Kręcz szyi - czym jest i jakie są jego objawy
Kręcz szyi jest skurczem mięśni występującym w okolicy szyi i zwykle pojawia się z powodu złej postawy w czasie snu. Zła pozycja szyi może powodować sztywność i silny ból podczas wykonywania dowolnego ruchu.
Jak wskazuje artykuł “Aktualizacja ostrego mechaniczneg bólu szyi”, kręcz szyi może wystąpić nawet w wyniku przeciągów lub nagłych wymuszonych ruchów. Dlatego musimy bardzo dbać o naszą szyję, aby uniknąć tego bolesnego stanu.
Wrodzony mięśniowy kręcz szyi
Zanim jednak zajmiemy się charakterystycznymi objawami kręczu mięśniowego szyi ważne jest, aby wyjaśnić termin wrodzony kręcz szyi. Odnosi się on do obecności tego stanu od momentu urodzenia dziecka.
Artykuł zatytułowany Wrodzony kręcz szyi: punkt widzenia chirurga plastycznego wskazuje, że stan ten wynika z pewnej deformacji przy urodzeniu. Dziecko ma skrócony mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy na skutek problemów związanych z porodem.
Jedynym rozwiązaniem w tych przypadkach jest jak najszybsze poddanie dziecka operacji chirurgicznej. W przeciwnym wypadku reszta ciała będzie próbowała zrekompensować to skrócenie mięśnia, powodując na przykład problemy w kręgosłupie.
Ale jak rozpoznać kręcz szyi u dziecka? W miarę wzrostu, u noworodka będzie wyraźnie widać, że jego głowa jest bardziej przechylona na jedną stronę niż na drugą. W momencie zmuszania go do wyprostowania główki pojawi się opór, któremu towarzyszy lekki ból.
Chociaż operacji można czasami uniknąć, w większości przypadków jest to jedyne rozwiązanie. W każdym razie ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez lekarza, aby sytuacja rozwijała się w sposób możliwie najbardziej korzystny dla dziecka.
Zobacz także: Ból karku: kilka ćwiczeń, które przyniosą ulgę
Kręcz szyi – typowe objawy
A zatem potrafimy już rozróżnić rodzaj kręczu szyi, który pojawia już się przy urodzeniu. Teraz zobaczymy z kolei objawy wskazujące na kręcz szyi, który wszyscy znamy, ponieważ zdarzyła nam się ta dolegliwość. Dowiemy się również, jak skutecznie złagodzić ten stan.
Ograniczony ruch głowy
Kiedy wstajemy z łóżka po przespanej nocy i odczuwamy intensywny ból szyi podczas wykonywania niewielkiego ruchu, jest to mięśniowy kręcz szyi. Być może głowa jest również lekko przechylona na bok lub mamy mniejszą mobilność w tej partii ciała.
Jeśli dotkniemy miejsca, które nas boli, możemy zauważyć, że mięsień jest bardzo sztywny . W takich przypadkach ważne jest, aby unikać nagłych ruchów i owinąć czymś szyję, aby kontrolować temperaturę w tej części ciała. Możemy również wykonać delikatny masaż, aby zmniejszyć dyskomfort (nawet, jeśli by miał trwać tylko kilka chwil).
Ból głowy
Kręcz szyi mięśni może również powodować bóle głowy, szczególnie jeśli mamy skłonność do migreny lub bólów głowy. Dzieje się tak ze względu na sztywność mięśni w tej części. Ponadto, może także wystąpić ból samej szyi.
W takich przypadkach również należy unikać nagłych ruchów szyi, a najlepiej przyjąć pozycję, w która pozwoli na odpoczynek i rozluźnienie tej części. Jeśli nie jest to możliwe, a nasza praca wymaga mobilności, możemy użyć kołnierza ortopedycznego. Jednak powinniśmy go używać tylko przez krótki czas i pod żadnym pozorem kołnierz nie powinien zwiększać bólu.
Przeczytaj również: Leczenie migreny – terapie, przyczyny i objawy
Kręcz szyi powoduje, że ramiona są na różnej wysokości
Ostatnim charakterystycznym objawem kręczu szyi jest mimowolne ustawienie jednego ramienia nieco wyżej niż drugiego. Wynika to z intensywnego skurczu, który występuje w mięśniu i powoduje skręcenie głowy w bok.
W takim przypadku można wykonać bardzo delikatne i kontrolowane rozciąganie, aby złagodzić dyskomfort i ból. Ponadto musisz unikać gwałtownych ruchów. Chociaż najlepszy zawsze będzie odpoczynek i relaks.
Jeśli zdecydujesz się na użycie kołnierza ortopedycznego, pamiętaj, że powinno być możliwie jak najkrótsze. Nie możemy pozwolić, aby szyja pozostawała jeszcze bardziej sztywna, niż jest. Dlatego powinniśmy się raczej starać poruszać nią ostrożnie, powoli i bez gwałtownych ruchów.
Nie możemy również zapominać, że kręcz szyi samoczynnie ustępuje w miarę upływu czasu. W rzeczywistości zwykle trwa maksymalnie trzy dni, więc przy należytej staranności problem ten zniknie wcześniej niż się spodziewasz.
Utrzymanie dobrej i zdrowej postawy podczas snu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kręczu szyi. a Równie ważny czynnik dla komfortu naszego wypoczynku to odpowiednio dobrana poduszka. Każdy z nas jednak może w pewnym momencie, doznać kręczu szyi o ile już go nie doświadczył.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ankha, M. E. A., Nascimento, R., Raldi, F., De Moraes, M., Ribeiro, Z., & Dos Santos, L. (2017). Traumatic bone cyst and congenital muscular torticollis: association or a chance?. Revista española de cirugía oral y maxilofacial: Publicación Oficial de la Sociedad Española de Cirugía Oral y Maxilofacial, 39(1), 46-49.
- Barraquer-Bordas, L.. (1966). Los transtornos del movimiento, de la postura y del tono por patologia extrapiramidal. Arquivos de Neuro-Psiquiatria, 24(2), 122-139. https://dx.doi.org/10.1590/S0004-282X1966000200007
- González Gil, José Manuel, González Salgado, Omar, & Barranco Martínez, Luis Felipe. (2001). Tortícolis infantil: Nuevas perspectivas en su tratamiento. Revista Cubana de Ortopedia y Traumatología, 15(1-2), 65-70. Recuperado en 12 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-215X2001000100013&lng=es&tlng=es.
- Robles Gálvez, C. N. (2018). Enfoque fisioterapéutico en el tortícolis muscular congénito.