Leki wywołujące senność: poznaj główne z nich
Leki wywołujące senność stanowią dość dużą część powszechnie używanych medykamentów, dlatego należy je poznać. Ignorowanie tego działania niepożądanego może wywoływać niebezpieczne wypadki.
Wiele osób odczuwa zmęczenie w ciągu dnia i nie stanowi to powodu do nadmiernego niepokoju. Jednak musisz zwracać uwagę na ten objaw jeżeli przyjmujesz leki. Wszystko dlatego, że istnieją leki wywołujące senność.
Większość lekarzy informuje pacjentów o ewentualności wystąpienia działań niepożądanych. Mimo tego i tak należy zadbać o samodzielne poznanie wszystkich informacji związanych z kuracją nowym lekiem. Znajomość jego sposobu działania pomoże Ci uchronić się przed wystąpieniem ewentualnych komplikacji.
Niektóre z powszechnie używanych leków, na przykład benzodiazepiny, mogą wywoływać uczucie nadmiernej senności. Takie środki zwiększają ryzyko wystąpienia wypadków w pracy oraz kolizji w ruchu drogowym u pacjentów, którzy nie są świadomi ich działań niepożądanych.
Dlatego też aby uniknąć niespodziewanych wypadków, musisz mieć świadomość ich skutków ubocznych.
Leki wywołujące senność i ich główne cechy charakterystyczne
Senność to częsty objaw, który pojawia się podczas przyjmowania leków. Dotyka około 20% dorosłych w krajach rozwiniętych. Może nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak wypadki komunikacyjne, wypadki w pracy lub inne problemy zdrowotne. Poza tym może wywierać znaczący wpływ na wyniki nastolatków w szkole.
Oto najczęstsze przyczyny stojące za odczuwaniem senności w ciągu dnia:
- Niedobór snu: To najczęstsza przyczyna senności. Badania sugerują, że spanie 6 godzin każdej nocy przez 14 dni prowadzi do znaczącego spadku funkcji neurobiologicznych.
- Przyjmowanie leków: Senność to jeden z najczęstszych skutków ubocznych terapii lekowej, który może wywierać wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
- Stosowanie niedozwolonych substancji.
- Bezdech senny.
W dalszej części artykułu zamieściliśmy niektóre leki, które mogą wywoływać uczucie senności. Zapamiętaj je i skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz jakiekolwiek pytania.
Alfa-blokery
Te leki są wykorzystywane do leczenia nadciśnienia, łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz choroby Raynauda. Alfa-blokery mogą odpowiadać za spadek ilości snu w nocy, uczucie zmęczenia oraz senności odczuwanej w ciągu dnia.
Przeczytaj również: Przyrost wagi – które leki mogą go powodować?
Benzodiazepiny mogą wywoływać senność
Na rynku istnieje ponad 90 różnych zarejestrowanych marek i około 30 związków, które są reklamowane jako leki przeciwlękowe, hipnotyczne i środki rozluźniające mięśnie. Do leków, które należą do rodziny benzodiazepinów, zaliczamy bromazepam, clonazepam, klorazepan, midazolam, czy też lorazepam.
Leki tego typu zmniejszają niepokój oraz zwiększają działanie substancji znanej pod nazwą GABA, która odpowiada za hamowanie aktywizacji ośrodkowego układu nerwowego. Z tego powodu leki tego typu mogą wywoływać nadmierne uczucie senności ze względu na wyżej wspomniane działanie.
Musisz zachować ostrożność, jeśli przyjmujesz te leki i masz wykonać zadanie, która wymaga od Ciebie dużej koncentracji.
Leki przeciwhistaminowe H1 pierwszej generacji
Te leki blokują receptory histaminowe H1. Dzięki temu nie pozwalają, aby histamina wiązała się ze strukturami H1 i umożliwiała działanie substancji.
Histamina to substancja chemiczna związana z alergiami. Kiedy poziom histaminy osoby wchodzącej w kontakt z substancją, na którą jest uczulona, gwałtownie się zwiększa, wytwarza ona powszechnie znane objawy związane z reakcjami alergicznymi.
Jednak takie leki jak difenhydramina mogą również hamować działanie ośrodkowego układu nerwowego i prowadzić do wystąpienia bardzo dużego uczucia senności.
Przeczytaj również: Leki nie działają? – 6 błędów, które mogą mieć wpływ
Antydepresanty
Niektóre badania sugerują, że antydepresanty o działaniu uspokajającym poprawiają harmonogram snu u osób z epizodami depresyjnymi, które cierpią na bezsenność.
To jeden z powodów, który sprawił, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób przyjmujących antydepresanty o lekkim działaniu uspokajającym. Uczucie senności mogą wywoływać takie antydepresanty jak trazodon czy mirtazapina.
Inne leki, które mogą wywołać senność
Istnieje również wiele innych leków, które mają podobne skutki uboczne do tych opisanych powyżej. Poniżej zamieściliśmy najważniejsze z nich, które są przyjmowane najczęściej. Jednak pamiętaj, że nie jest to pełna lista, a senność mogą wywołać również inne środki medyczne.
- Leki przeciwwymiotne,
- Przyjmowanie witaminy A w zbyt dużych ilościach,
- Leki rozluźniające mięśnie,
- Środki przeciwpadaczkowe,
- Leki nasenne.
Podsumowanie
Musisz wiedzieć, jakie leki mogą wywoływać nadmierną senność. Dzięki temu będziesz miała świadomość ich ewentualnych działań niepożądanych, co pomoże Ci uniknąć nieprzewidywalnych wypadków. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z lekami, które stosujesz, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.
A przede wszystkim nigdy nie przyjmuj leków na własną rękę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MJ. Barbanoja, RM. Antonijoana, C. García-Geaa, S. Closa, E. Grasaa, S. Giméneza, Fármacos que pueden producir somnolencia excesiva, Elsevier, https://www.elsevier.es/es-revista-vigilia-sueno-270-articulo-farmacos-que-pueden-producir-somnolencia-13109171
- F. Cañellasa, Uso de los antidepresivos en el tratamiento del insomnio, Elsevier, https://www.elsevier.es/es-revista-vigilia-sueno-270-articulo-uso-los-antidepresivos-el-tratamiento-13062068
- Benjamín Valente-Acosta, Paul David Uribe Jaimes, Fármacos inductores del sueño, https://www.researchgate.net/publication/311675265_Farmacos_inductores_del_sueno
- Goel N, Rao H, Durmer JS, Dinges DF. Neurocognitive consequences of sleep deprivation. Semin Neurol. 2009;29(4):320–339. doi:10.1055/s-0029-1237117