Leki kompatybilne z karmieniem piersią
W czasie ciąży kobieta powinna ograniczyć do minimum przyjmowanie leków i brać tylko te, które zapisał lekarz. Czy zasada ta obowiązuje też podczas laktacji? Czy istnieją leki kompatybilne z karmieniem piersią? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedź na to pytanie.
Laktacja a leki
Nie ma lepszego pokarmu dla dziecka niż mleko matki. Oto najważniejsze zalety karmienia piersią:
- Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.
- Dostarcza przeciwciał chroniących przed infekcjami, biegunkami, alergiami i innymi dolegliwościami.
- Pokarm matki jest lekkostrawny.
- Ogranicza ryzyko występowania zaparć.
- Zapewnia dobre zdrowie na całe życie.
Laktacja służy także matce. Obniża bowiem ryzyko wystąpienia:
- Raka piersi i jajników
- Cukrzycy typu 2
- Depresji poporodowej
- Anemii
- Osteoporozy
Warto więc uświadamiać matkom, że karmienie piersią to najlepsza opcja. Świeżo upieczona mama powinna wiedzieć, że nie należy rezygnować z karmienia bez ważnego powodu.
Przyjmowanie większości leków nie oznacza konieczności odstawienia dziecka od piersi. Wiele kobiet zapewne zastanawia się czy przyjmowane przez nie substancje nie zaszkodzą dziecku, tak jak dzieje się to podczas ciąży. Dlatego też wydaje im się, że podczas brania leków nie powinny kontynuować karmienia.
To jednak błędne myślenie. Niewiele leków zagraża karmionemu dziecku. Lekarz powinien ocenić kompatybilność preparatów z laktacją. Zawsze możesz się do niego zgłosić po poradę.
Poza tym, wielokrotnie sięgamy po leki, by złagodzić dolegliwości, na które nie trzeba ich stosować. Zawsze lepiej unikać przyjmowania tego, czego nie potrzebujemy.
Czytaj dalej: Zapalenie sutka – charakterystyka i klasyfikacja
Poznaj leki kompatybilne z karmieniem piersią
By ustalić czy dany lek jest kompatybilny z karmieniem piersią, najlepiej udać się do lekarza i z nim porozmawiać. Wiele leków można spokojnie stosować podczas laktacji:
- Paracetamol nie stanowi problemu. Nadużywanie leków nigdy nie jest zalecane, więc nie stosuj ich, gdy nie musisz.
- Pewne grupy antybiotyków także są kompatybilne z karmieniem piersią. W tym przypadku lekarz wskaże, jakie preparaty możesz bezpiecznie stosować.
- Insulina również nie zagraża dziecku. Prawie wszystkie hormonu można bezpiecznie brać podczas laktacji, poza estrogenami, które mogłyby zmniejszyć wydzielanie mleka. Dlatego lepiej skonsultować z lekarzem stosowanie antykoncepcji.
- Prawie wszystkie leki przeciwdrgawkowe, antyreumatyczne, na tarczycę, na zapalenia układu pokarmowego i immunosupresyjne także są kompatybilne.
- Jeśli musisz iść do dentysty, wiedz, że znieczulenie miejscowe, antybiotyki i leki przeciwzapalne także są bezpieczne.
Czytaj dalej: Niepożądana reakcje na leki – jak wyglądają?
Których leków nie należy brać?
Oto leki, których przyjmowanie pediatrzy odradzają:
- Niektóre preparaty przeciwzakrzepowe.
- Pewne neoplastony.
- Pochodne ergotaminy stosowane przy migrenach, gdyż hamują wydzielanie prolaktyny.
- Leki psychotropowe.
- Narkotyki (amfetamina, kokaina, alkohol itp.)
- Leki o wysokiej zawartości jodu.
- Leki antynowotworowe.
Zasady ostrożności przy przyjmowaniu leków kompatybilnych
Chociaż większość leków nie stanowi niebezpieczeństwa dla dziecka, warto zawsze skonsultować się z lekarzem dla pewności.
Warto mieć na uwadze następujące aspekty:
- Należy zawsze zachowywać ostrożność przy przyjmowaniu leków. Dlatego gdy można poradzić sobie z bólem czy dolegliwościami bez brania tabletek, lepiej z nich zrezygnować,
- Jeśli matka lub dziecko mają problemy zdrowotne (kłopoty z nerkami, niedobór glukozo-6-fosfatazy) pewne leki mogą im zagrażać. Dlatego warto zawsze najpierw porozmawiać z lekarzem.
- Nie powinno się przyjmować leków bez zalecenia lekarza w żadnym okresie życia.
- Nie warto przerywać karmienia piersią bez konkretnego powodu.
Karmienie piersią służy matce i dziecku. Większość leków jest kompatybilna z laktacją, więc skonsultuj się z lekarzem i kontynuuj karmienie bez obaw – przysłuży się to twojemu dziecku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Organización Mundial de la Salud, Breastfeeding and maternal medication, 2002. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/62435/55732.pdf;jsessionid=C72F0DB02D555DBABDFD6EA2D26FB167?sequence=1.
- Neil Hotham, Elizabeth Hotham, “Drugs in breastfeeding”, Aust Prescr. 2015 Oct; 38(5): 156–159.
- J.M. Paricio Talayero, J.J. Lasarte Velillas, “Lactancia y medicamentos: Una compatibilidad casi siempre posible”, Comité de Lactancia de la Asociación Española de Pediatría, s.f. https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/lm_medicamentos.pdf.