Lęk – zwalcz go domowymi sposobami!

Lęk – zwalcz go domowymi sposobami!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Często lęk pojawia się nagle, bez zapowiedzi, i objawia się przyspieszoną akcją serca, zimnym potem oblewającym całe ciało, drgawkami, problemami żołądkowymi, zawrotami głowy, nudnościami itp.

Dziś podpowiadamy ci, jak za pomocą domowych sposobów zwalczyć lęk – są one w pełni bezpieczne i skutecznie przywracają równowagę układu nerwowego.

Czym jest lęk?

Zanim przejdziemy do naturalnych środków łagodzących lęk, chcielibyśmy zaznaczyć, że należy je stosować tylko od czasu do czasu, w momentach krytycznych. Jeśli rzeczywiście masz problemy na tle emocjonalnym i chcesz się z nich całkowicie wyleczyć, w tym przypadku domowe sposoby zwalczania lęku raczej nie okażą się pomocne – wówczas niezbędna okazuje się pomoc psychoterapeuty.

Odpowiednie oddychanie

Oddychanie odgrywa kluczową rolę w zachowaniu równowagi naszego układu nerwowego. Zwykle w stresujących sytuacjach zapominamy o głębokim i kontrolowanym oddechu, wykonując tę niezwykle ważną czynność życiową niedbale, aby tylko utrzymać się przy życiu.

Bardzo ważne jest zatem, aby w sytuacjach wywołujących lęk potrafić się zrelaksować: usiąść lub położyć się, zamknąć oczy i skoncentrować się na oddychaniu. Najpierw napełniaj powietrzem brzuch, a następnie klatkę piersiową. Wydychając, postępuj na odwrót: najpierw opróżniaj klatkę piersiową, a potem brzuch.

Już po kliku minutach świadomego, głębokiego oddychania odczujesz wyraźną ulgę.

Odprężająca joga

Kąpiel z dodatkiem magnezu

Woda pozwala nam na wykonywanie w domowym zaciszu prostych i niedrogich naturalnych terapii. Aby w przyjemny sposób złagodzić lęk, proponujemy niezwykle przyjemną kąpiel, która przyniesie ci natychmiastowe odprężenie oraz ukoi emocje.

Kąpiel z dodatkiem magnezu jest również zalecana jako naturalny lek w przypadku zaburzeń snu, nerwowości, drażliwości, bólu czy stanów zapalnych. Stosuj ją bez wahania w okresach zwiększonego napięcia i stresu.

Aby przygotować kąpiel, będziesz potrzebować 100 g sproszkowanego siarczanu magnezu i opcjonalnie relaksujący olejek eteryczny. Pamiętaj, ze naturalne olejki również bezpośrednio stymulują nasz układ nerwowy – zwłaszcza wszelkiego rodzaju aromaty cytrusowe.

Wystarczy, że dodasz te dwa składniki do wanny z ciepłą wodą. Weź 20-30 minutową kąpiel, którą należy zakończyć zimnym prysznicem.

Relaksująca kąpiel

Napar z passiflory

Często lekceważymy uzdrawiającą moc roślin w przekonaniu, że ich działanie nie jest natychmiastowe. A szkoda, ponieważ passiflora ma silne właściwości uspokajające nerwy oraz wszelkie inne objawy związane z zaburzeniami na tle emocjonalnym, takie jak kołatanie serca, jąkanie, skurcze mięśni, itp.

Lecznicza passiflora

Kwiatowe krople pierwszej pomocy

Kwiatowa terapia dr. Bacha jest naturalnym środkiem opartym na ekstraktach kwiatowych, który skutecznie koi nerwy, a także jest stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaju chorób psychologicznych.

Dzięki tej terapii będziemy w stanie panować nad swoim organizmem w sytuacjach stresowych i stanach lękowych – pomoże nam ona zwalczyć lęk, zachować odpowiednią koncentrację, zimną krew oraz równowagę wewnętrzną organizmu.

Terapia kwiatowa Bacha jest dostępna również pod nazwą Rescue Remedy, czyli krople pierwszej pomocy.

Pamiętaj jednak, by nie stosować terapii kwiatowej przez długi okres czasu – jej niewątpliwą zaletą jest bowiem szybkie i doraźne działanie. Warto wiedzieć również, że środek ten nie ma żadnych przeciwskazań ani nie prowokuje skutków ubocznych, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu – dlatego też może być zażywany przez dzieci i kobiety w ciąży.

Gdy tylko odczujesz stan lękowy, rozpuść 4 krople esencji kwiatowych dr. Bacha w szklance wody i popijaj małymi łyczkami co pięć minut. Pij tak dużo, aż poczujesz się lepiej.

Glinka na żołądku

Jaki jest związek między systemem nerwowym a przewodem pokarmowym? Wielu ekspertów ds. żywienia i emocji potwierdza, że zaburzenia czynności przewodu pokarmowego odbijają się na naszym samopoczuciu, do tego stopnia, że mogą one wywoływać niemalże skrajną drażliwość.

Jeśli podejrzewasz, że towarzyszące ci stany lękowe mogą być związane w jakimś zaburzeniem trawienia, zalecamy, byś sięgnął po stary sprawdzony środek, który działa uspokajająco i łagodzi lęk.

Na czym polega ten naturalny środek zwalczający lęk? Wystarczy przygotować okład z czerwonej glinki i przykładać go do żołądka przynajmniej na pół godziny. Idealnie, jeśli pozostawisz go na całą noc. Przykryj okład ściereczką, a następnie jakąś grubszą tkaninę, która pozwoli ci na utrzymanie ciepła.

Najlepszym sposobem na usunięcie okładu jest ciepły prysznic.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.