Lecznicze właściwości babki lancetowatej: co mówi nauka?

Różnorodne właściwości lecznicze babki lancetowatej sprawiają, że jest to bardzo przydatna roślina w domu. Powiemy ci o niej wszystko, co musisz wiedzieć.
Lecznicze właściwości babki lancetowatej: co mówi nauka?
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia, 2022

Lecznicze właściwości babki lancetowatej są różnorodne. Pomaga w leczeniu przeziębień, goi rany, chroni żołądek, działa hipoglikemicznie i przyczynia się do zdrowia nerek, a także przynosi wiele innych korzyści.

Jest uważana za bogatą we flawonoidy i inne związki. W medycynie naturalnej wykorzystuje się zarówno jej zielone liście, jak i nasiona. Można ją przyjmować w postaci naparu a także stosować miejscowo.

Roślina ta jest również spożywana jako składnik różnych przepisów, takich jak zupy, gulasze i puree. Należy ją jednak stosować ostrożnie w czasie ciąży. Czy znasz wszystkie lecznicze właściwości babki lancetowatej? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Lecznicze właściwości babki lancetowatej

Babka lancetowata to gatunek roślin zielnych, znany również jako Plantago major, Plantago lanceolata i babka szerokolistna. Należy do rodziny Plantaginaceae. Jest mała, osiąga nie więcej niż dwadzieścia centymetrów (8 cali) i ma lancetowate, lekko ząbkowane liście. Często występuje w krajach europejskich i amerykańskich, zwłaszcza w wilgotnym środowisku.

Podobnie jak w przypadku innych roślin, właściwości lecznicze babki lancetowatej były przedmiotem różnych badań. Dzięki temu istnieją obecnie artykuły potwierdzające wiele przypisywanych jej korzyści leczniczych. Na przykład badanie opublikowane w Biomedicine and Pharmacotherapy wykazało, że babka zawiera:

 • Flawonoidy
 • Alkaloidy
 • Terpenoidy
 • Pochodne kwasu fenolowego
 • Glikozydy irydoidowe
 • Kwasy tłuszczowe
 • Polisacharydy
 • Witaminy A, C, K
 • Cytrynian potasu
Właściwości babki lancetowatej.
Badania wykazały, że babka lancetowata zawiera substancje o potencjale farmakologicznym. Jednak roślina nadal podlega badaniom.

Korzyści z babki lancetowatej

Ze względu na składniki babki lancetowatej przypisuje się jej różne właściwości lecznicze, możemy więc wymienić szereg korzyści, jakie ta roślina zapewnia naszemu zdrowiu. Jednak musimy również wyjaśnić, że nie należy jej uważać za cudowny gatunek ani zastępować nią leczenia.

W niektórych przypadkach może stanowić dobre leczenie wspomagające lub uzupełniające. Jednak wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed jej zażyciem, ponieważ nie jest wolna od skutków ubocznych ani interakcji z innymi lekami.

1. Środek leczniczy

Według cytowanych powyżej badań babka lancetowata wykazuje pozytywne działanie wspomagające w przypadku ran, wspomagając gojenie, a nawet działając przeciwwrzodowo.

2. Grypa i przeziębienia

Babka jest często używana do zwalczania typowych infekcji wirusowych, takich jak grypa i przeziębienia. Według badań opublikowanych w Antiviral Research wynika to głównie z zawartości związków fenolowych, które mają działanie przeciwwirusowe.

3. Inne choroby układu oddechowego i jamy ustnej

Herbata z liści babki lancetowatej może pomóc rozrzedzić i usunąć wydzielinę z oskrzeli. Ponadto płukanie gardła tym naparem łagodzi stany jamy ustnej i gardła, w tym zapalenie migdałków i owrzodzenia.

4. Ochrona przed bakteriami

Plantago major zawiera peptydy polisacharydowe, które wykazują wysoką aktywność przeciwbakteryjną, zapewniając w ten sposób działanie ochronne między innymi przeciwko Streptococcus pneumoniae .

5. Zdrowie wątroby

Wśród właściwości leczniczych babki lancetowatej stwierdzono również pozytywne działanie przeciwko zatruciu wątroby. Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Indian Journal of Pharmacology wykazało, że roślina działa przeciwzapalnie, a ponadto chroni wątrobę.

6. Wrzody żołądka

Stwierdzono, że liście i nasiona mają funkcje gastroprotekcyjne, zmniejszając kwasowość soków żołądkowych i łagodząc zgagę. Może również hamować aktywność Helicobacter Pylori.

7. Hipoglikemia

Uważa się, że babka może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, pomagając w procesach zachodzących w komórkach trzustki.

8. Diuretyk

Może mieć działanie moczopędne, a herbata z babki lancetowatej może pomóc zmniejszyć retencję płynów, przyczyniając się do leczenia infekcji dróg moczowych.

9. Przyczynia się do poprawy zdrowia nerek

W tym samym duchu, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, babka wydaje się również pomagać w leczeniu kamieni nerkowych. W szczególności uważa się, że może uniemożliwić ich wzrost.

Według badań opublikowanych w Malaysian Journal of Medical Sciences, ekstrakty z tej rośliny były lepsze od allopurynolu i cytrynianu potasu w hamowaniu wzrostu kryształów szczawianu wapnia in vitro.

10. Leczenie oparzeń

Zgodnie z wynikami badań (artykuł w języku hiszpańskim), w których analizowano zastosowanie babki lancetowatej w oparzeniach pierwszego stopnia, u większości (75,9%) pacjentów leczenie to dało korzystne wyniki.

11. Przedwczesne starzenie

Jako bogata w przeciwutleniacze, babka lancetowata może zapobiegać i naprawiać uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się lub zmniejszając związane z nim oznaki.

12. Inne właściwości lecznicze babki lancetowatej

Rana.
Odkrycia na temat babki lancetowatej wykazały, że może ona pomóc w leczeniu ran na skórze. W szczególności wspomaga regenerację uszkodzonej skóry.

Według badań opublikowanych w Journal of Ethnopharmacology babka ma inne właściwości lecznicze , ponieważ nie tylko daje dobre rezultaty również w leczeniu ran ale także:

 • w leczeniu czyraków i różnych chorób skóry
 • zmniejsza objawy problemów z krążeniem i nadciśnieniem
 • utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi
 • zapobiega przedwczesnemu starzeniu
 • zmniejsza nietrzymanie moczu

Jak można przyjmować babkę lancetowatą?

Herbata z babki lancetowatej jest bardzo łatwa w przygotowaniu:

 • Zagotuj trochę wody i wlej ją do filiżanki
 • Dodaj łyżkę zielonych lub suszonych liści
 • Przykryj i zostaw do zaparzenia przez dziesięć minut
 • Odcedź i pij raz lub dwa razy dziennie

Ze świeżych liści możesz przygotować sok:

 • Umieść szklankę zimnej wody i dwie łyżki posiekanych liści w blenderze.
 • Bardzo dobrze zmiksuj.
 • Odcedź i wypij na pusty żołądek.

Zastosowania i zalecenia

 • Może być stosowana miejscowo lub jako okład. Liście babki lancetowatej lekko się podgrzewa, a następnie nakłada na miejsca dotknięte ranami, stanami zapalnymi, wrzodami lub ukąszeniami owadów.
 • Jej nasiona są używane w naparach jako środek uzupełniający przeciwko pasożytom.
 • Napar ogólnie pomaga zmniejszyć dyskomfort trawienny, taki jak biegunka.
 • Uważana jest za lekarstwo na zaparcia.
 • Dodana do posiłków pozwala cieszyć się wszystkimi jej właściwościami.

Skutki uboczne babki lancetowatej

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma doniesień o skutkach ubocznych babki lancetowatej podawanej doustnie w umiarkowanych ilościach. Nie zaleca się jednak jej spożywania kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Nie należy jej również podawać małym dzieciom. Podobnie w przypadku choroby lub innego leczenia najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

To może Cię zainteresować ...
Szałwia – rodzaje zioła i jego doskonałe właściwości lecznicze
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Szałwia – rodzaje zioła i jego doskonałe właściwości lecznicze

Ogólnie rodzaje szałwii dzielą się na kulinarne i ozdobne. Koniecznie dowiedz się, co dla Twojego zdrowia może zdziałać szałwia!
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.