Leczenie ran - poznaj podstawowe techniki służące do tego celu
Zasadniczo rany to uszkodzenia, które mogą wystąpić na zewnętrznej powierzchni naszego ciała. Można je również zdefiniować jako przerwanie anatomicznej ciągłości skóry z powodu czynnika zewnętrznego. Podstawowe leczenie ran wchodzi w zakres zabiegów pierwszej pomocy. W zależności od charakterystyki rany zespół medyczny może zachęcać do jej zamknięcia lub nie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak wygląda leczenie ran, to przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!
Obecnie jedną z najczęściej stosowanych technik zamykania ran jest stosowanie szwów. W ramach tej metody istnieje wiele wariantów i lekarz odpowiedniej specjalizacji musi dobrać wariant najbardziej odpowiedni dla rany, która wystąpiła u pacjenta.
Klasyfikacja ran i ich leczenie
Po urazie w miejscu rany aktywują się procesy fizjologiczne w celu przeprowadzenia kilku etapów jej regeneracji.
Jedną z właściwości, które należy sprawdzić w pierwszej kolejności, jest stan czystości rany. Z jednej strony czyste zmiany to najczęściej świeże uszkodzenia, które jeszcze się nie zanieczyściły ani nie zainfekowały. Z drugiej strony brudne rany mogą mieć już z kilka dni, mają też bardziej rozdartą tkankę i różne zanieczyszczenia lub zawierają ciała obce.
Kolejną klasyfikację ran można ustalić na podstawie czynnika uszkadzającego lub przyczyny urazu (nóż, broń palna itp.). Podobnie można je rozróżnić zgodnie z ich wyglądem, a także wziąć pod uwagę, czy uszkodzenie dotknęło również jakichś głębszych struktur tkanki podskórnej.
Zobacz także: Rany na rękach i palcach u dzieci
Leczenie ran powinno uwzględniać poszczególne fazy gojenia się
Zwykle proces leczenia rany przebiega według schematu regeneracji lub gojenia, który obejmuje następujące kroki:
- Faza zapalna i faza krzepnięcia. Nazywa się ją również fazą reakcji i pojawia się w pierwszych dniach od uszkodzenia skóry. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a ich przepuszczalność wzrasta. W ten sposób do rany przedostaje się płyn surowiczy, a leukocyty zaczynają tworzyć warstwę ochronną (strup).
- Faza proliferacji. Inne nazwy, które otrzymuje ta faza, to regeneracja i granulacja. Zaczyna się około 3 dni po urazie i kończy po upłynięciu kolejnego tygodnia lub dwóch. W miejscu uszkodzenia zaczyna się wytwarzać utracony kolagen, a naczynia limfatyczne i krwionośne się regenerują.
- Faza dojrzewania. Czasami określa się również tę fazę jako etap przebudowy rany. Zaczyna się ona kilka tygodni po doznaniu uszkodzenia, natomiast kończy się nawet kilka lat później. W tym długim okresie blizna stopniowo zmniejsza swoją głębokość i rozmiar. Na koniec u pacjenta można zobaczyć jedynie plamę w jaśniejszym kolorze w miejscu, w którym doszło do urazu.
Jak wygląda prawidłowe leczenie ran?
Po stwierdzeniu jakiegokolwiek przypadku grupa specjalistów musi postępować zgodnie z ogólnie przyjętą procedurą leczenia ran. W razie wypadku lub nagłego przypadku z innymi zmianami taki zespół ratowniczy sporządza na ogół listę priorytetów, aby ustalić kolejność postępowania.
Po pierwsze, pacjent powinien otrzymać odpowiednie znieczulenie, aby zmniejszyć jego dyskomfort związany z zamykaniem rany. Można je podać lokalnie lub ogólnie, w zależności od stopnia urazu. W tym celu pacjentowi wstrzykuje się jeden lub więcej leków takich jak lidokaina.
Następnie grupa specjalistów ostrożnie i delikatnie usunie ciała obce znajdujące się w obszarze rany. W tym celu zostaną użyte najlepiej dobrane instrumenty, które wcześniej muszą zostać odpowiednio wysterylizowane. Później na miejsce uszkodzenia skóry należy nałożyć dużą ilość surowicy fizjologicznej, aby prawidłowo oczyścić ranę.
Przeczytaj również: Żel na błyskawiczne tamowanie krwawienia
Techniki zamykania ran
Jeśli to konieczne, w następnym kroku lekarz będzie zszywać ranę w celu połączenia tkanek, które straciły swoją anatomiczną ciągłość podczas zranienia. W zależności od cech charakterystycznych zmiany zespół medyczny określi, jaki rodzaj szwu należy zastosować w celu zamknięcia rany. Istnieją następujące techniki:
- Opatrunek zamykający ranę. Polega na założeniu zestawu odcinków plastrów, które utrzymują końce rany blisko siebie. Zasadniczo plastry odklejają się samoistnie w ciągu kilku dni od ich umieszczenia (szczególnie, jeśli się zamoczą).
- Zastosowanie zszywek. Są to małe metalowe druciki w kształcie zszywek, które utrzymują ranę i jej brzegi w zamkniętej pozycji, aby umożliwić gojenie i regenerację tkanki. Należy je następnie usunąć za pomocą specjalnego przyrządu medycznego.
- Założenie szwów. Istnieje ogromna różnorodność szwów, węzłów i rodzajów nici, które mogą być użyte przez specjalistów w zależności od rodzaju uszkodzonej tkanki i od kształtu rany. W tej technice używa się odpowiedniej igły, aby założyć szew w całym zasięgu zranienia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gibran, N. S., Boyce, S., & Greenhalgh, D. G. (2007). Cutaneous wound healing. In Journal of Burn Care and Research. https://doi.org/10.1097/BCR.0B013E318093E44C
- Frykberg, R. G., & Banks, J. (2015). Challenges in the Treatment of Chronic Wounds. Advances in Wound Care. https://doi.org/10.1089/wound.2015.0635
- Atiyeh, B. S., Dibo, S. A., & Hayek, S. N. (2009). Wound cleansing, topical antiseptics and wound healing. International Wound Journal. https://doi.org/10.1111/j.1742-481X.2009.00639.x
- Powers, J. G., Higham, C., Broussard, K., & Phillips, T. J. (2016). Wound healing and treating wounds Chronic wound care and management. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2015.08.070