Leki przeciwwymiotne zapobiegające nudnościom i wymiotom

Niektóre leki stosowane w walce z rakiem mogą powodować nudności i wymioty. Na szczęście istnieje już wiele środków, które są skuteczne w zapobieganiu i łagodzeniu nudności i wymiotów związanych z chemioterapia. Mając to na uwadze, chcemy dzisiaj porozmawiać o lekach przeciwwymiotnych.
Leki przeciwwymiotne zapobiegające nudnościom i wymiotom

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Na rynku dostępne są specyfiki znane jako leki przeciwwymiotne, które skutecznie zapobiegają nudnościom i wymiotom różnego pochodzenia. Mogą na przykład pomóc złagodzić nieprzyjemne skutki uboczne chemioterapii.

Ważne jest, aby rozróżnić oba terminy. Nudności to nieprzyjemne uczucie w gardle i żołądku, które często poprzedza wymioty. Zwykle pojawia się wraz z innymi objawami, takimi jak bladość, pocenie się i nadmierne wydzielanie śliny.

W niektórych przypadkach może to również wiązać się ze spadkiem ciśnienia i spadkiem liczby uderzeń serca na minutę. Po nudnościach dochodzi do dławienia się, co jest spowodowane samym wymiotowaniem. Są to silne skurcze mięśni ściany brzucha. Ich celem jest wytworzenie ciśnienia niezbędnego do wymiotów.

Krztuszenie się może wystąpić podczas wymiotów, przed nimi lub po. Wreszcie wymioty to szybkie i energiczne opróżnianie lub wydalanie treści żołądkowej. Czasami może to oznaczać wydalenie treści jelitowej.

Co to są leki przeciwwymiotne?

Leki przeciwwymiotne pomagają zapobiegać nudnościom i wymiotom. Zwykle są przepisywane w celu leczenia choroby lokomocyjnej i skutków ubocznych następujących grup farmakologicznych:

  • Opioidowe leki przeciwbólowe,
  • Ogólne środki znieczulające,
  • Chemioterapia (jako forma leczenia raka).
Wymiotujący mężczyzna

Istnieją cztery różne grupy leków przeciwwymiotnych w zależności od mechanizmu działania, które reprezentują. Dzięki temu będą skuteczne w różnych sytuacjach, w zależności od przyczyny wywołującej nudności i wymioty.

W tym sensie przyjrzymy się najpowszechniejszym lekom przeciwwymiotnym, które pomagają zapobiegać nudnościom i wymiotom różnego pochodzenia.

Leki przeciwwymiotne zapobiegające nudnościom i wymiotom

W ciąży

Nudności i wymioty w ciąży dotykają około 80% kobiet. Objawy te są na ogół łagodne i zwykle ustępują do 20 tygodnia ciąży.

Istnieją bardzo ograniczone dowody kliniczne dotyczące leczenia nadmiernych wymiotów ciężarnych kobiet. Ponadto w większości przypadków badania obejmowały pacjentki, które miały te objawy w ich najłagodniejszej postaci.

Pod tym względem mamy doksylaminę, przeciwwymiotnego antagonistę receptorów histaminowych H1, sprzedawaną między innymi pod nazwą handlową Diclectin.

W drugiej linii lekarze zwykle podają metoklopramid, antagonistę dopaminy. Jednak pacjenci nie powinni przyjmować tego leku dłużej niż 5 dni, w dawce 10 mg do trzech razy dziennie. Lekarze mogą również przepisać ondansetron jako drugą linię obrony.

Trzecią opcja może być metyloprednizolon, którego ilość będzie dostosowana do minimalnej skutecznej dawki.

W chemioterapii

Niektóre leki, które pomagają zwalczać raka, mogą powodować nudności i wymioty. Na szczęście istnieje już wiele leków, które są skuteczne w zapobieganiu i łagodzeniu nudności i wymiotów spowodowanych przez chemioterapię.

Jak działają leki przeciwwymiotne?

Do najczęstszych leków przeciwwymiotnych stosowanych w tych przypadkach należą:

  • Kortykosteroidy: są one z powodzeniem stosowane od wielu lat, zwłaszcza w celu zapobiegania opóźnionym nudnościom i wymiotom. Przykładem takich leków jest deksametazon, który ma wiele różnych form podawania.
  • Antagoniści serotoniny: blokują naturalne substancje, które wysyłają do mózgu sygnał wywołujący wymioty. Zapobiegają zarówno ostrym, jak i opóźnionym nudnościom i wymiotom. Niektóre z najczęstszych to ondansetron, granisetron i dolasetron.
  • Inhibitory NK-1: to najnowsze rodzaje leków przeciwwymiotnych. Aprepitant jest stosowany, gdy pacjenci otrzymują chemioterapię, która z dużym prawdopodobieństwem wywoła ostre lub opóźnione nudności i wymioty. Pacjenci mogą je przyjmować przed sesją chemioterapii i przez dwa dni po niej.

Leki przeciwwymiotne na zawroty głowy lub chorobę lokomocyjną

Zawroty głowy, które pojawiają się podczas podróży, nazywane są również chorobą lokomocyjną. Jest to pojawienie się nudności, wymiotów i objawów, które powstają w wyniku powtarzającego się liniowego i kątowego przyspieszania i zwalniania.

choroba lokomocyjna

Aby złagodzić objawy, eksperci zalecają przyjmowanie leku zmniejszającego zawroty głowy. Zatem zalecenia są następujące:

  • Dorośli: 2 godziny przed wyjazdem zażyj 30 mg przewwymiotnej cynaryzyny. Dawkę można podawać co 8 godzin. Pacjenci mogą również przyjmować od 50 do 100 mg dymenhydratów (Biodramina) co 6 lub 8 godzin.
  • Dzieci: ważne jest, aby dostosować dawkę zgodnie z etykietą każdego leku. Dzieciom nie należy podawać tietilperazyny.

Wnioski dotyczące zapobiegania nudnościom i wymiotom

Na szczęście obecnie dysponujemy szeroką gamą terapii zapobiegających nudnościom i wymiotom z różnych przyczyn. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tych leków.

W ten sposób będziesz mieć pewność, że dobrze przeprowadzisz leczenie i poprawisz skuteczność terapeutyczną, jaką oferują leki przeciwwymiotne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Madridejos Mora, R., & Hernández Corredoira, V. (2005). Antieméticos. FMC – Formación Médica Continuada En Atención Primaria. https://doi.org/10.1016/s1134-2072(05)71267-6
  • Castro, M. C., Araújo, S. A. de, Mendes, T. R., Vilarinho, G. S., & Mendonça, M. A. O. (2014). Effectiveness of antiemetics in control of antineoplastic chemotherapy-induced emesis at home. Acta Paulista de Enfermagem. https://doi.org/10.1590/1982-0194201400069
  • Bhardwaj, N., Bala, I., Kaur, C., & Chari, P. (2004). Comparison of Ondasetron with Ondansetron Plus Dexamethasone for Antiemetic Prophylaxis in Children Undergoing Strabismus Surgery. Journal of Pediatric Ophthalmology and Strabismus.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.