Łagodzenie dolegliwości, a punkty uciskowe

23 maja, 2016
Poprzez uciskanie określonych punktów na ciele można ukoić wiele męczących dolegliwości, bez uciekania się do stosowania leków.

Punkty uciskowe na ciele to centra, które odpowiednio stymulowane pomagają się zrelaksować i złagodzić niektóre dolegliwości.

Akupresura to starożytna technika lecznicza mająca swoje korzenie w chińskiej medycynie naturalnej. Polega na odpowiednim uciskaniu konkretnych punktów na ciele, a nawet na używaniu igieł w celu odblokowania zaburzonego przepływu energii. Takie blokady są częstą przyczyną bólu i dyskomfortu.

Czasem stosuje się ją do stymulowania określonych obszarów naszego organizmu. Najprawdopodobniej wielu z was odniesie się do tej techniki leczenia z lekką dozą sceptycyzmu, jednak na pewno nic nie stracimy na jej wypróbowaniu, a nuż uda się wyzwolić od męczących dolegliwości jednocześnie poszerzając swoją wiedzę o nowe, ciekawe sposoby walki z bólem.

Zachęcamy zatem do samodzielnego wypróbowania tej techniki. Jest ona łatwa do przeprowadzenia, a dziś podsuniemy Ci kilka wskazówek jak poprawnie ją wykonywać. Zapewniamy, że na pewno uda Ci się zrelaksować i osiągnąć upragniony spokój.

Uwolnij się od męczących dolegliwości!

1. Punkty uciskowe, a dolegliwości menstruacyjne

Punkty

Skurcze menstruacyjne i bóle związane z tymi kilkoma dniami w miesiącu dla niektórych są prawdziwą torturą. Najłatwiejszym sposobem na ich złagodzenie jest oczywiście sięgnięcie po środki przeciwbólowe, których w aptekach znajdziemy całe mnóstwo.

Jeżeli chcesz jednak wypróbować naturalnych metod walki z bólem, zachęcamy do stymulowania punktów na ciele związanych właśnie z tymi dolegliwościami.

Obszary, który powinniśmy uciskać:

 • kciukami należy uciskać duże palce obydwu stóp. Miejsca te są związane z gruczołem tarczycy
 • nacisk staraj się wywierać w kierunku od góry do dołu
 • następnie od uciskania palców stopy należy przejść do jej strefy centralnej. Uciskać punkt centralny i kierować kciuki do zewnątrz tak jak na ilustracji powyżej. Obszary te są związane z bólami, które odczuwamy podczas dni menstruacyjnych
 • na koniec dużą ulgę przyniesie masowanie wewnętrznej części stopy około 10 cm poniżej kostki przez co najmniej 10 minut

2. Punkty uciskowe, a bóle głowy

Uciskanie ręki

Technika punktów uciskowych powinna być skuteczna przy próbach łagodzenia bólów głowy tych związanych ze stresem. By uwolnić się od dolegliwości, wystarczy uciskanie każdej z dłoni przez około 30 sekund.

Jak odpowiednio to wykonać:

 • rozpocząć należy od odnalezienia odpowiedniego punktu, którego uciskanie pomoże nam w uśmierzeniu bólu. To miejsce znajduje się na lini małego palca zaraz tam gdzie zaczyna się nadgarstek
 • po znalezieniu należy uciskać ten punkt przez okres nie dłuższy niż 30 sekund. Następnie wykonać to samo z drugą ręką
 • jeżeli uciskanie będzie wykonywać inna osoba, niech wykona to w sposób jaki został przedstawiony na zdjęciu powyżej

3. Punkty nacisku, a łagodzenie nudności

Uciskanie

Nudności, zawroty głowy… czasem miewamy te dni, gdy nie czujemy się najlepiej, a może być to związane ze spadkiem ciśnienia, zjedzeniem czegoś nieodpowiedniego, rezultatem oddziaływania czynników atmosferycznych czy z powodu wysokich temperatur.

Bez względu na to, czym spowodowane jest kiepskie samopoczucie, zalecamy stosowanie się do poniższych wskazówek:

 • punkt, który w tym wypadku będziemy uciskać, nazywany jest osierdziem. Jest on związany z ważnymi narządami takimi jak żołądek czy głowa i pomaga w łagodzeniu dolegliwości od bólów głowy począwszy aż do bolesnych przypadków zespołu cieśni nadgarstka
 • na początek należy odpowiednio zlokalizować punkt ucisku. By skutecznie złagodzić nudności i bóle trzeba umieścić dwa palce pomiędzy dwoma ścięgnami widocznymi po wewnętrznej stronie nadgarstka
 • najlepiej wykorzystać do tego środkowy i wskazujący palec i za ich pośrednictwem uciskać wskazane miejsce przez dwie minuty

4. Punkty uciskowe, a łagodzenie zmęczenia

Punkt uciskowy

Jest to jeden z łatwiejszych do zlokalizowania punktów na ciele. Jest to tak zwane„trzecie oko”, jako że znajduje się dokładnie w punkcie między naszymi oczami nad przegrodą nosową. Jak odpowiednio je uciskać, by łagodzić dolegliwości?

 • w tym wypadku należy wykorzystać palec serdeczny i uciskać nim wskazane miejsce przez około 20 sekund. Po upływie czasu odczekać 10 sekund i powtórzyć uciskanie
 • można przeprowadzać ten zabieg w ciągu dnia za każdym razem, gdy poczujesz wyczerpanie fizyczne, gdy Twoje oczy zaczną być zmęczone czy do walki z bezsennością
 • zachęcamy do korzystania z tej techniki osoby, które dużo czasu spędzają przed komputerem

Podsumowując, na co dzień wszelkie dolegliwości bólowe staramy się zwalczyć jak najszybciej i najmniej wymagającą metodą, czyli poprzez przyjmowanie leków dostępnych w aptekach. Jeżeli jednak kiedyś zdecydujesz się na inną, alternatywną formę walki z bólem, nie wahaj się skorzystać z akupresury.

Jest to naprawdę prosta technika, która stymuluje krążenie krwi, rozluźnia mięśnie i przywraca równowagę energetyczną naszemu ciału. Może wypróbujesz ją już dziś?