Lamblioza: objawy i leczenie

Lamblioza powoduje objawy takie jak biegunka, zmęczenie, nudności czy utrata apetytu. Ważna jest diagnoza, gdyż to od niej zależy leczenie.
Lamblioza: objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2020

Lamblioza objawia się zmęczeniem, nudnościami, biegunką i wymiotami. Choroba ta dotyka układu trawiennego i jest powodowana przez pierwotniaki,a według amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób występuje najczęściej u dzieci w klimacie umiarkowanym.

Wiesz jaki patogen powoduje tę dolegliwość i jak jest przenoszony? Znasz objawy? Wiedza ta jest konieczna, by móc uniknąć tej choroby i radzić sobie z nią. Dlatego poniżej przybliżamy najważniejsze aspekty lambliozy u ludzi.

O lambliach

Przed przeanalizowaniem objawów tej choroby, warto przyjrzeć się patogenom, które ją powodują. Mowa o szczególnym przypadku, ponieważ dolegliwość ta nie jest wywoływana przez bakterie ani wirusy, a przez pierwotniaki.

Pierwotniaki to organizmy jednokomórkowe żyjące w wilgotnym lub wodnym środowisku. Ich morfologia jest bardziej złożona od wirusów czy bakterii.

Lambliozę powoduje gatunek Giardia lamblia z grupy wiciowców, należący do rzędu Diplomonadida. To pasożyt wielu ssaków, w tym ludzi. Lokuje się on w jelicie cienkim, powodując lambliozę (giardiozę).

Jego rozmiar jest niewielki, poniżej 20 mikrometrów. Nie ma organelli takich jak mitochondria, stanowiące podstawę funkcjonowania komórek wielu istot żywych.

Giardia lamblia to pierwotniak lokujący się w żywych organizmach, w tym w ciałach ssaków.

Złożony cykl życiowy

W przeciwieństwie do wielu innych pasożytów, lamblie mają tylko jednego gospodarza w swoim cyklu życiowym (w tym przypadku – człowieka). Mimo nieskomplikowanej budowy tego organizmu, ma on dwa stopnie rozwoju.

  • Trofozoit: poruszająca się forma z wiciami. Według badań mikrobiologicznych, ma rodzaj otworu przyssawkowego pozwalającego na przyczepienie się do ścianek jelita.
  • Cysta: nieruchliwa forma generowana przez pierwotniaka w celu przetrwania poza organizmem gospodarza. Ma możliwość zarażania.

Lamblioza: objawy i leczenie

Lambliozą zarażamy się wskutek spożycia cyst wraz z zakażoną wodą lub pokarmem. Cysty wydalane są z odchodami osoby chorej i mogą długo przetrwać w środowisku.

Niedostateczna higiena i oczyszczanie wód może prowadzić do powstania zagrożenia dla dużych grup osób.

Symptomy

Objawy lambliozy mogą różnić się zależnie od pacjenta. Jednak typowy obraz kliniczny przedstawia się następująco:

  • Zmęczenie.
  • Utrata apetytu.
  • Biegunka lub miękki stolec.
  • Wymioty.
  • Wzdęcia i bóle brzucha.
  • Utrata wagi.
  • Gazy.
  • Bóle głowy.

Większość tych objawów to wynik przyczepienia się lamblii do ścianek jelita. Patogeny te powodują zagęszczenie kosmków jelitowych, co zmniejsza ich powierzchnię aktywną i powoduje zmiany w fizjologii.

Leczenie lambliozy

Chociaż niektóre prace naukowe wskazują na to, że istnieją pewne odmiany lamblii odporne na powszechnie stosowane leki, najczęściej przepisuje się następujące środki:

  • Metronidazol: antybiotyk, który należy przyjmować przez tydzień, by zlikwidować infekcję. Jego przyjmowanie nie jest przyjemne – powoduje nudności i pozostawia metaliczny posmak na podniebieniu.
  • Tinidazol: podobnie skuteczny jak metronidazol – już jedna dawka niszczy patogen.
  • Nitazoksanid: dobry wybór dla dzieci – skutecznie leczy biegunkę. Jest dostępny w płynnej formie i przyjmuje się go tylko w trzech dawkach.
  • Paromomycyna: inny antybiotyk stosowany w medycynie i weterynarii w leczeniu lambliozy.
W celu leczenia lambliozy lekarz może przepisać różne rodzaje kuracji, których celem jest wyeliminowanie objawów takich jak biegunka.

Grupy ryzyka

Podobnie jak w przypadku innych chorób, istnieją pewne grupy, u których prawdopodobieństwo zarażenia się chorobą jest większe.

  • Dzieci: częściej niż dorośli wchodzą w kontakt z fekaliami bawiąc się w brudnych miejscach lub brudząc własnymi odchodami. Dlatego też to u nich lamblioza występuje najczęściej.
  • Mieszkańcy ubogich krajów z ograniczonym dostępem do oczyszczonej wody: cysty potrafią długo przetrwać w środowisku. Przenoszone są przez wodę, więc ta nieuzdatniana może zawierać patogeny.
  • Osoby uprawiające seks analny: to dość oczywiste – możliwość wejścia w kontakt z fekaliami.

Lamblioza: co warto wiedzieć

Lamblioza to choroba o zróżnicowanym obrazie klinicznym, rozprzestrzeniająca się przede wszystkim na obszarach o niedostatecznej higienie. Dlatego ważne jest dezynfekowanie żywności i picie wody butelkowanej, szczególnie w miejscach, gdzie brak odpowiedniego zaplecza sanitarnego.

W razie wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy iść do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Centers for Disease Control and Prevention (CDC). (December 9, 2017). Giardiasis.
    Available in https://www.cdc.gov/dpdx/giardiasis/
  • Adam RD. Biology of Giardia lamblia. Clin Microbiol Rev. 2001;14(3):447-475. doi:10.1128/CMR.14.3.447-475.2001
  • Petri WA Jr. Therapy of intestinal protozoa. Trends Parasitol. 2003;19(11):523-526. doi:10.1016/j.pt.2003.09.003
  • Beer KD, Collier SA, Du F, Gargano JW. Giardiasis Diagnosis and Treatment Practices Among Commercially Insured Persons in the United States. Clin Infect Dis. 2017;64(9):1244-1250. doi:10.1093/cid/cix138
  • Hooshyar H, Rostamkhani P, Arbabi M, Delavari M. Giardia lamblia infection: review of current diagnostic strategies. Gastroenterol Hepatol Bed Bench. 2019;12(1):3-12.
  • Choy SH, Al-Mekhlafi HM, Mahdy MA, et al. Prevalence and associated risk factors of Giardia infection among indigenous communities in rural Malaysia. Sci Rep. 2014;4:6909. Published 2014 Nov 4. doi:10.1038/srep06909

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.