Starzenie się a rozwój osobisty – ciesz się życiem

Czekamy latami na to, że coś nam się przydarzy lub że coś się zmieni. Powinniśmy się jednak skupić tylko i wyłącznie na chwili obecnej, bo tylko jej możemy być pewni.

Jeśli ktoś twierdzi, że starzenie się nie jest dla niego powodem to zmartwień, to najprawdopodobniej nie mówi całej prawdy. Żyjemy w trudnym społeczeństwie, które wywołuje w nas pewnego rodzaju niepokój.

Jest to do pewnego stopnia wynik wprowadzających w błąd reklam. Mówią nam one, że możemy zatrzymać starzenie się i zachować młodość na zawsze. W rzeczywistości jednak nie ma to tak dużego znaczenia bo to rozwój osobisty jest najważniejszy.

Skupiamy się zbytnio nad naszym wyglądem zewnętrznym i zapominamy o tym, co się dzieje w środku nas.

Przeżyte lata nie powinny być ciężarem. Powinny być źródłem radości. Świętowanie urodzin oznacza, że przeżyłeś kolejny rok. Czy pomyślałeś o tym, jak bardzo sie przez ten czas rozwinąłeś? Nie jesteś już tą sama osobą, co jakiś czas temu.

Pozbądź się zmartwień

Reklamy, telewizja i wszelkie inne media próbują wywołać w nas silne przekonanie, że starzenie się to koszmar. Nie są to oczywiście jedyne źródła naszych obaw. Sposób, w jaki żyjemy podsyca ten strach jeszcze bardziej.

Jednak strach ten nie bierze się z obecnej sytuacji. Oto przykład. Wiele lat temu pewna kobieta musiała zostać matką mimo bardzo młodego wieku. Przez to miała bardzo mało czasu, żeby nacieszyć się swoją młodością. Musiała też wyjść wcześnie za mąż ponieważ w przeciwnym wypadku nikt by się z nią nie ożenił.

czas

Starzenie się – czyli starość nie radość

Takie przekonania należą już raczej do przeszłości i w dużej mierze się zmieniły.

Czy masz czas tylko dla siebie? Konieczność podjęcia pracy zmusza nas do rezygnacji z dbania o samych siebie. Powinniśmy ten czas poświęcać na rozwój umysłu, wycieczki po lesie czy też na czytanie dobrych książek.

Od wczesnych lat spędzamy wiele godzin na zajęciach dodatkowych. Mają one dać nam wiedzę, która pomoże nam zajść daleko w życiu.

dziewczynka w klepszydrze

Pomimo upływu czasu nic się nie zmienia. Obowiązki zamieniają się w pracę. Zajęcia dodatkowe zamieniają się w nadgodziny.

Czas płynie nieubłaganie i nie jesteśmy w stanie się nim cieszyć. Dzień za dniem czujemy się coraz bardziej zestresowani. Nieustannie zaprzątamy sobie myśli bieżącymi obowiązkami i czekającą następnego dnia pracą.

Czy zatrzymujesz się czasem, żeby nacieszyć się teraźniejszością?

Przyszłość jest teraz

Przestaliśmy żyć w teraźniejszości. Martwimy się cały czas jutrem, które przepełnione jest oczekiwaniami i listą zadań do wykonania. Czasem jutro w ogóle nie nadchodzi.

Odkładamy na później to, co daje nam radość, żeby móc wypełnić wszystkie obowiązki. Zamęczamy się pracą, której często nie możemy odłożyć na później. Czasem wręcz toniemy w pracy.

Jak można sprawić, żeby czas płynął wolniej? Kiedy byłeś dzieckiem, cieszyłeś się trwającą chwilą. Nie myślałeś o jutrze. Skupiałeś się na tym, co jest tu i teraz. Dorastanie i nauka były niezwykle ważne.

Wszystkie twoje zmysły skupiały się na danym momencie. Czułeś wszystko. Każda minuta przynosiła nową niespodziankę.

dziewczynka i chłopiec

Może problem tkwi w tym, że już nic nie jest dla nas nowością. Wpadliśmy w nudną rutynę, która nie pozwala nam zwolnić. Nie pozwala nawet odpocząć.

Nie znaczy to jednak, że musisz porzucić wszystkie obecne obowiązki. Ani nawet, że powinieneś pozbyć się tych obowiązków, za które nikt nie chce brać odpowiedzialności.

Chcemy tylko powiedzieć, że musisz się nauczyć czuć, patrzeć i rozwijać się.

Czuj, próbuj, żyj, rozwijaj się…

Nie myśl o przeszłości ani przyszłości. Rób to, co robiłeś kiedy byłeś dzieckiem. Skup się na chwili obecnej. Jeśli to zrobisz, zapomnisz, że istnieje jakiekolwiek jutro i wyciągniesz jak najwięcej z dzisiejszego dnia.

Nie trać czasu na złość, a od razu poczujesz się lepiej. Możesz nawet zauważyć, że będziesz bardziej produktywny w pracy. Myśl o tym, co czujesz wokół siebie i głęboko oddychaj. Jeśli chcesz wprowadzić w swoim życiu zmiany i zmienić pracę, zrób to. Jeśli chcesz poleniuchować, zrób to.

Wszystko, co mamy, to obecna chwila. Nikt nie może nam obiecać jutra. Chcesz zrezygnować z szansy na to, aby żyć pełnią życia?

Zapominamy o tym. Rutyna trzyma nas w naszej strefie komfortu. Zaczyna wpływać na nasze uczucia i emocje. Nasze życie staje się szare i nudne.

kobieta z zamkniętymi oczyma

Z pewnością takie podejście nie pomoże nam w rozwoju. Nie pomoże nam korzystać w pełni z życia. Wręcz przeciwnie, zrobi z nas ludzi powierzchownych. Staniemy się wiecznie niezadowoleni i smutni.

Jeśli martwisz się starzeniem, zatrzymaj się na chwilę. Zastanów się nad tym, jak wygląda twoje codzienne życie. To, czy postrzegamy upływ czasu jako proces wolny lub szybki, zależy tylko od nas. Kiedy dobrze się bawisz, czas płynie dużo szybciej.

Naucz się cieszyć wszystkim, co robisz.

Strach, zmartwienia i niepokój o własny dobrobyt sprawiają, że uświadamiamy sobie, że starzenie się nie jest problemem i to, czego tak naprawdę chcemy to być lepszymi ludźmi i się rozwijać…

WIĘCEJ DLA CIEBIE