Lekki i pyszny hummus na bazie ciecierzycy - palce lizać!

Gdy już raz go skosztujesz, bardzo trudno będzie Ci się oprzeć. Hummus na bazie ciecierzycy jest pyszną przekąską, a jego przygotowanie zajmuje dosłownie chwilkę. Musisz wypróbować!
Lekki i pyszny hummus na bazie ciecierzycy - palce lizać!

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Hummus wykonany na bazie ciecierzycy jest ulubioną przekąską wielu osób na całym świecie. Doskonale się sprawdza w dietach wegańskich i wegetariańskich. Pochodzi z krajów arabskich, ale przyrządza się go również w basenie Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie.

Zdaniem niektórych osób, hummus pochodzi z Egiptu. Choć opinie są podzielone, wiemy z całą pewnością, że w języku arabskim słowo: “hummus” oznacza nic innego jak właśnie ciecierzycę.

Jest doskonałym dodatkiem do dań, ale sprawdza się również jako przystawka. Nic zatem dziwnego, że cieszy się popularnością na całym świecie. Można go jeść z pitą, ale nie smakuje gorzej również na zwykłych tostach. Możesz w nim maczać marchewkę pokrojoną w patyczki oraz inne surowe warzywa. Liczba opcji jest nieskończona!

Lekki hummus na bazie ciecierzycy – jak go przygotować?

Choć hummus sam w sobie stanowi lekką przekąskę, wiele osób zastanawia się, jak można przygotować jeszcze lżejszą jej wersję. Chodzi generalnie o to, by zmniejszyć liczbę tuczących składników nie tracąc przy tym wyjątkowego smaku tej przekąski. Oto nasz przepis na lekki hummus:

Hummus w misce

Składniki (na 3-4 porcje)

  • Sok z połowy cytryny
  • 1 łyżeczka soli (5 g)
  • 1/4 szklanki letniej wody (50 ml)
  • 2 łyżki tahini (30 g)
  • 2 ząbki czosnku
  • Oliwa z oliwek (preferowana przez Ciebie ilość)
  • 2,5 szklanki ugotowanej ciecierzycy (500 g)
  • 1 łyżeczka kminu rzymskiego w proszku (5 g)
  • Do dekoracji: pokrojona natka pietruszki lub czerwona papryka w proszku
  • Dodatkowe przyprawy do smaku: kminek, kolendra

Sposób przygotowania

  1. Aby nasz hummus naprawdę był lekki, najpierw należy umieścić ugotowaną ciecierzycę w miseczce z letnią wodą tak, aby woda całkowicie ją przykryła. Pozostaw ciecierzycę na około godzinę – dzięki temu odpadnie skórka.
  2. Po upływie tego czasu zaczniemy przyrządzać hummus. W tym celu odcedź ciecierzycę aby pozbyć się skórki, która się już oddzieliła. Wylej prawie całą wodę, zachowaj tylko nieco.
  3. Następnie zmiażdż ciecierzycę na papkę za pomocą blendera.
  4. Osobno zgnieć świeże ząbki czosnku.
  5. Wyciśnij sok z połowy cytryny i dodaj go do pasty z ciecierzycy, uwaga – cytryna nie powinna być zbyt duża.
  6. Umieść wszystkie składniki w miseczce i dokładnie wymieszaj za pomocą blendera na średnich obrotach, stopniowo dodając oliwę z oliwek.
  7. Gdy wszystko będzie już gotowe, posmakuj hummus i dodaj przypraw zależnie od potrzeb. Udekoruj i możesz podawać!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł: Pulpety z ciecierzycy i komosy ryżowej – prosty i pyszny przepis

W jaki sposób przygotować tahini?

Składniki

  • Szczypta soli
  • 2 łyżki sezamu (30 g)
  • 1 łyżka wody (15 ml)
  • 1 łyżka oliwy z oliwek (15 ml)

Sposób przygotowania

  1. Wypłucz sezam w dużej ilości wody. Bardzo ważne, by później dokładnie go odcedzić i nieco osuszyć.
  2. Następnie upraż sezam na mocno rozgrzanej patelni (proces prażenia zapewnia intensywniejszy smak).
  3. Uprażone nasiona sezamu umieść w miseczce, następnie dodaj oliwę z oliwek, wodę i odrobinę soli – wszystko dokładnie zmiksuj. Rób to tak długo aż całość przyjmie konsystencję lekkiej, jednolitej pasty.
Sezam

Warto zaznaczyć, że sekretem powodzenia w tym przepisie jest zrównoważone korzystanie z oliwy z oliwek. Im mniej jej użyjesz tym lepiej. Jeśli chodzi o przechowywanie naszego hummusu, trzymaj go w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce – maksymalnie do 3 dni. Ponieważ nie zawiera konserwantów, po tym czasie może zacząć się psuć.

Jeżeli lubisz pikantne potrawy, możesz wypróbować wersję hummusu z 2 lub 3 łyżeczkami ostrej papryki w proszku bądź z pieprzem cayenne. Niektórzy lubią też wzmacniać smak czarnym pieprzem – wszystko jednak zależy od osobistych preferencji i gustu kulinarnego.

Lekki hummus na bazie ciecierzycy dostarcza nam doskonałej wymówki aby sięgnąć po pyszną przekąskę w dowolnym momencie dnia. Warto przygotować go w domu – będzie wtedy naturalny i zawsze będziemy mieli go pod ręką. Z czasem możesz postanowić zmodyfikować swój przepis tak, aby pasta w Twoim wydaniu była niepowtarzalna.

Palce lizać!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wallace, T. C., Murray, R., & Zelman, K. M. (2016). The nutritional value and health benefits of chickpeas and hummus. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu8120766
  • Hirsch, D., & Tene, O. (2013). Hummus: The making of an Israeli culinary cult. Journal of Consumer Culture. https://doi.org/10.1177/1469540512474529
  • Geranios, N. K. (2014). Why is US growing more chickpeas? In a word, hummus. Daily News. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.scitotenv.2016.02.036

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.