Leczenie zakażonej rany – 6 kroków

Ile razy miałeś kontuzję i nie wiedziałeś, co robić? Pokażemy Ci, jak krok po kroku należy leczyć zakażoną ranę.
Leczenie zakażonej rany – 6 kroków
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Leczenie zakażonej rany nie jest trudne, ale warto posiadać pewną wiedzę na ten temat. Ostatecznie, ile razy miałeś kontuzję lub skaleczenie i nie wiedziałeś, co robić? Dzisiaj powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć w takiej sytuacji.

Rozproszenie uwagi, pośpiech i zmęczenie są często przyczyną drobnych wypadków w domu i poza nim. Bardzo często zdarza się, że gdy odniesiesz uraz, rana ulega zakażeniu. Jeśli jej nie zaleczysz, może to mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu.

Jakie są czynniki ryzyka infekcji?

Jeśli w przypadku kontuzji nie oczyścisz szybko rany, istnieje większe ryzyko infekcji.

Leczenie zakażonej rany

Rana jest bardziej podatna na zakażenie, jeśli:

  • Nie zostanie wyczyszczona ani poddana leczeniu w ciągu 48 godzin od wypadku.
  • Powstaje w wyniku przekłucia, np. gwoździem lub potłuczonym szkłem.
  • Zawiera brud lub wydzielinę (ślinę).
  • Pochodzi z ugryzienia przez człowieka lub zwierzę.
  • Długo się goi.
  • Występuje u osób z cukrzycą, alkoholizmem lub osłabionym układem odpornościowym.

Skąd wiesz, czy rana jest zakażona?

Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twoją ranę wdała się infekcja, powinieneś obserwować następujące objawy:

  • Miejscowa lub ogólna gorączka, której towarzyszy ciągłe zaczerwienienie okolicy rany, obrzęk na brzegach i tkliwość.
  • Uporczywy ból, nawet przy delikatnych ruchach. W skrajnych przypadkach możesz odczuwać ostry lub kłujący ból.
  • Wyciek ropy.
  • Brak śladów zabliźniania.
  • Nieprzyjemny zapach i wygląd.

Jeśli zauważysz te oznaki, możesz być pewien, że obszar jest zakażony bakteriami i powinieneś traktować go bardzo ostrożnie, aby Twój stan się nie pogorszył.

Leczenie zakażonej rany

Krok 1

Pierwszym krokiem jest umycie rany wodą z mydłem, aby usunąć wszelkie zabrudzenia.

Mycie rany

Musisz oczyścić ranę wodą i mydłem. To normalne, że rana boli i swędzi. Służy to do usunięcia przyklejonego brudu i krwi. Ranę należy oczyścić gazą, ponieważ przy użyciu bawełny w ranie mogą pozostać ślady włókien. Warto także użyć dobrego środka antyseptycznego dostępnego bez recepty.

Krok 2

Najlepiej byłoby przykryć otwartą ranę sterylnym bandażem. Aby to zrobić, musisz bardzo porządnie umyć ręce, aby zapobiec pogorszeniu się infekcji. Jeśli w okolicy rany są pęcherze lub ropa, najlepiej ich nie usuwać, aby zakażenie się nie rozprzestrzeniało.

Krok 3

Należy często sprawdzać ranę, aby upewnić się, że goi się prawidłowo. Naturalne produkty, takie jak aloes, mogą pomóc wyleczyć ranę i usunąć infekcję. Jest tak dzięki regenerującym i leczniczym właściwościom tej rośliny.

Krok 4

Jeśli minie trochę czasu i nie zauważysz żadnej poprawy, powinieneś udać się do lekarza, ponieważ może to być bardziej skomplikowana infekcja. Być może niezbędne będzie zastosowanie antybiotyków, które powinny być przepisane przez lekarza, aby uniknąć ryzyka związanego z samoleczeniem.

Krok 5

Dokładnie zbadaj ranę, aby sprawdzić, czy wygląda na czerwoną i czy obszar jest gorący i opuchnięty. Jeśli oprócz bólu czujesz również ciepło, a wokół rany jest opuchlizna, jest to wyraźnie infekcja.

Krok 6

Za pomocą termometru sprawdź temperaturę ciała. Jeśli jest wyższa niż zwykle, może to wskazywać na ciężką infekcję, dlatego radzimy natychmiast udać się do lekarza.

Jak zapobiegać infekcjom ran

Im szybciej zadziałasz, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia rany.

Zainfekowana rana

Jeśli masz ranę, powinieneś natychmiast podjąć działania, aby nie została ona zakażona. Najlepiej jest dobrze oczyścić ten obszar solą fizjologiczną, aby wyeliminować bakterie. Następnie należy przykryć ranę gazą i codziennie stosować środek antyseptyczny. W ten sposób skóra zagoi się w ciągu kilku dni.

Jak leczy się infekcje?

Leczenie będzie prawdopodobnie zależeć od rodzaju infekcji i jej stanu. Twój lekarz może przepisać doustne antybiotyki w celu pozbycia się bakterii. Ranę można również przepłukać roztworem antybiotyku lub nałożyć na nią maść z antybiotykiem.

Jeśli pojawi się ropa (ropień), lekarz otworzy go, aby wypuścić płyn. Jeśli infekcja jest bardzo poważna, możesz potrzebować opieki szpitalnej.

Teraz, gdy wiesz jak wygląda leczenie zakażonych ran, nadszedł czas, abyś zastosował nasze rady w praktyce, gdy nadejdzie taka potrzeba. Pamiętaj jednak: w razie wątpliwości zwróć się o pomoc do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ledermann D, Walter. (2009). Darwin y las bacterias. Revista chilena de infectología, 26(1), 60-65. https://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182009000100010
  • Da Silva, Priscilla Nicácio, de Almeida, Onislene Alves Evangelista, & Rocha, Izabella Chrystina. (2014). Terapia tópica en el tratamiento de las heridas crónicas. Enfermería Global, 13(33), 33-45.
  • Rodríguez Domínguez Ileana, Santana Gutiérrez Odalis, Recio López Orlando, Fuentes Naranjo Marilín. Beneficios del Aloe Vera l. (sábila) en las afecciones de la piel. Rev Cubana Enfermer [Internet]. 2006 Sep 22( 3 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192006000300004&lng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.