Łagodzenie dolegliwości, a punkty uciskowe

Poprzez uciskanie określonych punktów na ciele można ukoić wiele męczących dolegliwości, bez uciekania się do stosowania leków.
Łagodzenie dolegliwości, a punkty uciskowe

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2016

Punkty uciskowe na ciele to centra, które odpowiednio stymulowane pomagają się zrelaksować i złagodzić niektóre dolegliwości.

Akupresura to starożytna technika lecznicza mająca swoje korzenie w chińskiej medycynie naturalnej. Polega na odpowiednim uciskaniu konkretnych punktów na ciele, a nawet na używaniu igieł w celu odblokowania zaburzonego przepływu energii. Takie blokady są częstą przyczyną bólu i dyskomfortu.

Czasem stosuje się ją do stymulowania określonych obszarów naszego organizmu. Najprawdopodobniej wielu z was odniesie się do tej techniki leczenia z lekką dozą sceptycyzmu, jednak na pewno nic nie stracimy na jej wypróbowaniu, a nuż uda się wyzwolić od męczących dolegliwości jednocześnie poszerzając swoją wiedzę o nowe, ciekawe sposoby walki z bólem.

Zachęcamy zatem do samodzielnego wypróbowania tej techniki. Jest ona łatwa do przeprowadzenia, a dziś podsuniemy Ci kilka wskazówek jak poprawnie ją wykonywać. Zapewniamy, że na pewno uda Ci się zrelaksować i osiągnąć upragniony spokój.

Uwolnij się od męczących dolegliwości!

1. Punkty uciskowe, a dolegliwości menstruacyjne

Punkty

Skurcze menstruacyjne i bóle związane z tymi kilkoma dniami w miesiącu dla niektórych są prawdziwą torturą. Najłatwiejszym sposobem na ich złagodzenie jest oczywiście sięgnięcie po środki przeciwbólowe, których w aptekach znajdziemy całe mnóstwo.

Jeżeli chcesz jednak wypróbować naturalnych metod walki z bólem, zachęcamy do stymulowania punktów na ciele związanych właśnie z tymi dolegliwościami.

Obszary, który powinniśmy uciskać:

 • kciukami należy uciskać duże palce obydwu stóp. Miejsca te są związane z gruczołem tarczycy
 • nacisk staraj się wywierać w kierunku od góry do dołu
 • następnie od uciskania palców stopy należy przejść do jej strefy centralnej. Uciskać punkt centralny i kierować kciuki do zewnątrz tak jak na ilustracji powyżej. Obszary te są związane z bólami, które odczuwamy podczas dni menstruacyjnych
 • na koniec dużą ulgę przyniesie masowanie wewnętrznej części stopy około 10 cm poniżej kostki przez co najmniej 10 minut

2. Punkty uciskowe, a bóle głowy

Uciskanie ręki

Technika punktów uciskowych powinna być skuteczna przy próbach łagodzenia bólów głowy tych związanych ze stresem. By uwolnić się od dolegliwości, wystarczy uciskanie każdej z dłoni przez około 30 sekund.

Jak odpowiednio to wykonać:

 • rozpocząć należy od odnalezienia odpowiedniego punktu, którego uciskanie pomoże nam w uśmierzeniu bólu. To miejsce znajduje się na lini małego palca zaraz tam gdzie zaczyna się nadgarstek
 • po znalezieniu należy uciskać ten punkt przez okres nie dłuższy niż 30 sekund. Następnie wykonać to samo z drugą ręką
 • jeżeli uciskanie będzie wykonywać inna osoba, niech wykona to w sposób jaki został przedstawiony na zdjęciu powyżej

3. Punkty nacisku, a łagodzenie nudności

Uciskanie

Nudności, zawroty głowy… czasem miewamy te dni, gdy nie czujemy się najlepiej, a może być to związane ze spadkiem ciśnienia, zjedzeniem czegoś nieodpowiedniego, rezultatem oddziaływania czynników atmosferycznych czy z powodu wysokich temperatur.

Bez względu na to, czym spowodowane jest kiepskie samopoczucie, zalecamy stosowanie się do poniższych wskazówek:

 • punkt, który w tym wypadku będziemy uciskać, nazywany jest osierdziem. Jest on związany z ważnymi narządami takimi jak żołądek czy głowa i pomaga w łagodzeniu dolegliwości od bólów głowy począwszy aż do bolesnych przypadków zespołu cieśni nadgarstka
 • na początek należy odpowiednio zlokalizować punkt ucisku. By skutecznie złagodzić nudności i bóle trzeba umieścić dwa palce pomiędzy dwoma ścięgnami widocznymi po wewnętrznej stronie nadgarstka
 • najlepiej wykorzystać do tego środkowy i wskazujący palec i za ich pośrednictwem uciskać wskazane miejsce przez dwie minuty

4. Punkty uciskowe, a łagodzenie zmęczenia

Punkt uciskowy

Jest to jeden z łatwiejszych do zlokalizowania punktów na ciele. Jest to tak zwane„trzecie oko”, jako że znajduje się dokładnie w punkcie między naszymi oczami nad przegrodą nosową. Jak odpowiednio je uciskać, by łagodzić dolegliwości?

 • w tym wypadku należy wykorzystać palec serdeczny i uciskać nim wskazane miejsce przez około 20 sekund. Po upływie czasu odczekać 10 sekund i powtórzyć uciskanie
 • można przeprowadzać ten zabieg w ciągu dnia za każdym razem, gdy poczujesz wyczerpanie fizyczne, gdy Twoje oczy zaczną być zmęczone czy do walki z bezsennością
 • zachęcamy do korzystania z tej techniki osoby, które dużo czasu spędzają przed komputerem

Podsumowując, na co dzień wszelkie dolegliwości bólowe staramy się zwalczyć jak najszybciej i najmniej wymagającą metodą, czyli poprzez przyjmowanie leków dostępnych w aptekach. Jeżeli jednak kiedyś zdecydujesz się na inną, alternatywną formę walki z bólem, nie wahaj się skorzystać z akupresury.

Jest to naprawdę prosta technika, która stymuluje krążenie krwi, rozluźnia mięśnie i przywraca równowagę energetyczną naszemu ciału. Może wypróbujesz ją już dziś?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.