Łazienka - zagrożenia dla dzieci i niemowląt

Zagrożenia dla dzieci i niemowląt podczas kąpieli niosą za sobą konsekwencje takie jak upadki, skaleczenia, a nawet oparzenia. Jak im zapobiegać?
Łazienka - zagrożenia dla dzieci i niemowląt

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Zagrożenia dla dzieci i niemowląt w łazience obejmują między innymi urazy, poślizgnięcia, oparzenia, zatrucia i utonięcia. Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatrii wymienia łazienkę jako jedno z potencjalnie niebezpiecznych miejsc w domu, w których mogą wystąpić niezamierzone obrażenia.

W swoim poradniku profilaktycznym dla rodziców instytucja wskazuje, że tego typu wypadki są w Unii Europejskiej główną przyczyną zgonów dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Stąd zasadność dostosowania tych pomieszczeń i nie zaniedbywanie niemowląt i dzieci podczas kąpieli. Zagrożenia dla dzieci i niemowląt można łatwo wyeliminować. Jak?

Łazienka – poznaj zagrożenia dla dzieci i niemowląt

Zagrożenia dla dzieci w łazience. Dziecko nie może wydosteć się z kosza.
Twoje dziecko nigdy nie powinno przebywać w łazience bez opieki. Miejsce to stanowi dla niego poważne zagrożenie.

Możesz zapobiec niektórym z poniższych wypadków domowych w łazience, stosując ochronę siebie, bezpieczeństwo, edukację, a przede wszystkim nadzór dorosłych.

1. Poślizgnięcia

Fundacja CNSE na rzecz Pokonywania Barier Komunikacyjnych wskazuje, że wypadki w łazience odpowiadają najczęstszym wypadkom w domu. Podobnie Federacja Stowarzyszeń Konsumentów i Użytkowników Andaluzji (FACUA) twierdzi, że poślizgnięcia są główną przyczyną obrażeń podczas brania prysznica, ponieważ szkodzą głównie dzieciom, osobom starszym i osobom niepełnosprawnym. Aby im zapobiec, proponują:

  • Umieść przylegające maty lub plastry antypoślizgowe w wilgotnych miejscach lub miejscach narażonych na zachlapanie.
  • Utrzymuj podłogę w suchości.
  • Przewietrzyć pomieszczenie.
  • Zainstaluj uchwyt na ścianie prysznica lub wanny.

2. Utonięcie

Wystarczy nawet 3 cm wody w wannie lub misce, aby dziecko się utopiło. Publikacja amerykańskiej National Library of Medicine stwierdza, że większość utonięć dzieci poniżej pierwszego roku życia ma miejsce w wannie i z powodu braku nadzoru.

Utonięcie to szybka i cicha tragedia. W przypadku niemowląt nie potrafią właściwie kontrolować szyi i mięśni, więc jeśli ich usta i nosy są zalane nawet niewielką ilością wody, nie mogą oddychać. Możesz temu zapobiec opróżniając wannę, a nawet opuszczając pokrywę toalety po użyciu.

3. Porażenie prądem

Porażenie prądem to jedno z zagrożeń dla dzieci w łazience. W sekcji Ubezpieczenia BBVA wyjaśnia , że na ogół w tych pokojach znajdują się suszarki do włosów, golarki i inne urządzenia elektryczne.

Bliskość urządzeń elektrycznych z wannami pełnymi wody lub mokra podłoga może być przyczyną wypadków. Nigdy nie zostawiaj podłączonych urządzeń, ponieważ bose dziecko na mokrej podłodze grozi porażeniem prądem.

Przeczytaj również: Ciemiączko u niemowląt: wszystko, co musisz wiedzieć

4. Oparzenia

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby temperatura wody do kąpieli dziecka nie przekraczała 49°C. W przeciwnym razie powoduje oparzenia.

Właściwą rzeczą jest regulacja stopni, zainstalowanie termometru lub sprawdzenie wody łokciem. Nigdy nie wkładaj dziecka do wanny lub pod prysznic bez upewnienia się, jak gorący jest strumień. Dodatkową wskazówką jest włączenie najpierw zimnej wody, a następnie stopniowe włączanie ciepłej wody.

5. Upadki lub kontakt z toaletą

Dzieci w fazie niemowlaka lub wstawania mogą wpaść głową do toalety. To kolejny powód do utonięcia. Należy pamiętać, że dźwięk spłukiwania dźwigni i spłukiwania wody sprawia, że dziecko traktuje to jak zabawę. Zainstaluj zatrzaski na pokrywkach toalety, aby nie mogły ich otworzyć.

Ponadto w umywalce, muszli klozetowej, uchwytach i całej armaturze łazienkowej gromadzą się zarazki. Po dotknięciu tych części niemowlęta mogą mieć problemy ze skórą lub wkładać ręce do ust, a następnie zachorować na biegunkę.

6. Rany

Golarki, obcinacze do paznokci i nożyczki to popularne narzędzia łazienkowe. Przechowuj te narzędzia poza zasięgiem dzieci, aby uniknąć obrażeń.

7. Spożycie chemikaliów lub leków

Nawet jeśli nie trzymasz środków czyszczących w łazience, inne substancje stwarzają potencjalne zagrożenie połknięcia: szampony, odżywki, leki, balsamy, wody kolońskie, kosmetyki, a nawet kapsułki barwiące wodę toaletową. W swojej niewinności dzieci pociąga zapach i kolor chemikaliów, więc zapuszczają się w ich smak. Zapobiegaj takim wypadkom, blokując szuflady i pokrywę toalety.

Zobacz też: Hipermobilność niemowląt: plusy i minusy

Jak uniknąć zagrożeń dla dzieci w łazience?

Szczęśliwe dziecko w wannie
Łazienka to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu dla niemowląt i dzieci.

Zamknięcie drzwi do łazienki jest najlepszym środkiem zapobiegawczym przed wypadkami z udziałem dzieci i niemowląt. Poza tym zostań z nimi podczas kąpieli, zamiast wchodzić i wychodzić, aby odbierać telefony, szukać sztućców, sprawdzać kuchnię itp. Podobnie, dostosowanie przestrzeni sprzyja temu, że łazienka przestaje być potencjalnym miejscem wypadków, mówi National Association for Child Safety. Jak?

  • Zabezpiecz pokrywę toalety, by nie spadała.
  • Umieść fotelik dla niemowląt w misce. Miejsce to, choć pomocne, gdy nie jest nadzorowane, nadal nie jest w 100% bezpiecznym urządzeniem.
  • Zabezpiecz brzegi wanny.
  • Wiadro opróżnij i przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci.
  • Trzymaj pod ręką przedmioty, których użyjesz do dezynfekcji dziecka, aby w ich poszukiwaniu nie wychodzić z pomieszczenia, sugeruje Fundación Infancia Segura (Fundacja Bezpieczne Dzieciństwo).

Zagrożenia dla dzieci – przeciwdziałaj!

Zagrożenie dzieci w łazienkach powinno motywować dorosłych do przygotowania się do reagowania na każdą ewentualność. Niezbędne jest nauczenie się wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), rejestrowanie numeru pogotowia ratunkowego w kontaktach telefonicznych, a także od pediatry, jaka jest pierwsza pomoc w przypadku ewentualnych nagłych wypadków domowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.