Lecznicze działanie wody utlenionej - 7 przykładów
Przedstawiamy dziś lecznicze działanie wody utlenionej – uniwersalnego produktu, który bez wątpienia znajdziemy w każdej, nawet najbardziej podstawowej, domowej apteczce.
Woda utleniona – przez chemików nazywana nadtlenkiem wodoru – ma działanie wszechstronne. Z powodzeniem możemy ją stosować, jako naturalne lekarstwo na wiele rozmaitych przypadłości, jako tani i skuteczny kosmetyk, a nawet jako wybielacz czy detergent do czyszczenia domu.
Dziś jednak szerzej chcemy przedstawić lecznicze działanie wody utlenionej. Korzystajmy z tego taniego i niezwykle skutecznego produktu do odkażania ran i zwalczania infekcji skórnych. Zerknij więc do domowej apteczki i upewnij się, że znajduje się w niej buteleczka z wodą utlenioną, aby zawsze mieć ją pod ręką, gdy zajdzie potrzeba.
Zaznaczmy, że nadtlenek wodoru sprawdza się zarówno w przypadku odkażania ran i leczenia infekcji, a także jako środek o działaniu profilaktycznym, pozwalający zachować prawidłową higienę.
Lecznicze działanie wody utlenionej – 7 przykładów
1. Naturalny kosmetyk rozjaśniający plamy skórne
Nikt z nas nie lubi widoku plam, które pojawiają się na naszym ciele wraz z upływem lat. Nie ma znaczenia czy jesteś kobietą, czy mężczyzną – przebarwienia i plamy skórne są nieestetyczne i wyraźnie dodają nam lat.
Zmiany w pigmentacji naskórka, zwłaszcza na twarzy i rękach, są mogą mieć wiele różnych przyczyn. Najczęstsze z nich to:
- zmiany hormonalne (ciąża lub długotrwałe przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych)
- ekspozycja na działanie promieniowania UV
- brak codziennej, prawidłowej troski o zdrowie skóry
- starzenie się organizmu
Istnieje mnóstwo naturalnych remediów na pozbycie się plam skórnych. Bez wątpienia jednym z nich jest właśnie woda utleniona. Z jej pomocą możemy skutecznie pozbyć się przebarwień.
Wystarczy nanieść kilka kropli wody utlenionej na wacik lub bawełniany płatek kosmetyczny i przetrzeć miejsca, w których występują zmiany pigmentacyjne.
Następnie należy zaaplikować na skórę krem nawilżający. Przekonaj się na własnej skórze, że upiększające i lecznicze działanie wody utlenionej w tym przypadku jest niesamowite!
2. Środek do codziennej higieny jamy ustnej
Nadtlenek wodoru wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, które bardzo skutecznie zwalczają nieświeży oddech. Zaleca się zatem regularne stosowanie roztworu wody z wodą utlenioną, jako płynu do płukania ust.
Oprócz tego, że odświeża oddech, ma również działanie antyseptyczne, dzięki czemu przyspiesza leczenie ran wewnątrz jamy ustnej, takich jak afty czy wrzody. Co więcej, woda utleniona ma także działanie wybielające, które korzystnie wpływa na wygląd zębów.
Możesz stosować wodę utlenioną codziennie, jako tani, lecz równie skuteczny płyn do płukania co te, dostępne na sklepowych półkach.
Z kolei w przypadku bólu zęba zaleca się przygotowanie płukanki z wody utlenionej, która pomoże Ci złagodzić infekcję oraz zmniejszyć stan zapalny powstały w obrębie chorego zęba.
Przeczytaj również: Jak skutecznie wyleczyć nieświeży oddech?
3. Skuteczny lek przeciwgrzybiczy
Któż z nas od czasu do czasu nie zmaga się z infekcją grzybiczą? Grzyby atakują zarówno skórę, jak i paznokcie. Aby jak najszybciej zatrzymać postęp infekcji, sięgnij po wodę utlenioną!
- Dokładnie umyj obszar skóry objęty grzybicą. Użyj do tego letniej wody i neutralnego mydła. Następnie dobrze osusz to miejsce.
- Nanieś kilka kropli wody utlenionej na skórę lub paznokcie. Odczekaj, aż lek wniknie w ciało.
- Innym sposobem na wykorzystanie nadtlenku wodoru do leczenia infekcji grzybiczych jest moczenie nóg bądź rąk w roztworze wody i wody utlenionej przez około 5 minut każdego wieczoru przed pójściem spać. Na zakończenie nie zapomnij dokładnie wysuszyć skóry.
- Efekty tej kuracji leczniczej pojawią się już po kilku dniach.
4. Łagodzenie infekcji gardła
Popularne zapalenie migdałków zazwyczaj jest wynikiem infekcji bakteryjnej. Pamiętajmy, że jama ustna jest wielkim siedliskiem zarazków i przy braku zachowania odpowiedniej higieny jesteśmy narażeni na rozwój rozmaitych chorób i dolegliwości.
Aby uniknąć problemu i jednocześnie zażegnać go, gdy się już pojawił, zaleca się płukanie gardła roztworem wody z nadtlenkiem wodoru.
- Jeśli boli Cię gardło, czujesz obrzęk lub zdiagnozowano u Ciebie zapalenie migdałków, płucz usta wodą utlenioną dwa razy dziennie przez około dwie minuty. Pamiętaj, by nie połykać roztworu, gdyż jego spożywanie nie jest dla naszego ciała bezpieczne!
- Z kolei, gdy chcesz po prostu utrzymać odpowiednią higienę, wystarczy, że będziesz płukać usta takim roztworem codziennie wieczorem albo nawet co dwa dni.
Płukanie jamy ustnej wodą utlenioną to bardzo tani, lecz skuteczny sposób na zachowanie zdrowia tej części ciała oraz wzmocnienie znajdujących się tu tkanek.
5. Odkażanie ran
Bez wątpienia większości z nas lecznicze działanie wody utlenionej kojarzy się głównie z odkażaniem ran. W dzieciństwie mama czy babcia nie raz oblewała nam zranione kolano piekącą wodą utlenioną.
Procedura zastosowania wody utlenionej w tym przypadku jest banalna:
- Nanieś kroplę lub kilka kropli wody utlenionej na ranę i pozostaw na kilka minut, aby środek odkażający mógł zadziałać.
- Stosując wodę utlenioną do odkażania ran, nie tylko oczyścisz ją z zarazków, ale także ułatwisz komórkom naskórka proces zabliźniania.
- Pamiętaj, że samodzielnie można leczyć tylko rany powierzchowne. Jeśli widzisz, że rozcięcie jest głębokie i krwawienie nie ustępuje, jak najszybciej udaj się do lekarza.
Przeczytaj również: Naturalne środki antyseptyczne do skóry
6. Domowe leczenie trądziku
Trądzik to zmora nie tylko nastolatków. Coraz częściej z problemami skórnymi zmagają się również osoby dorosłe, które okres dojrzewania mają już daleko za sobą.
Generalnie silny trądzik jest wynikiem zmian hormonalnych. Może jednak pojawić się także w konsekwencji stosowania niezdrowej diety i braku odpowiedniej higieny. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale także i psychologicznej, gdyż może mieć negatywny wpływ na samoocenę danej osoby.
Lecznicze działanie wody utlenionej okaże się w tym przypadku zbawieniem. Stosuj ją codziennie, a na efekty nie będziesz czekać długo.
- Aplikuj wodę utlenioną bezpośrednio na zmiany skórne. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie zmyj skórę letnią lub zimną wodą.
7. Zapalenie zatok i infekcje ucha
Wodę utlenioną można stosować z powodzeniem także w przypadku zapalenia zatok. Postępowanie jest bardzo proste:
- Przygotuj roztwór wody utlenionej z wodą destylowaną. Przelej remedium do buteleczki z aerozolem.
- Aplikuj bezpośrednio do nosa, rozpylając niewielką ilość tego naturalnego środka.
- Woda utleniona skutecznie oczyści kanały nosowe i udrożni oddychanie.
Z kolei do łagodzenia infekcji uszy za pomocą wody utlenionej lub po prostu do ich regularnego czyszczenia, zaaplikuj kilka kropli nadtlenku wodoru do kanału słuchowego. W przypadku stosowania tego remedium u dzieci zaleca się wcześniejszą konsultację z pediatrą.
Jak widać, lecznicze działanie wody utlenionej jest bardzo szerokie. Zanim jednak po nią sięgniesz, zapoznaj się z jej właściwościami, a mianowicie, sprawdź zawartość procentową nadtlenku wodoru. Jeśli jest ona zbyt wysoka, możesz doprowadzić do podrażnienia skóry.
Jeśli kuracja na bazie wody utlenionej nie przynosi ulgi ani oczekiwanych rezultatów, skontaktuj się z lekarzem. Być może potrzebujesz farmakologicznego wsparcia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bascones, A., and S. Morante. “Antisépticos orales: Revisión de la literatura y perspectiva actual.” Avances en periodoncia e implantología oral 18.1 (2006): 21-29.
- Castillo, Paulo. “Quemaduras. Conceptos para el médico general.” Cuadernos de cirugía 17.1 (2018): 58-63.
- Fang Mercado, Luis, Alejandra Herrera Herrera, and Antonio Díaz Caballero. “Enjuagues de Calendula officinalis como alternativa de los antisépticos orales.” Revista cubana de Estomatologia 50.4 (2013): 436-442.