Kryzys wieku średniego - jak sobie z nim poradzić?
Kryzys wieku średniego może być jedynie zmianą perspektywy, ale czy będziemy umieli się z nim zmierzyć kiedy nadejdzie? Zrozumienie tego czym tak na prawdę jest kryzys wieku średniego, pomoże nam żyć w pełni na każdym etapie życia i uniknąć stanów depresyjnych i lękowych, które często mu towarzyszą.
Czym jest kryzys wieku średniego?
Kobiety w wieku 40 lat zaczynają zbliżać się do menopauzy i doświadczać zarówno zmian fizycznych, jak i psychicznych. To etap życia, w którym nie są ani młode ani stare, ale odczuwają lęk przed starzeniem się.
U mężczyzn w tym wieku zaczynają pojawiać się siwe włosy, co prowadzi do niepokoju i zmartwień. W przypadku obu płci nagle pojawia się lista kontrolna i robią rachunek sumienia, tego czego dokonali i planów, które wciąż są w toku. To ewolucyjny problem związany z wiekiem i zmianami biologicznymi.
Otoczenie również wywiera znaczący wpływ: presja społeczna i rodzinna zbiera żniwo, stwarza niepewność i stawia pytania. Ten etap życia może stać się czasem zagubienia i poszukiwań samego siebie.
Czas na refleksję
Kryzys tożsamości, problemy w rodzinie, małżeństwie lub w pracy są powszechnymi zjawiskami. To czas refleksji i podejmowania decyzji, które mogą spowodować zmianę rytmu życia.
Osoby, które mają wcześniejsze doświadczenie w realizacji swoich celów, lżej zniosą kryzys wieku średniego. Ci, którzy są niewolnikami rutyny, są niepewni lub nie mają jasnych celów, częściej wpadają w depresję. Ponadto osoby z konfliktowymi partnerami również są bardziej zagrożone.
Radykalne zmiany
W dzisiejszych czasach zachodzi zmian społecznych: niezliczone osoby śledzą trendy w modzie, codziennie chodzą na siłownię … Nie ma co do tego żadnych wątpliwości: osoby łatwo ulegające wpływom również odczują kryzys wieku średniego.
- Mężczyźni mogą przechodzić przeszczepy włosów lub nosić perukę. Z drugiej strony kobiety mogą farbować włosy lub zmieniać fryzurę.
- Mogą słuchać głośnej muzyki, chodzić do modnych klubów, uprawiać sporty ekstremalne, które wcześniej ich nie interesowały…
- Ludzie mogą również kupować najnowsze gadżety elektroniczne lub próbować zupełnie nowych stylów ubierania się.
Gdy zbliża się czas menopauzy, kobiety doświadczają intensywnych uderzeń gorąca, jak również suchości włosów i skóry. Rozumieją także fakt, że nie mogą mieć więcej dzieci, co może obniżyć ich pożądanie seksualne.
W rezultacie mogą wykazywać niechęć do różnych aspektów swojego życia, być przybite, a nawet fantazjować o przygodach.
U mężczyzn czasami możemy zauważyć brak zainteresowania rodziną. Kupują samochody, rzucają pracę, chodzą wiecznie nieszczęśliwi… niektórzy mężczyźni zaczynają spożywać więcej alkoholu na szukając chwilowego oderwania od rzeczywistości.
Mądrość i pozytywne myślenie
Menopauza może być momentem na ponowne przemyślenie życia, a pomoże w tym życiowa mądrość, spontaniczność i pozytywne myślenie. Krótko mówiąc, może to być czas na poszukiwanie nowego planu, który zmotywuje cię do posunięcia naprzód.
Każdy etap życia ma swój urok i należy w pełni z niego czerpać.
W społeczeństwie, które wielbi młodość, starzenie się z godnością to osiągnięcie, do którego nie wszyscy są zdolni. Ludzie, którzy widzą kryzys jako okazję do odnowienia swojego ducha i skierowania swojej drogi ku pełnemu życiu, niezależnie od wieku, są idealnymi kandydatami.
Kryzys wieku średniego: jak sobie z nim poradzić?
Po pierwsze, musisz spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Musisz odpowiedzieć sobie, czy boisz się przyszłości, starzenia się czy sprawienia komuś zawodu. Być może szukasz również winnych za swoje życiowe niepowodzenia czy niespełnione marzenia.
Odpowiadając na te pytanie będzie Ci łatwiej poukładać sobie przyszłość. Ważną rzeczą jest unikanie podejmowania decyzji z pod wpływem depresji, bez uprzedniego ich przemyślenia.
Kryzys wieku średniego jest częścią normalnego procesu, którego nie trzeba przechodzić samodzielnie. Rodzina, partnerzy lub przyjaciele mogą pomóc Ci uporać się z nim i widzieć go takim jakim jest: tylko kolejnym życiowym etapem, takim jak okres dojrzewania.
Możesz także poszukać profesjonalnej pomocy.
Nowy początek
Drogą do pokonania kryzysu wieku średniego jest postawienie sobie nowych celów. Te wyzwania i cele pomogą Ci zrozumieć, gdzie chcesz być w najbliższej przyszłości.
Po czterdziestce życie się nie kończy, a wręcz może rozpocząć się na nowo i przynieść Ci szczęście jak nigdy wcześniej.
Kryzys wieku średniego może zniszczyć związki i rodziny lub prowadzić do depresji. Z drugiej strony, może także dać Ci nową energię do życia. Wszystko zależy od tego jak do niego podejdziesz.
Pozytywne myślenie
Pozytywne myślenie, śmianie się z siwych włosów, łysienia lub kurzych łapek jest kwestią wyboru. To, jak zdecydujesz się zmierzyć ze swoim kryzysem wieku średniego, zależeć będzie wyłącznie od Ciebie i Twojej skłonności do depresji, którą lepiej przekształcić w refleksję.
Postaw sobie nowe cele, ciesząc się tym, co udało Ci się osiągnąć do tej pory i swoim codziennym życiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sturdee, D.W. (2017). Menopause. International Encyclopedia of Public Health, 26–34. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780128036785002794?via%3Dihub
- Ayers, B. N., Forshaw, M. J., & Hunter, M. S. (2011). The menopause. Psychologist, 24(5), 348-352. https://research.edgehill.ac.uk/en/publications/the-menopause
- Weaver, Y. (2009). Mid-life: a time of crisis or possibilities? Existential Analysis, 20(1), 69. https://go.gale.com/ps/i.do?id=GALE%7CA196305878&sid=googleScholar&v=2.1&it=r&linkaccess=abs&issn=17525616&p=LitRC&sw=w&userGroupName=anon%7E8e9b8ae&aty=open+web+entry
- Blanchflower, D. G. y Oswald, A. J. (2008). Is well-being U-shaped over the life cycle? Ciencias sociales y medicina, 66(8), 1733–1749. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0277953608000245?via%3Dihub
- Schwandt, H. (20 de abril de 2015). ¿Por qué tantos de nosotros experimentamos una crisis de la mediana edad? Harvard Business Review. https://hbr.org/2015/04/why-so-many-of-us-experience-a-midlife-crisis
- Lachman M. E. (2015). Mind the Gap in the Middle: A Call to Study Midlife. Research in human development, 12(3-4), 327–334. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15427609.2015.1068048?journalCode=hrhd20
- Fenton, E., & Mitchell, T. (2002). Growing old with dignity: a concept analysis: Dignity is regarded as an essential requirement in the care of older people. But what lies beneath the concept of dignity? Elizabeth Fenton and Theresa Mitchell investigate. Nursing Older People, 14(4), 19–21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12094515/