecne są bardziej agresywne warianty choroby.

Niemowlę ze zmianami skórnymi na policzkach

U dzieci istotne jest odróżnienie okołowargowego zapalenia skóry od atopowego zapalenia skóry lub egzemy.

Odkryj: Trądzik niemowlęcy: przyczyny i leczenie

Zalecane leczenie

Ogólna zasada leczenia okołowargowego zapalenia skóry polega na unikaniu czynników wyzwalających. Kiedy zmiany są już obecne, ogólne środki dotyczą usunięcia możliwych czynników sprawczych. W każdym przypadku usuwanie powinno być stopniowe, aby uniknąć efektów z odbicia.

Pacjent powinien stosować zalecane środki w życiu codziennym nawet po ustąpieniu zmian chorobowych, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba, która cierpiała na tę chorobę, ponownie na nią zapadnie. Dlatego środki, o których należy pamiętać, to:

  • Używaj tylko kosmetyków przebadanych dermatologicznie ze składem, który został już przebadany na skórze.
  • Myj twarz co wieczór i uczyń z tego codzienny nawyk.
  • Dokładnie osusz skórę, bez pocierania i tarcia, korzystając z niedrażniącego ręcznika
  • Używaj kremów nawilżających, które nie mają w składzie kortykoidów.

W niektórych przypadkach lekarz może przepisać antybiotyki, aby wyeliminować aktywne zmiany. Najczęściej stosowanymi lekami są tetracykliny i erytromycyna, stosowane miejscowo w postaci kremu lub doustnie.

Ponadto coraz częściej badaną i stosowaną opcją leczenia jest krem pimekrolimus o stężeniu 1%. Badania naukowe wykazały szybką poprawę objawów u pacjentów, którzy stosowali ten krem.

Chociaż pimekrolimus jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla pacjentów, którzy w przeszłości stosowali steroidy, należy wziąć pod uwagę długoterminowe skutki uboczne jego stosowania. To temat budzący dyskusje i dzielący środowisko naukowe.

Mając na uwadze wszystkie wspomniane powody, leczenie okołoustnego zapalenia skóry musi przebiegać pod okiem specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tolaymat, Leila, and Matthew R. Hall. “Dermatitis, Perioral.” StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing, 2018.
  • Garnacho-Saucedo G, Salido-Vallejo R, Moreno-Giménez JC. Atopic Dermatitis: Update and Proposed Management Algorithm. Actas Dermo-Sifiliogr. 2013;104(1):4-16.
  • Morrison, Rachel. “Primary care: Not your typical dermatitis: Treating perioral dermatitis in the pharmacy.” AJP: The Australian Journal of Pharmacy 99.1179 (2018): 70.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.