Kwiat lotosu - jak wyhodować go w akwarium

Kwiat lotosu to roślina pełna głębokiego znaczenia. Dowiedz się, w jaki sposób można wyhodować ją w akwarium.
Kwiat lotosu - jak wyhodować go w akwarium
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2023

Hodowanie kwiatu lotosu w domu nie jest wielkim wyzwaniem. Ta roślina należąca do rodziny Nelumbonaceae wyróżnia się wytrzymałością na nieprzyjazne tereny, dlatego opieka nad nią w akwarium z należytą uwagą nie jest zbyt trudnym zadaniem.

Piękno kwiatów lotosu ma szczególne znaczenie w hinduizmie i buddyzmie. Na ogół ludzie kojarzą go ze światłem, czystością i odrodzeniem. Symbolika zmienia się jednak w zależności od koloru płatków. Wielu miłośników roślin doniczkowych jest zainteresowanych posiadaniem przynajmniej jednego z tych okazów w domu.

Jak więc wyhodować kwiat lotosu w akwarium? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Kwiatu lotosu i jego atrybuty

Wirtualna biblioteka zdrowia wskazuje, że nazwa zwyczajowa lotos jest używana w odniesieniu do innych roślin, takich jak lilia wodna, ze względu na podobieństwo między nimi. W rzeczywistości pochodna rodzaju Nelumbonaceae jest uważana za rodzaj lilii wodnej.

Rośnie na bagnach, w stawach i w lagunach, dlatego przypisuje się jej naturalną siłę do przetrwania przeciwności losu. To jeden z atrybutów nadawanych tej roślinie, charakteryzującej się długimi łodygami, liśćmi o różnych kształtach i kwiatami w szerokiej gamie kolorystycznej. Wszystkie te atrybuty są ważne dla nadawanej mu symboliki.

Na przykład biały kwiat lotosu jest synonimem czystości i duchowej doskonałości, niebieski ma do czynienia z wiedzą, różowy reprezentuje boskość, a czerwony ma związek z miłością.

Istnieją 2 rodzaje Nelumbo: nucifera (azjatycka) i lutea (amerykańska). Oba gatunki mogą kiełkować przy niewielkim wysiłku wkładanym w hodowlę i bez dużego doświadczenia w kwestiach ogrodniczych.

Biały kwiat lotosu
Nelumbo lutea.

Jak wyhodować kwiat lotosu w domu

Nelumbonaceae rośnie w stawach i kwitnie późną wiosną. Nie wymaga podlewania, ale dobrze byłoby podlewać go ciepłą wodą, szczególnie w okresie zimowym, ponieważ zapobiega to przechłodzeniu rosnącej wody.

Aby sprawić, że okaz wykiełkuje w domu, wykonaj następujące kroki:

  1. Namocz nasiona: mocz je w ciepłej wodzie przez kilka dni, aż zaczną kiełkować. Ważne jest, aby woda nie była chlorowana i codziennie ją wymieniać. Proces przebiega dobrze, jeśli zauważysz, że nasiona podwoiły swoją wielkość od pierwszego podlewania.
  2. Przeniesienie do odpowiedniego pojemnika: gdy roślina osiągnie około 15 cm, przenieś ją do pojemnika, w którym będzie miała odpowiednią przestrzeń do rozwoju, zarówno pod względem wysokości, jak i szerokości.
  3. Dodaj glebę: do pojemnika dodaj co najmniej 20 centymetrów ziemi i zasadź kiełkujące nasiona, lekko dociskając wierzchnią warstwę.
  4. Umieść w akwarium: na koniec przygotuj akwarium z wodą o temperaturze 21°C, do którego włożysz pojemnik z rośliną. Po bezpiecznym przymocowaniu łodygi możesz przenieść do akwarium cały element bez doniczki.

Możesz także wyhodować kwiat lotosu z kłącza. Wiele sklepów ogrodniczych ma je w swojej ofercie i podobnie jak w przypadku nasion należy je moczyć, aż zaczną kiełkować.

Kwiat lotosu w akwarium – pielęgnacja

Jeśli przeniesiesz wykiełkowany kwiat lotosu do akwarium, kłącze zapuści korzenie i szybko się przyjmie. Tropical Fish Hobbyist Magazine sugeruje ograniczenie maksymalnej wysokości rośliny poziomem wody oraz usuwanie pływających liści z powierzchni, a także starych liści, które pokrywają glony. Mogą one utrudniać przepływ światła.

Zobaczmy wskazówki dotyczące trzymania kwiatu w wodzie:

  • Nawozić bez torfu: wskazane jest, aby wewnętrzna podstawa zbiornika zawierała nawóz bez torfu.
  • Zagwarantuj dostęp światła słonecznego: wybierz przestrzeń przy oknie, aby roślina codziennie mogła cieszyć się słońcem.
  • Chroń przed zimnem: nie pozwól, aby temperatura wody spadła poniżej 21 °C. W takich warunkach roślina zaczyna więdnąć.
  • Regularnie zmieniaj wodę: pozwala to zapobiec inwazji pasożytów i innych szkodników.
  • Wybierz odmianę zgodnie z wielkością akwarium: uprawa w akwarium wymaga, aby odmiana lotosu była mała, zwłaszcza jeśli masz małe akwarium. Wymiary zbiornika określają więc wielkość kwiatu.
Różowy kwiat lotosu
Nelumbo nucifera.

Jakie korzyści czerpiesz z tej rośliny?

Z duchowego punktu widzenia hodowanie kwiatu lotosu w domu wiąże się z harmonią. Roślina związana jest z feng shui. Rozszerzanie jej związku z estetyką byłoby zbędne, ale istnieją inne zalety, jakie zapewnia ten gatunek.

Korzyści te mają związek z medycyną. Napary z kwiatu łagodzą dolegliwości żołądka, układu moczowego oraz problemów skórnych, jednak przed spożyciem preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Z drugiej strony, niektóre badania naukowe, takie jak te recenzowane przez Tecnología y Atención de la Salud, donoszą o wpływie liści lotosu na mikroorganizmy, które powodują choroby w jamie ustnej.

Również magazyn Moléculas zwraca uwagę, że związki zawarte w samych liściach są dobrym źródłem pozyskiwania substancji o właściwościach przeciwutleniających. Skoro tak, to dlaczego nie wyhodować kwiatu lotosu we własnym domu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.