Krążek menstruacyjny: co to jest i czym różni się od kubeczka menstruacyjnego?

Krążki menstruacyjne przypominają wyglądem kubeczki, ale istnieje duża różnica między tymi dwoma produktami. Dowiedz się, na czym one polegają!
Krążek menstruacyjny: co to jest i czym różni się od kubeczka menstruacyjnego?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Coraz więcej zwolenniczek popiera stosowanie zrównoważonych produktów, które ograniczają przepływ krwi menstruacyjnej. Tak jest w przypadku kubeczka menstruacyjnego. Istnieje jednak również inna metoda, która jest niedroga, wygodna i ma dodatkową funkcję. Chodzi o krążek menstruacyjny.

Ta odmiana kubka oznacza również oszczędność pieniędzy na dłuższą metę, ponieważ przestajesz co miesiąc wydawać pieniądze na podpaski lub tampony. Ponadto, w ten sposób przyczyniasz się do ochrony środowiska.

Krążek menstruacyjny to artykuł sanitarny, który oferuje wszystko, czego szukasz w te wyjątkowe dni miesiąca. Ponadto opcja ta nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, jest bezpieczna w użyciu i zapewnia szereg innych korzyści.

Czym jest krążek menstruacyjny i jakie ma zalety?

Krążki menstruacyjne to akcesoria higieniczne wielokrotnego użytku w kształcie koła. Są podobne do kubeczków, chociaż są bardziej płaskie i szersze.

Wykonane są z silikonu medycznego, określonego przez encyklopedię Netinbag jako syntetyczny polimer, którego właściwości umożliwiają bezpieczny kontakt z żywą tkanką. Ze względu na specjalną konstrukcję krążek menstruacyjny można umieścić dość blisko szyjki macicy.

Niektórzy lekarze porównują jego wygląd i grubość do płatka róży. Wskazują również, że materiał, z którego jest zrobiony zapobiega prawdopodobieństwu zmiany pH pochwy lub rozwoju infekcji.

Krążek jest hipoalergiczny. Dodatkowo zmniejsza ryzyko wycieku krwi, ponieważ gładko przylega do ścian pochwy. Ta zaleta umożliwia odbycie stosunku płciowego podczas menstruacji. Nie chodzi o to, że wcześniej było to niemożliwe, ale wykończenie brzegów akcesorium obiecuje, że podczas penetracji nie dojdzie do utraty krwi.

Oprócz tych korzyści, krążek menstruacyjny to sposób na zmniejszenie nadmiernego zużycia plastiku. Raport w czasopiśmie National Geographic pokazuje, że popularne produkty menstruacyjne są wykonane z różnych tworzyw sztucznych. Ponadto, są pakowane w plastik, mają plastikowe aplikatory, plastikowe sznurki i cienkie chłonne warstwy wykonane z tego samego materiału.

Czym się różni krążek menstruacyjny od kubeczka

Chociaż te dwa produkty należą do tej samej grupy i mają na celu zbieranie przepływu krwi podczas miesiączki,  istnieją między nimi pewne kluczowe różnice, omówione poniżej.

Kubeczek menstruacyjny
Krążek menstruacyjny różni się nieco od kubeczka, ale mają wspólne cechy, takie jak to, że są przyjazne zarówno dla budżetu, jak i dla środowiska.

Rozmiar

W przeciwieństwie do kubeczka, który występuje w różnych rozmiarach, krążek menstruacyjny jest uniwersalny. W przypadku kobiet z osłabieniem dna miednicy lub przy lekkim wypadaniu macicy, urządzenie jest dobrą alternatywą ze względu na ich szczególną anatomię.

Brak denerwujących uchwytów i uczucia ssania

Krążek nie mają uchwytu jak kubeczki. Nic więc nie wystaje po jego założeniu. Z tego powodu nie przeszkadza użytkowniczce, podczas gdy kubek menstruacyjny może powodować dyskomfort, jeśli jest nieprawidłowo umieszczony.

Trwałość

Krążki  wytrzymują kilka lat użytkowania dzięki ultracienkiej warstwie silikonu, z której się je wykonuje. Chociaż mają mniejszą trwałość od kubka, nadal generują oszczędności w średnim okresie.

Funkcjonalność

Zaprojektowano je tak, aby odprowadzały płyn z krwi menstruacyjnej, ale przeznaczono je również dla kobiet, które chcą odbyć stosunek z penetracją pochwy w dni miesiączki bez większych problemów. W przypadku kubka nie ma takiej możliwości.

Zgodnie z wyjaśnieniem Szpitala Universitario La Moraleja miesiączka nie powinna przeszkadzać w czerpaniu przyjemności z intymnych chwil ze swoim partnerem. Dla wygody użytkowniczek, krążki przechowują więcej substancji niż kubki, a ryzyko wycieku jest prawie zerowe.

Ważne jest, aby nie traktować krążka menstruacyjnego jako metody antykoncepcji, ponieważ nią nie jest.

Lokalizacja

Krążek menstruacyjny umieszcza się bardzo blisko szyjki macicy, w najgłębszym obszarze kanału pochwy. Natomiast kubeczek zakłada się niżej, prawie w środku pochwy. Właśnie ze względu na swoje położenie dysk minimalizuje prawdopodobieństwo wycieku.

Pojemność

Podczas gdy kubek ma pojemność od 30 do 50 mililitrów, krążki gromadzą do 75 mililitrów. Dzięki swojej fakturze i podwójnemu brzegowi mogą pozostać w ciele do 12 godzin.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Czym jest zmęczenie menstruacyjne i jak sobie z nim radzić?

Jak założyć krążek menstruacyjny?

Kobiety, które mają doświadczenie z kubeczkiem menstruacyjnym, zdobyły już pewne podstawy, aby przystosować się do krążka. Nie ma on uchwytu do zahaczania, który mają kubki, ale dzięki praktyce można go założyć w kilku krokach:

  1. Złóż dysk: palcami zegnij koło w kształt 8.
  2. Włóż krążek menstruacyjny: Przenieś go w kierunku górnej części pochwy, docierając do szyjki macicy.
  3. Dostosuj: Po wejściu do kanału pochwy przymocuj jeden koniec do tyłu i poprowadź drugi do przodu, gdzie znajduje się kość łonowa.

Aby wyjąć krążek, przeciągnij palcem po konturze i delikatnie zsuń go w dół. W ten sposób wyjdzie w pozycji poziomej.

Macica
Kobiety z wypadaniem macicy mogą skorzystać z tej metody, która spowoduje u nich mniejszy dyskomfort niż kubeczek menstruacyjny.

Kiedy używać, a kiedy unikać krążka menstruacyjnego

To prawda, że każda kobieta może skorzystać z dobrodziejstw krążków menstruacyjnych, ale osoby, u których zdiagnozowano poważne osłabienie dna miednicy, mogą odczuć prawdziwą ulgę dzięki temu urządzeniu. W rzeczywistości u kobiet z tym schorzeniem kubeczki menstruacyjne mogą się ześlizgnąć lub powodować dyskomfort.

Krążki są nieco szersze i lepiej się dostosowują do wewnętrznej budowy żeńskiego układu rozrodczego.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, które ograniczają użycie krążka, należy wymienić niedawny poród lub poronienie, ponieważ konieczne jest usunięcie utraconej krwi, aby zapobiec infekcjom pochwy. Podobnie krążek menstruacyjny nie może być używany po zabiegach medycznych na szyjce macicy.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak cykl menstruacyjny wpływa na piłkę nożną kobiet?

Higiena krążka menstruacyjnego

Higiena tych produktów sanitarnych ma kluczowe znaczenie ze względu na ich charakter wielokrotnego użytku. Aby wysterylizować krążek przed pierwszym założeniem, gotuj go w garnku z wodą przez 5 do 10 minut.

W dni menstruacyjne po prostu umyj dysk mydłem i wodą za każdym razem, gdy go zdejmujesz. Pod koniec okresu wygotuj go ponownie. Przechowuj krążek w bawełnianej torbie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.