Kurkuma na menopauzę - 7 korzyści z jej stosowania
Z tego artykułu dowiesz się, jaki wpływ ma kurkuma na menopauzę i związane z nią problemy. Odkryjesz, że jest to świetny składnik i z pewnością zechcesz włączyć go do swojej diety.
Menopauza zwykle pojawia się około pięćdziesiątki i jest kluczową fazą w życiu kobiety, szczególnie jeśli chodzi o zdolność do posiadania dzieci. Okres następujący po menopauzie to czas, w którym kobieta już więcej nie miesiączkuje. Na tym etapie jajniki przestają wytwarzać żeńskie hormony płciowe – estrogen i progesteron.
W okresie menopauzy mogą pojawić się różne problemy zdrowotne spowodowane zmniejszoną produkcją hormonów. Jakie właściwości ma kurkuma i jak działa na menopauzę?
1. Działanie przeciwzakrzepowe
Pierwsze działanie, jakie wywiera kurkuma na menopauzę i okres po menopauzie, ma związek ze zdrowiem układu krążenia. Zdrowie serca może być zagrożone zarówno podczas menopauzy, jak i po niej, szczególnie w kwestii koagulacji krwi.
Chociaż na rynku dostępne są różne rodzaje leków, które pomagają w zwalczaniu tego typu chorób, mogą one również obniżać krzepliwość krwi lub powodować krwotoki. Kurkuma działa przeciwzakrzepowo, nie wywołując przy tym żadnych skutków ubocznych.
2. Kurkuma jest bogata w fitoestrogeny
Jedną z zalet kurkumy jest wysoka zawartość fitoestrogenów, czyli pochodnych roślin, które symulują aktywność estrogenu, wydzielanego przez organizm.
Jeśli Twój lekarz przepisywał Ci już substytuty estrogenów, możliwe, że były to suplementy oparte na fitoestrogenach. Aby uzyskać je w sposób naturalny, wystarczy włączyć do diety niewielką ilość kurkumy.
3. Działa przeciwbólowo
Menopauzie towarzyszą zwykle różnego rodzaju bóle i stany zapalne. Najczęstszymi rodzajami bólu są bóle mięśni i głowy, ale nie są to jedyne dolegliwości.
Kurkuma działa korzystnie na menopauzę, ponieważ pomaga zwalczać ból spowodowany stanem zapalnym. Jej działanie przeciwbólowe czyni z niej idealne lekarstwo na przywrócenie pełnej sprawności i przyniesienie ulgi bez konieczności stosowania dodatkowych leków.
Kurkuma zwalcza:
- migreny
- bóle stawów
- sztywność mięśni
Przeczytaj również artykuł: Menopauza – co musisz o niej wiedzieć?
4. Działa antydepresyjnie
Nawet jeśli przez całe swoje życie byłaś bardzo szczęśliwą osobą, podczas menopauzy jesteś narażona na pojawienie się stanów depresyjnych. Jeśli odczuwasz zmiany nastroju, powinnaś wiedzieć, że kurkuma pomaga również poprawić humor.
Dla niektórych kobiet zmiany te są bardzo dotkliwe i są bezpośrednio związane z menopauzą. W innych przypadkach depresja może nie mieć charakteru biologicznego, a jedynie być pewną fazą występującą podczas wkraczania w kolejny etap życia.
Pamiętaj, aby w razie wystąpienia stanów depresyjnych, podjąć niezbędne kroki. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
- problemy z zasypianiem
- stres
- uderzenia gorąca
- ciągłą chęć do płaczu
- gorsze samopoczucie
5. Zwalcza uderzenia gorąca
Większość kobiet w okresie menopauzy co najmniej raz doświadcza uderzeń gorąca, czyli uczucia ekstremalnego ciepła trwającego przez kilka chwil.
Podczas ich wystąpienia kobieta odczuwa kołatanie serca i nadmierne się poci. Przyczyną tego problemu jest obniżenie poziomu estrogenów.
Kurkuma zawiera bardzo dużo przeciwutleniaczy i fitoestrogenów, dlatego spożywaj ją regularnie, aby zwalczyć pojawianie się i częstotliwość uderzeń gorąca.
Może Cię zainteresować: Kurkuma – 3 pyszne koktajle bogate w przeciwutleniacze
6. Zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje pochwy i wystąpienie nietrzymania moczu
Zmniejszenie poziomu estrogenu i atrofia pochwy zwiększają ryzyko wystąpienia zakażeń pochwy.
Po rozpoczęciu menopauzy i po niej kobieta może odczuwać podrażnienia, swędzenia i doświadczyć pojawienia się podejrzanych wydzielin z pochwy. Pacjentka może również zacząć skarżyć się na nietrzymanie moczu.
Kurkuma ma również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne i jest jednym z najczęściej stosowanych środków pomagających w zwalczaniu tego typu problemów.
7. Zmniejsza ból piersi i obniża ryzyko raka piersi
Poziom hormonów może wpływać na rozwój raka piersi w trakcie i po menopauzie. Ze względu na fitoestrogeny stosowanie kurkumy zmniejsza ryzyko pojawienia się tej choroby.
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na:
- ból piersi
- uczucie niewygody
- niewielkie guzki
W tym przypadku efekty stosowania kurkumy pomagają hamować wzrost komórek nowotworowych. Z tego powodu spożywanie kurkumy zaleca się również w trakcie leczenia raka.
Niektóre fazy kuracji antynowotworowej także mogą powodować nudności. Można je wyeliminować za pomocą kurkumy.
Wykorzystaj korzystny wpływ, jaki ma kurkuma na menopauzę i okres po menopauzie
Teraz, gdy znasz już zalety kurkumy masz więcej powodów, aby włączyć ją do swojej diety. Można to zrobić na wiele sposobów, jeden z nich z pewnością będzie dla Ciebie odpowiedni:
- Dodaj 1 łyżeczkę (5 g) sproszkowanej kurkumy do swojego zielonego smoothie.
- Bierz kurkumę w kapsułkach co rano.
- Dodaj 3 cm korzenia kurkumy do swojego koktajlu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aggarwal BB, Harikumar KB. Potential therapeutic effects of curcumin, the anti-inflammatory agent, against neurodegenerative, cardiovascular, pulmonary, metabolic, autoimmune and neoplastic diseases. The International Journal of Biochemistry & Cell Biology 2009; 41 (1): 40-59. Available at: https://doi.org/10.1016/j.biocel.2008.06.010. Accessed 01/27, 2019.
- Kim DC, Ku SK, Bae JS. Anticoagulant activities of curcumin and its derivative. BMB reports 2012; 45 (4): 221-226. Available at: https://doi.org/10.5483/BMBRep.2012.45.4.221. Accessed 01/27, 2019.
- Liu D, Chen Z. The effect of curcumin on breast cancer cells. Journal of Breast Cancer 2013; 16 (2): 133-137. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3706856/. Accessed 01/27, 2019.
- Lopresti AL, Maes M, Maker GL, Hood SD, Drummond PD. Curcumin for the treatment of major depression: a randomised, double-blind, placebo controlled study. Journal of Affective Disorders 2014; 167: 368-375. Available at: https://doi.org/10.1016/j.jad.2014.06.001. Accessed 01/27, 2019.
- Salmazi R, Calixto G, Bernegossi J, dos Santos Ramos MA, Bauab TM, Chorilli M. A curcumin-loaded liquid crystal precursor mucoadhesive system for the treatment of vaginal candidiasis. International Journal of Nanomedicine 2015; 10: 4815. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525803/. Accessed 01/27, 2019.