Krwiomocz, jakie są jego objawy i przyczyny?
Słowo krwiomocz jest terminem medycznym używanym do określenia obecności krwi w moczu. Znalezienie krwi w moczu jest faktem, który przeraża każdego. Istnieje jednak wiele przyczyn tego zjawiska i nie wszystkie są aż tak poważne.
Chociaż czasami krew można zobaczyć gołym okiem, nie zawsze tak jest. Dlatego krwiomocz dzieli się na dwa główne typy: makroskopowy i mikroskopowy. Mikroskopowa obecność krwi w moczu musi zostać zdiagnozowana za pomocą pewnych testów medycznych.
Krwiomocz jest dość powszechnym powodem do konsultacji. Jego częstość występowania może sięgać 16% ogólnej populacji. Ponadto, jak wspomnieliśmy, może to być objaw bardzo różnorodnych procesów, od zwykłej infekcji po proces rakotwórczy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czym jest to zjawisko, jakie są jego objawy i przyczyny.
W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze aspekty dotyczące obecności krwi w moczu.
Co to jest krwiomocz?
Mocz w normalnych warunkach nie zawiera w sobie krwi. Krwiomocz jest zdefiniowany jako obecność więcej niż dwóch czerwonych krwinek na jednostkę w odwirowanym osadzie moczu, obserwowanym za pomocą pewnych technik laboratoryjnych.
Krwiomocz występuje wtedy, gdy nerki lub inne części dróg moczowych pozwalają komórkom krwi przenikać do moczu. Mocz może przybrać czerwony kolor lub pozostać bez zmian w barwie. Stąd bierze się właśnie różnica między makroskopową (obecność krwi widać gołym okiem) lub mikroskopową (nie docenianą) odmianą tej patologii.
Przeczytaj również: Kolor moczu – co mówi o twoim zdrowiu?
Jakie główne przyczyny wywołują krwiomocz?
W wielu przypadkach znalezienie konkretnej przyczyny krwiomoczu nie jest możliwe. Główne procesy, które pozwalają na filtrację czerwonych krwinek do moczu to:
- Zakażenia dróg moczowych. Jest to stosunkowo powszechna sytuacja, szczególnie u kobiet. Wynika ona z faktu, że żeńska cewka moczowa znajduje się bardzo blisko odbytu, a bakterie, które są w nim obecne łatwo się rozprzestrzeniają do cewki moczowej.
- Infekcje nerek. Ta patologia nosi medyczną nazwę odmiedniczkowego zapalenia nerek. Bakterie mogą dotrzeć do nerek poprzez krew lub przez moczowody.
- Problemy z prostatą. Kiedy prostata powiększa się, co zwykle występuje u mężczyzn wraz z wiekiem, następuje ucisk na cewkę moczową. W konsekwencji może dojść do blokady przepływu moczu jak również powodować krwiomocz. To samo dzieje się w przypadku infekcji prostaty.
- Kamienie w pęcherzu moczowym lub w nerkach. Niektóre minerały obecne w moczu mają tendencję do kumulowania się i osadzania. Z czasem krzepną i tworzą kryształy, które przekształcają się w rodzaj piasku lub w małe kamienie. Kiedy przechodzą przez drogi moczowe, mogą je zablokować, i w konsekwencji w moczu zwykle pojawia się krew.
- Rak. Krwiomocz może być oznaką raka pęcherza, prostaty lub nerki. Jednak zwykle pojawia się w zaawansowanych stadiach tej choroby, co utrudnia wczesną diagnozę.
- Kłębuszkowe zapalenie nerek. Jest to choroba, w której stan zapalny obejmuje kłębuszki nerkowe. Tworzą one system filtracji w nerkach. Ten rodzaj patologii może być wywoływany przez wiele przyczyn, takich jak cukrzyca, infekcje lub choroby krwi.
- Niektóre leki, takie jak antykoagulanty lub leki przeciwnowotworowe.
Jak widać, krwiomocz może mieć wiele przyczyn. Naukowcy powiązali krwiomocz nawet z wykonywaniem męczących ćwiczeń fizycznych. Inną przyczyną, na którą wskazują to także uraz lub odwodnienie. Dlatego ważne jest, aby w każdym przypadku krwiomoczu udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny.
Przeczytaj również: Zapalenie pęcherza moczowego – 6 ważnych zaleceń
Jak objawia się krwiomocz?
Krwiomocz makroskopowa objawia się jako czerwony lub brązowy kolor moczu. Zwykle nie jest to bolesne i zwykle nie towarzyszą mu inne objawy. Jednak obecność niektórych dodatkowych symptomów może prowadzić do rozpoznania przyczyny.
Na przykład, gdy występuje gorączka i odczuwamy ból w dolnej części pleców, może to wskazywać na infekcję nerek. Jeśli z kolei towarzyszy temu zwiększone oddawanie moczu lub kłucie, przyczyna zwykle wiąże się z dolnymi drogami moczowymi.
Z drugiej strony bezobjawowy i ciągły krwiomocz, który może zawierać również skrzepy, może wskazywać na guza nerki. Ponadto, u mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat, niezbędne jest regularne wykonywanie badania prostaty.
Podsumowując
Jak widzieliśmy, krwiomocz może być związany z wieloma patologiami. Ponadto w niektórych przypadkach nie można go wykryć gołym okiem. Dlatego ważne jest, aby odwiedzać lekarza z pewną regularnością. Od czasu do czasu zaleca się wykonanie badania moczu w celu wykrycia możliwej obecności krwi.
Nie zapomnij ponadto zwrócić uwagi na sposób, w jaki oddajesz mocz. Musisz brać pod uwagę zarówno kolor moczu, częstotliwość opróżniania pęcherza, jak i odczucia, które możesz zauważyć. Każda zmiana może wskazywać na pewną patologię, którą nie należy ignorować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Varma, P. P., Sengupta, P., & Nair, R. K. (2014). Post exertional hematuria. Renal Failure, 36(5), 701–703. https://doi.org/10.3109/0886022X.2014.890011
- Hematuria: ¿Cómo estudiarla? – Artículos – IntraMed. (n.d.). Retrieved July 24, 2019, from https://www.intramed.net/contenidover.asp?contenidoid=75087
- Hematuria (AMF 2011) A partir de un síntoma. (n.d.). Retrieved July 24, 2019, from http://amf-semfyc.com/web/article_ver.php?id=294
- Causas, tratamientos y síntomas de sangre en la orina (hematuria) – American Kidney Fund (AKF). (n.d.). Retrieved July 24, 2019, from http://www.kidneyfund.org/en-espanol/enfermedad-de-los-rinones/sintomas/sangre-en-la-orina.html